U Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek konal pietní průvod za oběti tragické střelby, při které zemřelo čtrnáct lidí. Akce s názvem Přenesení světla je první z řady aktivit Měsíce pro fakultu, které by měly vrátit univerzitní akademický život zpět na náměstí Jana Palacha.
Lidé uctili památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Rektorka s děkankou zapálily symbolický oheň
Akci zahájilo procesí se svíčkami, které vyrazilo krátce před druhou hodinou odpoledne od Karolina na Ovocném trhu, historického sídla univerzity, na náměstí Jana Palacha. V čele průvodu šly rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Eva Lehečková, spolu se studenty nesly lucernu se světlem z pietního místa.
Průvod měl symbolicky přenést světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty. Tam dorazilo procesí v půl třetí odpoledne. Následně se utvořil lidský řetěz, který symbolicky obejmul budovu, kde 21. prosince student zastřelil čtrnáct lidí.
V rámci akce byl také zapálen pietní oheň, který bude udržován po celý měsíc. Ve tři hodiny odpoledne se také v celé Praze 1 rozezněly zvony, které zvonily přesně čtrnáct minut jako symbolická připomínka čtrnácti obětí. Následně proběhlo vystoupení studentských pěveckých sborů.
Průvodu i pietě předcházely rovněž projevy rektorky Králíčkové a děkanky Lehečkové. Obě vyzvaly k sounáležitosti a vzájemné pomoci i postupnému návratu k akademické činnosti. „Budeme žít a budeme studovat dále. Naše akademická obec je zraněná, ale není zlomená,“ řekla Králíčková a dodala, že průvod je i symbolickou cestou k uzdravení.
Zmínila také, že orgány univerzity nyní hledají cesty, jak se FF UK bude moci vrátit ke svému akademickému životu a jak ho co nejdříve obnovit i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha.
Lehečková poděkovala za pomoc ostatním fakultám. „Univerzita Karlova je jedním univerzitním společenstvím. (...) Další fakulty jsou tu pro nás a bez jejich neuvěřitelné pomoci a nasazení bychom situaci nezvládli,“ uvedla. „Stůjme při sobě nejen v těchto dnech, ale i v následujících dnech a měsících,“ dodala.
Akce, na kterou dohlíželi policisté a organizátoři z řad studentů, se uskutečnila bez incidentů a v pietním klidu. Na místě byli i zdravotníci Českého červeného kříže. Průvodu se podle odhadu zpravodaje zúčastnilo jeden až dva tisíce studentů, někteří z nich se objímali či jinak projevovali smutek.
„Filozofická fakulta pokračuje, studenti jsou tady dál a nejsou tím ušlapaní do země,“ uvedl student filozofické fakulty a dobrovolník Jan Kolínský.
Svíčky budou dále využity
Vstup do budovy Karolina pokrývají tisíce svíček, na místě jsou také květiny, plyšová zvířátka, vzkazy pro oběti či fotografie. Svíčky by se měly z místa odstranit v pátek dopoledne a budou použity na tvorbu připomínkového objektu pro pozdější pamětní místo, informovali v minulosti pořadatelé. Organizace průvodu se ujali zástupci studentských spolků Univerzity Karlovy.
„Větší akce se bude konat ve spolupráci s univerzitou 21. ledna v termínu měsíčního výročí tragické události a zároveň 16. ledna proběhne tradiční pietní akt k uctění památky studenta filozofické fakulty Jana Palacha,“ informovala také dříve Lehečková.
Češi v reakci na tragédii posílali univerzitě peníze. V Nadačním fondu Univerzity Karlovy je podle rektorky Mileny Králíčkové 73 milionů korun. Peníze budou podle ní použity na pomoc potřebným, nyní se využívají na akutní pomoc, počítá se ale i s pomocí následnou.