Policie řeší 156 případů souvisejících se střelbou na filozofické fakultě. Padla dvě obvinění

Policie se zabývá 156 případy, které souvisí se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Naposledy policisté obvinili osmadvacetiletého muže, který vyhrožoval vystřílením celé obce na Jindřichohradecku. Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner sdělil České televizi, že muž čelí obvinění ze šíření poplašné zprávy. Za schvalování střelby a podněcování k trestnému činu policie od konce prosince stíhá také dalšího muže z Kolínska.

„Do dnešního dne evidujeme celkem 156 případů. Úkony trestního řízení byly zahájeny v 88 případech,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

V jižních Čechách policie podle Matznera pověřuje „třináct závažných skutků, které mají nějakou souvislost s útokem na univerzitu v Praze“. Jednoho člověka již podle něj policisté obvinili. Upřesnil, že šlo o muže, který na sociální síti vyhrožoval vystřílením obce na Jindřichohradecku. Podle dřívějších informací byl dotyčný zadržen v Českých Budějovicích.

Matzner doplnil, že v dalších sedmi případech policie pracuje s konkrétními podezřelými osobami. „Nejčastěji jde o přečin šíření poplašné zprávy nebo nebezpečné vyhrožování,“ přiblížil.

Jihočeská policie v minulosti informovala také o zadržení osmapadesátiletého muže ze Strakonicka, který vyhrožoval vražděním na univerzitě. Tento případ je však zatím ve fázi prověřování, muž si tak dosud obvinění nevyslechl.

„Věc je ve stádiu prověřování věcně a místně příslušným policejním orgánem. Předpoklad skončení věci je v zákonné lhůtě dvou měsíců, tedy do konce měsíce února 2024,“ uvedla pro ČT Monika Čížková z Okresního státního zastupitelství ve Strakonicích, které případ dozoruje.

Od konce prosince stíhá v souvislosti s útokem středočeská policie také muže z Kolínska. „Bylo zahájeno trestní stíhání a to pro přečin schvalování trestného činu a podněcování k trestnému činu,“ uvedl vrchní komisař Středočeského kraje Pavel Truxa.

Střelec loni 21. prosince v budově Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem loňské vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 32 mminutami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 10 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 10 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 19 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 22 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 22 hhodinami
Načítání...