Pornografie to nebyla, brání Rozhlas kritizovaný pořad. Cenzura je cesta do pekel, varuje Fischer

Rozhlasový pořad odvysílaný začátkem července na stanici Vltava nebyl pornografický, ale s ohledem na jednoznačný erotický kontext nebylo jeho zařazení na sobotní dopoledne vhodné. Uvedl to mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Šéfredaktor stanice Vltava Petr Fischer literární ukázku z oceňované knihy před kritiky hájí. Podle něj je označování za pornografii cenzurou umělecké tvorby a cestou do pekel.

Některé posluchače Českého rozhlasu Vltava pobouřilo sobotní dopolední vysílání. „Dnes po desáté hodině jsme bohužel naladili vaši stanici. Spolu s dětmi jsme si poslechli část příběhu o Nickovi a jeho kamarádovi, jehož mohutný penis trčel nad koulemi,‘“ napsala na facebookový profil stanice Český rozhlas Vltava jedna z posluchaček.

Vedení stanice se brání, že citace, které způsobily negativní reakce, pochází z knihy, jež získala prestižní Man Bookerovu cenu. Mluvčí rozhlasu však uznal, že zařazení pořadu na sobotní dopoledne mohlo být nevhodné. 

„Domníváme se, že šlo o dramaturgickou chybu, kdy byl do dvouhodinového bloku s letní tématikou zařazen provokativní příspěvek, který z našeho pohledu určitě nebyl pornografický, ale jeho erotický kontext byl jednoznačný,“ uznal mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

Konkrétně zazněla pasáž: „S úsměvem si prohlížel Vaniho těsné černé plavky, jeho hladké, křehké, světle hnědé tělo a jako obvykle provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník.“

Vyjádření mluvčího rozhlasu a ukázky sporného pořadu: 

„Z tohoto pohledu jeho zařazení na sobotní dopoledne nebylo vhodné už i s ohledem na potenciálního dětského posluchače. Budeme o tom určitě diskutovat s šéfredaktorem stanice, s ředitelem programu a s autory pořadu a zaujmeme k tomu nějaké stanovisko,“ doplnil mluvčí.

Nálepkování a cenzura je cesta do pekel, zlobí se Petr Fischer

Šéfredaktor Vltavy Petr Fischer ale pořad Ahoj aneb Na počátku byla voda před kritiky obhajuje. „Jestli tohle někdo považuje za pornografii a začneme nalepovat na knížky tato označení, tak si myslím, že to je cesta do pekel. Tohle nikam nevede. Je to cenzurování umělecké tvorby,“ prohlásil.

„Citát, který je napadán, pochází z knihy Linie Krásy britského spisovatele Alana Hollinghursta, za niž autor dostal v roce 2004 prestižní Man Bookerovu cenu. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků a měla velmi pozitivní ohlas po celém světě. K českému vydání knihy jsem psal doslov, takže ji velmi dobře znám,“ uvedl dále Fischer.

„Mně to přijde jako absolutně absurdní vyjádření, protože ten pořad už jsme jednou vysílali. Byl vysílán v rámci komponovaného týdne věnovaného vodě. Nikdo na to nereagoval jako na pornografickou věc. Naopak celý Týden vody na Vltavě byl pochválen stejně jako Týden vody na ostatních stanicích. Myslím, že se to tehdy Českému rozhlasu velmi povedlo a měli jsme veskrze pozitivní reakce,“ upozornil šéfredaktor.

Sporným vysíláním se zabývá Rada ČRo

Sobotní dopolední vysílání kritizovali někteří radní rozhlasu. „My jsme si to dneska pouštěli. Je to drsné maso,“ uvedl již ve středu místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda. „Nebylo to nic pěkného. Vyzveme proto šéfredaktora stanice Vltava Fischera k vysvětlení,“ prohlásila předsedkyně rady Českého rozhlasu Hana Dohnálková.

„Stanic je moc. Já nechápu, proč některé vůbec existují. Na některé jsem zrovna slyšel porno. To pro mě bylo šokující. Ale zřejmě je to umění, nevím,“ uvedl k pořadu člen rady ČRo Vítězslav Jandák.

Sporným vysíláním se bude rada dál zabývat. „Upozornili jsme na pořad, který se vysílal 7. července na stanici Vltava, a vyzvali jsme vedení, aby si to zmonitorovalo a vyjádřilo se k tomu na dalším zasedání rady, což bude 29. srpna,“ uvedl mluvčí Rady ČRo a její člen Miroslav Dittrich.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda rozhodla o zrušení Národní ekonomické rady vlády

Vláda se na pondělním zasedání shodla, že zruší Národní ekonomickou radu vlády (NERV), která předchozímu kabinetu radila se strukturálními ekonomickými opatřeními. Podpořila rozšíření trestného činu obchodování s lidmi a odmítla pro nadbytečnost návrh novely opozičních poslanců o předcházení ekologické újmě. Také třeba jmenovala nové členy Rady vlády pro využití výnosu z dražeb emisních povolenek.
04:04Aktualizovánopřed 5 mminutami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
před 1 hhodinou

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
před 2 hhodinami

Česká policie se zabývá kauzou související s Epsteinem

Česká policie se zabývá kauzou související s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreyem Epsteinem, informovalo Policejní prezidium, podle něhož zatím policisté vyhodnocují informace z veřejných zdrojů. Poté upřesní další postup a rozhodne, který útvar se bude případem zabývat. Mezi miliony stran dokumentů zveřejněných v kauze je i několik českých stop – jednou z nich je, že si prý Epstein nechával z Česka dopravovat nezletilé dívky.
před 2 hhodinami

Plaga chce brzy rozeslat školám metodiku k omezení mobilů ve školách

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce do měsíce rozeslat školám metodický materiál k omezení používání telefonů ve školách, uvedl ministr před jednáním vlády. Dokument má být podporou pro ředitele, bude obsahovat téma prevence, využívání technologií ve výuce i příklady dobré praxe alternativního programu o přestávkách. Metodický materiál je podle něj prvním krokem, legislativa může následovat.
před 2 hhodinami
Načítání...