Letní semestr na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začne podle plánu, řekla děkanka

34 minut
Vedení Univerzity Karlovy k bezpečnosti a harmonogramu na filozofické fakultě
Zdroj: ČT24

Letní semestr začne na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 19. února, tedy podle původního harmonogramu. Výuka se bude odehrávat i v budově, kde útočil střelec. Nicméně po celou dobu zůstane zavřené čtvrté patro budovy, které útok nejvíc poškodil. Děkanka fakulty Eva Lehečková předpokládá, že kvůli opravám bude v novém semestru menší část výuky probíhat on-line nebo v náhradních prostorách.

„Výuka bude rozložena do všech budov, které filozofická fakulta užívá, tedy včetně hlavní budovy Jana Palacha, a to postupně do prostor, které již budou procházet opravou,“ řekla Lehečková. Je možné, že v několika prvních týdnech semestru se kvůli opravám budou přednášky, které by měly být na hlavní budově, konat on-line, dodala. Čtvrté patro budovy bude pravděpodobně uzavřené celý letní semestr a otevře se až v příštím akademickém roce. Pro zaměstnance, kteří na tomto patře běžně učí, bude vedení fakulty hledat náhradní prostory.

Opravy podle děkanky vyžadují speciální přístup, budova je stará a má památkovou hodnotu. Fakulta byla v den tragické události podle Lehečkové v běžném provozu, vyučovalo se, zároveň se připravovaly různé předvánoční akce. V budově se v tu chvíli pohybovaly vyšší stovky lidí.

„Byl spuštěn proces přípravy zadávání oprav nutných a na to naváže proces přípravy na otevření budovy," popsala Lehečková. Přesný harmonogram zatím fakulta nemá. Přímo v budově se zatím zajišťují jen kritické agendy vybraných oddělení děkanátu, jedná se například o činnost správy budovy.

Zkouškové období bude ve standardní době, tak jak se plánovalo podle harmonogramu akademického roku, zároveň bude dobrovolné. Dobrovolnost zkoušek podle Lehečkové spočívá v tom, že si studenti mohou zkoušky rozložit, budou je tak moci skládat později. Nejedná se podle ní o rušení zkoušek, které jsou součástí akreditovaných programů. Zkoušky nakonec studenti budou muset splnit.

Fakulta podle děkanky uvažuje o posílení možnosti individuálních studijních plánů nebo o osvobození od poplatku za další studium těm, kterým by kvůli rozvolnění studijního plánu vznikla povinnost tento poplatek platit.

Studenti a zaměstnanci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy mají od čtvrtka znovu možnost si vyzvedávat věci, které kvůli prosincové střelbě zůstaly v budově na náměstí Jana Palacha. Připravené je pro ně výdejní místo v prostorách takzvaného UK Pointu v Celetné ulici, které bude fungovat během ledna každé úterý a čtvrtek. Většinu oblečení, batohů nebo elektroniky si ale lidé podle univerzity vyzvedli už v prosinci.

Bezpečnostní opatření na univerzitě

Poradce Univerzity Karlovy pro ochranu měkkých cílů Zdeněk Kalvach doporučil ohledně zajištění bezpečnosti na univerzitě spíše školení lidí pro krizové situace než stavění bariér u vstupů do jejích budov. Kalvach, který je autorem metodik ministerstva vnitra na danou problematiku, tvrdí, že podobné bariéry nejsou v okamžiku ohrožení vhodné. Vnímá jako přínosnější nácvik chování v rizikových situacích nebo třeba zavedení tísňových tlačítek v budově.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková doplnila, že jednotlivá opatření budou do praxe zaváděna postupně během roku také s ohledem na různorodost budov, které škole patří.

Ze středečního setkání se zástupci České konference rektorů s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) vyplynulo, že vysoké školy po tragické události upraví svá bezpečnostní pravidla. Týkat se mohou například přinášení zavazadel do univerzitních budov. Vedení škol budou spolupracovat s krajskými policejními ředitelstvími. Podle Kalvacha je na místě prohlubování spolupráce s policií, ale například i fakultními nemocnicemi a dalšími univerzitami.

Střelba na pražské filozofické fakultě je nejtragičtějším podobným případem v historii České republiky. Pachatel na místě zabil třináct lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří těžce. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 1 hhodinou

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 3 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 8 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 9 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 10 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 12 hhodinami
Načítání...