Policie navrhla obžalovat bývalého pražského imáma z podpory terorismu

Policie navrhla obžalovat bývalého pražského imáma Samera Shehadeha z podpory terorismu. Toho se měli dopustit i jeho bratr a švagrová – všem hrozí tresty od pěti do 15 let vězení, uvedl server Seznamzpravy.cz. Žalobce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze o případné obžalobě rozhodne do tří týdnů.

Z policejního spisu podle serveru vyplývá, že Shehadeh řídil komunikaci mezi jednotlivými obviněnými i dalšími lidmi v Sýrii. Údajně se také podílel na cestě tří lidí do Sýrie, z nichž jeden byl později zabit v bojích. Shehadeh podle vyšetřovatelů teroristy i financoval, peníze měl získat ze sbírek organizovaných mezi českými a slovenskými muslimy.

Bývalý pražský imám je od loňského listopadu ve vazbě. Policie ale neví, kde jsou další dva obvinění. Kriminalisté je stíhají kvůli tomu, že se údajně podíleli na činnosti jedné ze sesterských organizací Al-Káidy v Sýrii.

Shehadeh opustil Českou republiku v roce 2017, ale loni byl dopaden v Jordánsku a převezen zpět do Česka. V květnu jako svědek vypovídal před soudem v případu Slováka Dominika Kobulnického, obžalovaného z přípravy teroristického útoku.

Shehadeh uvedl, že Kobulnického potkal několikrát v mešitě v Praze. Více se s ním ale nesblížil, protože si myslel, že patří k Bezpečnostní informační službě (BIS). Také Kobulnickému hrozí až patnáctiletý trest.