Policie prý obvinila kvůli extremismu Filipa Vávru

Praha - Policie obvinila kvůli extremismu dva muže - jedním z nich je údajně Filip Vávra, který stál podle médií u zrodu neonacistického Národního odporu a v minulosti byl spojován i s mezinárodní neonacistickou organizací Blood and Honour (Krev a čest). Informovaly o tom dnes televize Nova a server tn.cz. Podle nich policie Vávru obvinila z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Souvisí to údajně se šířením materiálů s neonacistickou tematikou.

Policie odmítla k případu sdělit další informace. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták televizi jen obecně sdělil, že policie obvinila dva muže. Ani Vávra, kterého policie podle Novy sledovala delší dobu, nechtěl záležitost komentovat.

Vávra stál za loňskou návštěvou bývalého vůdce Ku-Klux-Klanu Davida Duka v Česku. Dukova návštěva skončila jeho zadržením a vyhoštěním. Policisté ho vinili z toho, že ve své knize Moje probuzení, která v tuzemsku vyšla, popírá holokaust. Žalobce později stíhání zastavil.

Policie v posledních dvou letech zaměřila na příznivce extremismu větší pozornost. Civilní kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba, počátkem května uvedla, že aktivita pravicových extremistů v prvních třech měsících letošního roku poklesla. Vývoj neonacistické scény podle služby ovlivnily zejména loňské zásahy policie proti jejím členům a soudní řízení ukončené zákazem Dělnické strany (DS). Pravicoví radikálové jsou tak v současné době roztříštěnější a nejednotnější.

Podle zprávy ministerstva vnitra o problematice extremismu v roce 2009 stoupl počet lidí obviněných v souvislosti s extremismem loni v Česku oproti roku 2008 o polovinu. Množství extremistických trestných činů se zvýšilo o více než pětinu, z hlediska celkové kriminality je ale podíl těchto trestných činů stále minimální - tvoří jen 0,07 procenta. Jako nejzávažnější případ loňského roku zpráva uvádí dubnový žhářský útok na dům romské rodiny ve Vítkově na Opavsku.