Poslanci zahraničního výboru chtějí po Hradu celý dopis čínské ambasády

Česká reakce na dopis čínské ambasády, který měl varovat před cestou šéfa Senátu na Tchaj-wan, nebyla dostatečná. Myslí si to zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. Pražský hrad nyní poslanci žádají o plné znění pekingského listu, po ministerstvu zahraničí chtějí záznam jednání mezi náměstkem Martinem Tlapou a čínským ambasadorem. Po jednání výboru to uvedl jeho člen, lidovecký poslanec Jiří Mihola.

Čínská ambasáda v lednu varovala tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) před ohlášenou cestou na Tchaj-wan, který považuje za svou součást a neuznává jako samostatný. Podle Aktuálně.cz předala Pražskému hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční.

Kancelář prezidenta následně podle webu podpořila čínský list přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí sice agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace o dopise vzaly, na tuzemské politické scéně ale vzbudil rozruch; listem i možnou tchajwanskou misí nynějšího šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) se budou 11. března zabývat nejvyšší ústavní činitelé. Kuberovi cestu nedoporučovali.

Za těchto okolností kvůli čínské aféře zasedl i zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. „Vyzvali jsme Kancelář prezidenta republiky, konkrétně odbor zahraničních věcí, aby předal celý originál dokumentu, který obdržela od velvyslanectví Čínské lidové republiky. Budeme se mu potom věnovat i později na zahraničním výboru,“ oznámil po poslaneckém jednání lidovec Jiří Mihola.

„Také jsme požádali o záznam z ministerstva zahraničních věcí z jednání náměstka Tlapy s velvyslancem Čínské lidové republiky,“ doplnil. Náměstek po setkání s velvyslancem uvedl, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace.

Reakce na dopis byla nedostatečná, tvrdí výbor

„Celkově jsme se také sjednotili na tom, že považujeme nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům a zásadách občanské společnosti,“ doplnil Mihola.

Podle předsedy výboru a místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého obsah dopisu znamená vměšování čínské strany do vnitřních záležitostí ČR. Uvedl ale také, že výbor vyjádřil přání, aby se dále pozitivně vyvíjely vztahy Česka s Čínou i Tchaj-wanem.

Usnesení, které novináři k dispozici nedostali, obsahuje podle Miholy jedenáct bodů. Výbor odmítl výhrůžný tón sdělení v dopise, forma ani obsah podle něj neodpovídaly standardní diplomacii. Čínská ambasáda podle Miholy také ignorovala snahu výboru o spolupráci.

Na schůzi byl pozván velvyslanec, avšak nedorazil, z jednání se omluvil také ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Dopolední části jednání, které následně bylo přerušeno a pokračovalo od půl druhé, se zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Výbor považuje za zneklidňující, že informace o dopise nebyly předány ministerstvu zahraničí, které je tvůrcem české zahraniční politiky. Kancelář prezidenta podle Miholy zahraniční politiku s ministerstvem nedostatečně koordinuje. Jedním z bodů usnesení také je, že cesta parlamentních delegací na Tchaj-wan je v souladu s dlouhodobými zahraničněpolitickými a ekonomickými zájmy České republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna vyzvala Pavla, aby jmenoval členy vlády bezodkladně a bez hodnocení

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Poslanci by měli projednávat i zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině.
04:21Aktualizovánopřed 2 mminutami

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl s dalšími senátory u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 8 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 33 mminutami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 2 hhodinami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 4 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 5 hhodinami
Načítání...