Politici šli příkladem - u eurouren byli mezi prvními

Praha - Mezi prvními voliči byli dnes i hlavní rivalové ve volbách do Evropského parlamentu, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Předseda ODS byl ve volební místnosti v pražské Písecké bráně dnes vůbec prvním voličem. Při příchodu novinářům řekl, že voliči by měli přijít k urnám i kvůli nebývale agresivní předvolební kampani v podání sociálních demokratů. Průzkumy naznačují, že se volební účast bude pohybovat kolem 30 procent.

„Je evidentní, že v celé Evropě dochází k výraznému posunu, a voliči by měli volit ty kompetentní. Nejdeme do lehké doby,“ podotkl Topolánek. Zopakoval, že jeho strana by považovala za úspěch zisk sedmi a více z celkem 22 křesel v Evropském parlamentu vyhrazených pro Českou republiku.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek volil na základní škole v Praze Stodůlkách. Před novináři odhadl, že při účasti 35 až 40 procent vyhraje volby právě jeho strana s hlavním tématem „sociálního státu na evropské úrovni“. Podle šéfa sociálních demokratů jsou evropské volby důležité, neboť poslanci v Evropském parlamentu už nyní rozhodují o 60 procentech v ČR platné legislativy. Po přijetí Lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii to bude 90 procent, poznamenal Paroubek.    

Ve 14:00 se po celém Česku otevřely volební místnosti (zdroj: ČT24)

Fischer držel palce kolegům statistikům

Premiér Jan Fischer přišel do volební místnosti na Chaplinově náměstí na pražském Barrandově krátce po 15:00 spolu s manželkou a synem. Novinářům řekl, že neprozradí, koho volil. Doufá, že účast voličů ve volbách bude aspoň taková jako při prvním českém hlasování o českých zástupcích v Evropském parlamentu. V roce 2004 se voleb zúčastnilo 28,3 procenta voličů.

Jako předseda Českého statistického úřadu organizoval Fischer řadu voleb. Nyní prý je alespoň myslí se svými spolupracovníky. Je přesvědčen, že v neděli po 22:00, kdy začne sčítání, potečou data o výsledcích voleb plynule, stejně jako v minulosti.


Mezi prvními voliči byl dnes v Základní škole Norbertov v pražských Střešovicích i bývalý český prezident Václav Havel. „Volby jsou velmi důležité, důležitější, než si kdo myslí. Evropský parlament roste na významu, dostává nové kompetence,“ připomenul i on. Dnešní volby jsou podle něj významné i proto, že se po nich občané lépe zorientují v rozložení sil na české politické scéně před předčasnými parlamentními volbami plánovanými na říjen.    

Bursík volil přímo ve sněmovně

Bursík volil v budově Poslanecké sněmovny, kde se nachází volební místnost pro jeho okrsek. „Nějak jsem si nestačil všimnout, že by to byly volby o Evropské unii,“ řekl novinářům s tím, že podle něj se nehlasuje ani o tom, jaké hodnoty chce Česko vložit do evropského projektu.

Nový lídr livovců Cyril Svoboda hlasoval na Praze 4. Před novináři zdůraznil, že evropské volby jsou stejně důležité jako ty domácí. „Jsou to naše volby. My pořád vnímáme Evropu jako něco, co je nám vzdálené, něco, co je hodně vzdáleno od Prahy někde v Bruselu. Ale je to naše unie, je to náš orgán, náš parlament, a na to si musíme zvyknout,“ řekl. Dodal, že lidovci by chtěli obhájit své současné dva mandáty.

Krátce po otevření volebních místností vhodil svůj hlas do urny také bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, který podpořil neparlamentní Stranu důstojného života. Zeman po hlasování novinářům řekl, že kvůli znechucení politikou sice klesá zájem o evropské volby, nejít hlasovat by ale byla zbabělost. Vyjádřil také nesouhlas s úterním vyjádřením prezidenta Václava Klause o zbytečnosti eurovoleb. Ty by se podle něj staly zbytečnými pouze tehdy, kdyby přišlo málo voličů.