Střelba na pražské vysoké škole je nejhorší v dějinách Česka. Patří i k nejtragičtějším v Evropě

Čtvrteční útok střelce, který v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze zabil nejméně čtrnáct lidí, je nejtragičtější střelbou v Česku. V evropském kontextu jde o čtvrtou nejtragičtější střelbu za posledních patnáct let.

Dosud nejhorší střelbou v Česku byl útok v Uherském Brodě. V tamní restauraci Družba zastřelil v únoru 2015 třiašedesátiletý pachatel sedm mužů a jednu ženu, a nakonec i sebe. Sousedé ho po činu popisovali jako člověka trpícího duševními problémy.

Sedm lidí zamřelo v důsledku střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě v prosinci 2019. V čekárně tamní traumatologické ambulance zabil pachatel šest lidí. Další žena, jejíž stav byl kritický, podlehla zraněním později. Asi tři hodiny po útoku spáchal pachatel v Děhylově na Opavsku sebevraždu.

Čtyři oběti si pak vyžádala střelba jednačtyřicetiletého muže při rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku v březnu 2009. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě a v nemocnici pak svým zraněním podlehl.

Pražská tragédie patří mezi nejhorší svého druhu v Evropě

Střelba v Praze je také čtvrtou nejhorší podobnou události v Evropě za posledních patnáct let. Při nejtragičtější takové střelbě zemřelo v říjnu 2018 na učilišti v Kerči na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym dvacet lidí a k tomu pachatel.

Loni v září zemřelo při střelbě ve škole v ruském Iževsku v evropské části Ruska osmnáct lidí, z toho jedenáct dětí, a další více než dvě desítky dětí utrpěly zranění. Čtyřiatřicetiletý útočník, který byl absolventem školy a na sobě měl tričko s nacistickými symboly, nakonec spáchal sebevraždu.

Nejtragičtější útok na západoevropské škole za posledních patnáct let se pak stal v březnu 2009, kdy sedmnáctiletý pachatel v německém Winnendenu zastřelil patnáct osob, z toho devět školáků a tři učitelky, a následně spáchal sebevraždu.

Šestnáct obětí pak měla střelba v březnu 1996 ve škole ve skotském Dunblane, kde třiačtyřicetiletý muž, jenž po činu spáchal sebevraždu, zabil šestnáct dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Šestnáct obětí měl i útok z dubna 2002, kdy na gymnáziu v durynském Erfurtu zabíjel devatenáctiletý bývalý žák.

Při nejhorším případu školní střelby v USA přišlo v dubnu 2007 na Virginském polytechnickém institutu o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
08:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 6 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 7 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 11 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 12 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 21 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 23 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 23 hhodinami
Načítání...