Policii pomůže s kontrolou protikoronavirových pravidel přes 3800 vojáků, zapojí se i celníci

Téměř čtyři tisíce vojáků pomůže české policii k dodržování nových protikoronavirových pravidel, která začnou platit od pondělí. Budou výhradně chodit ve hlídkách s policisty a na paži budou mít bílou pásku s nápisem policie, řekl na mimořádném brífinku náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Zapojí se také 280 celníků. I s policisty bude nasazeno 30 tisíc lidí. Policie také uvedla, že se okresy Brno-město a Brno-venkov sloučily v posuzování pravidel do jednoho. Zákaz pohybu lidi mezí okresy se tak na ně od pondělí vztahovat nebude.

Policisté budou hlídkovat na pěti stech stanovištích na významných dopravních tepnách, uvedl Vondrášek. Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, v neděli skončí policejní kontroly, ale začnou zde od pondělí platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku České republiky, tedy až na výjimky zákaz přejíždění mezi okresy.

Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od 1. března následující tři týdny – do kdy restrikce platí.

U zakrývání nosu a úst od pondělí platí, že v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Jedině respirátor je povolený v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Studio ČT24: Brífink náměstka policejního prezidenta (zdroj: ČT24)

Namátkové kontroly i ve vlacích a autobusech

Ministerstvo vnitra na webu už dříve uvedlo, že u pravidel pro volný pohyb bude policie provádět intenzivní namátkové kontroly na území celé České republiky. Chce je zaměřovat do všech míst, ve kterých lze předpokládat porušování opatření, a to včetně vlaků a autobusů.

Vyhodnocení jednotlivých předkládaných dokumentů – například potvrzení od zaměstnavatele – bude záležet na policistech. V případě podezření mohou žádat vysvětlení a využít další nástroje k tomu, aby zjistili skutečnost. 

Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20 tisíc korun. Omezení se vztahují i na lidi očkované proti covidu-19 a také na ty, kteří již nemoc prodělali. Výjimky u volného pohybu platí pro cesty mezi okresy do práce, na úřad nebo k lékaři.

„První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat,“ upozornil Vondrášek.

Chtěl bych apelovat na všechny, aby si společně uvědomili, že bojujeme o životy a zdraví lidí v naší republice. Že bojujeme s pandemií covidu-19, nikoliv s orgány, které tato nepopulární omezení činí.
Martin Vondrášek
náměstek policejního prezidenta

Potvrzení při cestě mimo okres

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště bude zapotřebí prokázat se potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období.

Alternativou je například pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Vnitro doporučuje vzít si s sebou pro jistotu například žádanku od lékaře či pozvánku na úřad.