Policie navrhla obžalovat Babiše a bývalou manažerku Agrofertu za dotaci na Čapí hnízdo

Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak. „Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám,“ uvedl Babiš.

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako kauza Čapí hnízdo předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci. Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34 tisíc listů a státní zástupce se jím bude nyní zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, či vyřídí věc jiným způsobem,“ uvedl v pondělí Cimbala. 

„O způsobu vyřízení věci bude společnost s ohledem na citelný veřejný zájem informována prostřednictvím sdělovacích prostředků,“ dodal Cimbala, podle kterého však nebude státní zastupitelství v průběhu sledování spisového materiálu a zpracování případu státním zástupcem poskytovat bližší informace.

Obhájci obou obviněných Josef a Michael Bartončíkovi se byli minulý týden v budově pražské policie seznámit s policejním spisem, následně Josef Bartončík avizoval, že policii navrhne další důkazy. Pokud ale policie nepovažuje návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

Návrh policie padl několik dnů před hlasováním sněmovny o vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu ANO a sociálních demokratů. Zajištěnou podporu vláda dosud nemá.

Andrej Babiš
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

Jde o uměle vytvořenou pseudokauzu, říká Babiš

„Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará čtrnáct let a vyšetřování se táhne pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena,“ řekl na posun v kauze Andrej Babiš.

„Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to, doufám, ukáže,“ dodal premiér. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. 

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nechce posun ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo komentovat. Do rozhodnutí státního zástupce není o čem spekulovat, uvedl. Lídři koalice Spolu nevěří tomu, že Babiš kvůli kauze složí funkci. Šéf lidovců Marian Jurečka připomněl čtvrteční hlasování o nedůvěře.

2 minuty
Studio ČT24: Advokát a člen Unie obhájců Ondřej Múka k posunu v kauze Čapí hnízdo
Zdroj: ČT24

Původně byl stíhán i Jaroslav Faltýnek a premiérova rodina

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. 

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018.

Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman 4. prosince 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Ekonomický deník v polovině května s odkazem na nejmenované zdroje informoval, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil k 31. květnu končí u policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů tuto informaci nepotvrdil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rada ČT v druhém kole nového generálního ředitele nezvolila

Rada České televize (ČT) ve středu nového generálního ředitele nezvolila ani ve druhém kole hlasování. Hynek Chudárek získal devět hlasů, Milan Fridrich jich dostal osm. Ke zvolení je třeba deset hlasů. Radní ihned přistupují k volbě ve třetím kole. Jeden z dvojice kandidátů nahradí Jana Součka, kterého rada odvolala z funkce v květnu.
10:34Aktualizovánopřed 13 mminutami

Kdybych úkoloval analytický úřad, porušil bych zákon, řekl Stanjura

Poslanci druhým dnem jednají o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS), které vyvolalo opoziční ANO kvůli aféře s miliardovým darem v bitcoinech ministerstvu spravedlnosti. Hlasování se očekává ve večerních hodinách. Počet přihlášek do rozpravy po zhruba 19 hodinách klesl na zhruba polovinu z původních tří desítek. Kabinet zřejmě pokusu o svržení odolá. Opozice v podobě ANO, SPD a Pirátů nemá pro schválení návrhu dost hlasů. Jednání je nyní přerušeno do 18:35.
09:02Aktualizovánopřed 15 mminutami

ŽivěDecroix prezentuje časovou osu bitcoinové kauzy

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) předložila vládě časovou osu kauzy miliardového bitcoinového daru, která stála místo jejího předchůdce za ODS Pavla Blažka. Podle šéfky resortu obsahuje v zásadě soupis faktických událostí a skutečností ohledně aféry. Osa, která bude v 18:00 zveřejněna na webu ministerstva, má fungovat jako rámec pro další diskusi, dodala Decroix s tím, že v harmonogramu chybějí jména. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda vzala materiál jednomyslně na vědomí.
13:39Aktualizovánopřed 16 mminutami

Vláda schválila půjčku od Evropské investiční banky na dopravní infrastrukturu

Vláda ve středu schválila přijetí půjčky 65 miliard korun od Evropské investiční banky (EIB) na rozvoj dopravní infrastruktury. Peníze půjdou především na rozvoj železnice, částečně také na stavbu jihovýchodní části Pražského okruhu, řekl po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj je půjčka levnější než jiné způsoby financování.
14:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zamítl žádost Budinského z motolské kauzy o propuštění z vazby

Bývalý náměstek ředitele motolské nemocnice Pavel Budinský zatím zůstane ve vazbě. Soud ve středu zamítl jeho žádost o propuštění, řekla dozorující státní zástupkyně Zdeňka Pavlásková. Rozhodnutí není pravomocné. Budinský je spolu s někdejším ředitelem Miloslavem Ludvíkem hlavním podezřelým v korupční kauze motolské nemocnice, ve které čelí osmnáct lidí stíhání. Hrozí mu až dvanáct let vězení, ve vazební věznici je od února.
před 2 hhodinami

Před ÚS obstála novela zpřísňující podmínky předčasných důchodů

Vládní většina uhájila před Ústavním soudem novelu, která zpřísnila podmínky předčasných důchodů. Návrh ANO na zrušení novely soudci zamítli. Napadený předpis také zpomalil valorizace. Cílem bylo zbrzdit zadlužování a růst výdajů. Soud se vyjádřil také k údajnému omezení diskuze ve sněmovně při projednávání předlohy. Podle instituce vládní většina porušila jednací řád odůvodněně, měla by tak však činit jen v krajních situacích, kdy čelí obstrukcím menšiny. Soud zároveň vyzval k jeho reformě.
09:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Šest set míst bez signálu musejí operátoři pokrýt do roku 2030, rozhodl úřad

Mobilní operátoři by měli do konce roku 2030 pokrýt šest set bílých míst, kde dosud není dostupný kvalitní mobilní signál. Vybírat budou ze seznamu více než 1600 lokalit, které v Česku zbývají. Počítá s tím rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Do roku 2031 mají operátoři pokrýt signálem také hlavní železniční koridory, uvedl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN). Podle ČTÚ je v současné době mobilním signálem pokryto 99 procent populace.
před 6 hhodinami

Aplikace má sladit opravy silnic, ty prázdninové zkomplikují dopravu

Plánování uzavírek a rekonstrukcí má zlepšit systém testovaný na Vysočině. Aplikace za čtyřicet milionů korun bude sloužit nejen silničářům, ale také záchranářům, úředníkům a obcím. Mohou si tak lépe načasovat a zkoordinovat opravy. Aplikace je teď v testování, naostro začne fungovat v létě. Podobný systém mají například silničáři v Plzni.
před 12 hhodinami
Načítání...