Poslanec ANO Brázdil označil homosexuály za postižené. Babiš ho vyzval k omluvě

Události: Milan Brázdil (ANO) čelí kritice za výrok o homosexuálech (zdroj: ČT24)

Poslanec ANO Milan Brázdil, který je podepsaný pod ústavní novelou o výlučnosti manželství pro muže a ženy, sklidil kritiku za své vyjádření o homosexuálech. Lékařce, která ho kvůli podpoře svazku pro všechny žádala o schůzku, napsal: „Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti.“ Žena e-mail zveřejnila na sociálních sítích.

Podle premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je Brázdilovo vyjádření šokující. „Pro mě je to dost šokující prohlášení, do dnešní doby a společnosti vůbec nepatří,“ řekl Babiš serveru Aktuálně.cz a dodal: „Pan Brázdil by se měl za svá slova omluvit.“

Podobně reagovala také poslankyně ANO a bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. „Doufám, že měl horečku a že jako poslanec volený voliči do Sněmovny se omluví celé gay komunitě,“ napsala Šlechtová na Twitter.

Sněmovnu čeká v tomto volebním období zřejmě rozhodování o tom, jestli manželství v Česku bude i pro gaye a lesby, nebo jestli to bude výslovně jen svazek muže a ženy. Ve většině poslaneckých klubů jsou oba tábory. Proti manželství pro všechny se staví jen všichni lidovci.

Manželství je pro každé dva, kteří se mají rádi

Sněmovna by měla projednávat dva návrhy. Jedním z nich je novela občanského zákoníku, kterou podepsalo 46 poslanců v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou souhlasila i první Babišova vláda.

Pod návrh manželství pro všechny připojilo svůj podpis 21 poslanců ANO, 17 Pirátů, čtyři sociální demokraté, dva poslanci TOP 09, jeden komunista a jeden zástupce STAN.

Maxová věří tomu, že by její novela občanského zákoníku mohla v dolní komoře podporu najít. Poukázala na to, že nynější návrh podepsalo o 20 zákonodárců víc než v minulém volebním období novelu, která měla registrovaným partnerům umožnit osvojit si potomka svého protějšku. „Další poslanci a poslankyně deklarují, že neměli možnost se teď podepsat, ale že novelu (o manželství pro všechny) pomůžou prosadit,“ uvedla Maxová.

Zrovnoprávnění svazků mají mezi programovými cíli podle svého místopředsedy Mikuláše Peksy Piráti. „Pokud všichni platíme daně, měli bychom mít všichni právo na vdovský a vdovecký důchod. Registrují se vozy, ne lidé,“ podotkl Peksa. Dodal, že pokud by se podařilo změnu prosadit, bylo by Česko první postkomunistickou zemí s manželstvím pro všechny. „Byl by to velký úspěch. Ukázali bychom, že patříme k Západu,“ dodal Peksa.

Podle komunisty Jiřího Dolejše evropská levice mezi své hodnoty řadí rovnoprávnost svazků, v KSČM názor ale jednotný není. „Do budoucna je důležité zejména v parlamentních lavicích odvést kus práce na přesvědčování,“ míní Dolejš. Podotkl, že komunisté v minulosti hlasovali i pro registrované partnerství. Protinávrh ústavní změny podle Dolejše v KSČM podporu nezíská.

Podle Dolejše rozdílné pohledy na manželství jsou často generační záležitost a je nutné vysvětlovat, že svazky pro všechny útok na většinu nepředstavují. „Prosazovat exkluzivitu pro tradiční model je tak trochu překonané. Život je pestrý. Důležité je, aby soužití bylo naplněno láskou a odpovědností k dětem,“ míní komunista Dolejš.

V klubu ANO je podle ní zatím téměř polovina ze 78 členů rozhodnuta manželství pro všechny podpořit. Zhruba deset až 15 procent je proti. Někteří se rozhodují, že by se hlasování nezúčastnili, a tak by snížili kvórum a potřebný počet hlasů pro přijetí.

„Jsem konzervativní a myslím si, že manželství je svazek muže a ženy. Společnost se ale vyvíjí a já nechci stát proti tomu. Zatím jsem dospěla do stádia, že bych při hlasování svou kartu vytáhla a snížila kvórum,“ řekla při přebírání petice na podporu manželství pro všechny, kterou podepsalo 70 350 lidí, šéfka sněmovního petičního výboru Helena Válková (ANO). 

Manželství je vyhrazeno pro muže a ženu

Válková se však zároveň podepsala pod návrh změny ústavy mířící opačným směrem. Chce výslovně ukotvit manželství jako svazek muže a ženy v ústavě. Přihlásilo se k němu 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů má ochránit rodinu.

Návrh změny ústavy podepsalo všech deset lidovců, 12 poslanců ANO, sedm občanských demokratů, čtyři sociální demokraté, tři poslanci TOP 09 a jeden ze STAN. Proti manželství pro všechny se staví i SPD.

Podle Výborného se vztah dvou milujících se osob stejného pohlaví dá za manželství označovat těžko. „To není žádná diskriminace. Jenom si myslíme, že manželství je hodnota, která není nějakým sociálním konstruktem a ekonomickým vztahem, ale je založena na vztahu muže a ženy,“ uvedl ve svém videu na Facebooku Výborný. Podle něj je možné diskutovat o úpravě ekonomických vztahů v partnerství či o změně názvu, pokud někomu vadí slovo registrovaný, nárok na manželství ale všichni mít nemohou.