Policie šetří ovlivňování voleb na severu Čech. V obcích prudce přibylo obyvatel, jinde se prý kupčí s hlasy

Policie v Ústeckém kraji vyšetřuje hned několik podezření z ovlivňování voleb na Chomutovsku, Teplicku i v Mostě. V několika obcích mělo dojít k účelovému přihlašování nových obyvatel, jednoho člověka už policisté obvinili. V Bílině přijali kriminalisté oznámení na podezření na kupčení s hlasy a přímo v průběhu voleb vyšetřovali dění v jedné z volebních místností. V Mostě se zase zajímají o vyznění jednoho předvolebního plakátu.

„Mohu potvrdit, že jsme přijali dvě oznámení, která se týkají podezření z možného pokusu o ovlivnění výsledků voleb na Teplicku. Podnětům se kriminalisté věnují a prověřují veškeré okolnosti,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek. Nechtěl upřesnit, kterých lokalit se oznámení týká, ČTK však s odvoláním na Sdružení místních samospráv a místní sdružení ANO píše o Moldavě a také Bílině.

V Moldavě týden před volbami dramaticky vzrostl počet přihlášených obyvatel, předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN) se domnívá, že jde o účelové přehlašování. „V Moldavě v Ústeckém kraji přírůstek počtu nových obyvatel odpovídá pětině voličů účastnících se voleb,“ upozornil.

Podle sdružení však prudce vzrostl počet přihlášených obyvatel i jinde, například na Hoře Svatého Šebestiána. V souvislosti s účelovým přihlašováním lidí z Teplicka v obci na Chomutovsku, kde jim tak vzniklo volební právo, ostatně již policie obvinila jednoho člověka.

Za hlas ve volbách prý několik stovek i odvoz taxi, případ šetří policie

V Bílině pak místní sdružení ANO podalo podnět na policii kvůli údajnému kupčení s hlasy. „Podle našich informací bude po dobu voleb Bílinu obcházet několik desítek osob, které budou za hlas nabízet od 500 do 800 Kč a odvoz taxi zdarma,“ napsalo hnutí na sociální síti.

Přímo v průběhu voleb pak policie zasahovala v jedné bílinské volební místnosti, kam kriminalisty přivolala komise poté, co přišlo naráz množství lidí, kteří ani nevěděli, jak mají volit. „Přijali jsme oznámení předsedkyně volební komise, které bylo podezřelé, že přišlo více lidí najednou. Policisté podnět na místě prověřují a případem se budeme i nadále zabývat,“ uvedl mluvčí Vítek.

Mostecká policie zase vyšetřuje volební plakát uskupení Otevřená radnice Most s nápisem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ s dovětkem „Nulová tolerance  nepřizpůsobivým“. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Žádné trestní stíhání konkrétních osob zahájeno nebylo,“ uvedl Daniel Vítek.

V Ústeckém kraji se před čtyřmi lety komunální volby kvůli zjištěným nedostatkům na dvou místech dokonce opakovaly. Znovu museli k urnám obyvatelé Bíliny a  statutárního města Chomutova. V obou případech zrušily soudy původní výsledky, protože se prokázalo rozsáhlé kupčení s hlasy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 43 mminutami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 2 hhodinami

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
před 2 hhodinami

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Turek chce i nadále jezdit na unijní rady, chystá se i hlasovat

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) plánuje dál jezdit místo šéfa resortu Igora Červeného (Motoristé) na jednání Rady ministrů životního prostředí. Argumentuje stanoviskem jednoho z odborů úřadu, které podle něj umožňuje i hlasovat. Podle opozice tím evidentně překračuje své pravomoci. Mezitím se probírají náklady zmocněnce na jeho poslední cestu do Bruselu. Deník N navíc přišel s informací, že resort životního prostředí na vedoucí pozici dosadil syna vysoce postaveného úředníka.
před 12 hhodinami

Klempíř: Sloučení České televize a rozhlasu se nechystá, poplatky se zruší

Ministerstvo kultury v připravovaném zákoně počítá s tím, že se zruší měsíční poplatky, které za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) platí občané a firmy. Dosavadní způsob financování nahradí platby ze státního rozpočtu včetně mechanismu, který zajistí valorizaci a dostatečnou předvídatelnost. O sloučení ČT a ČRo se neuvažuje, sdělil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) po pátečním setkání s řediteli obou veřejnoprávních médií Hynkem Chudárkem a René Zavoralem, kteří chtějí zachovat současný systém poplatků.
před 16 hhodinami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...