Lidé uctili památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Rektorka s děkankou zapálily symbolický oheň

4 minuty
Události: Pieta za oběti střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy
Zdroj: ČT24

U Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek konal pietní průvod za oběti tragické střelby, při které zemřelo čtrnáct lidí. Akce s názvem Přenesení světla je první z řady aktivit Měsíce pro fakultu, které by měly vrátit univerzitní akademický život zpět na náměstí Jana Palacha.

Akci zahájilo procesí se svíčkami, které vyrazilo krátce před druhou hodinou odpoledne od Karolina na Ovocném trhu, historického sídla univerzity, na náměstí Jana Palacha. V čele průvodu šly rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Eva Lehečková, spolu se studenty nesly lucernu se světlem z pietního místa.

Průvod měl symbolicky přenést světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty. Tam dorazilo procesí v půl třetí odpoledne. Následně se utvořil lidský řetěz, který symbolicky obejmul budovu, kde 21. prosince student zastřelil čtrnáct lidí.

V rámci akce byl také zapálen pietní oheň, který bude udržován po celý měsíc. Ve tři hodiny odpoledne se také v celé Praze 1 rozezněly zvony, které zvonily přesně čtrnáct minut jako symbolická připomínka čtrnácti obětí. Následně proběhlo vystoupení studentských pěveckých sborů.

Průvodu i pietě předcházely rovněž projevy rektorky Králíčkové a děkanky Lehečkové. Obě vyzvaly k sounáležitosti a vzájemné pomoci i postupnému návratu k akademické činnosti. „Budeme žít a budeme studovat dále. Naše akademická obec je zraněná, ale není zlomená,“ řekla Králíčková a dodala, že průvod je i symbolickou cestou k uzdravení.

Zmínila také, že orgány univerzity nyní hledají cesty, jak se FF UK bude moci vrátit ke svému akademickému životu a jak ho co nejdříve obnovit i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha.

Lehečková poděkovala za pomoc ostatním fakultám. „Univerzita Karlova je jedním univerzitním společenstvím. (...) Další fakulty jsou tu pro nás a bez jejich neuvěřitelné pomoci a nasazení bychom situaci nezvládli,“ uvedla. „Stůjme při sobě nejen v těchto dnech, ale i v následujících dnech a měsících,“ dodala.

150 minut
Uctění památky obětí střelby na FF UK
Zdroj: ČT24

Akce, na kterou dohlíželi policisté a organizátoři z řad studentů, se uskutečnila bez incidentů a v pietním klidu. Na místě byli i zdravotníci Českého červeného kříže. Průvodu se podle odhadu zpravodaje zúčastnilo jeden až dva tisíce studentů, někteří z nich se objímali či jinak projevovali smutek.

„Filozofická fakulta pokračuje, studenti jsou tady dál a nejsou tím ušlapaní do země,“ uvedl student filozofické fakulty a dobrovolník Jan Kolínský. 

Svíčky budou dále využity

Vstup do budovy Karolina pokrývají tisíce svíček, na místě jsou také květiny, plyšová zvířátka, vzkazy pro oběti či fotografie. Svíčky by se měly z místa odstranit v pátek dopoledne a budou použity na tvorbu připomínkového objektu pro pozdější pamětní místo, informovali v minulosti pořadatelé. Organizace průvodu se ujali zástupci studentských spolků Univerzity Karlovy.

„Větší akce se bude konat ve spolupráci s univerzitou 21. ledna v termínu měsíčního výročí tragické události a zároveň 16. ledna proběhne tradiční pietní akt k uctění památky studenta filozofické fakulty Jana Palacha,“ informovala také dříve Lehečková.

Češi v reakci na tragédii posílali univerzitě peníze. V Nadačním fondu Univerzity Karlovy je podle rektorky Mileny Králíčkové 73 milionů korun. Peníze budou podle ní použity na pomoc potřebným, nyní se využívají na akutní pomoc, počítá se ale i s pomocí následnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 16 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 46 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...