Podnikatel Zadeh dostal 3,5 roku vězení za ovlivňování svědků. Verdikt v jeho hlavní kauze ještě nepadl

Městský soud v Brně poslal Shahrama Abdullaha Zadeha na 3,5 roku do věznice s ostrahou za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků při prodeji pohonných hmot, v níž je hlavním obviněným. Soud také rozhodl o propadnutí části Zadehova majetku v hodnotě statisíců korun. Ostatní obžalovaní dostali podmíněné tresty. Všichni se mohou odvolat do osmi dnů od doručení rozsudku. Soud také zrušil Zadehovi vazbu, avšak vzhledem k tomu, že se státní zástupce na místě odvolal v neprospěch odsouzených, zůstane v ní až do rozhodnutí krajského soudu.

Úterní rozsudek padl v takzvané vedlejší kauze. Zadeh, íránský podnikatel s českým občanstvím, u krajského soudu čelí souběžně obžalobě z daňového podvodu při obchodu s pohonnými hmotami.

Před soudem stáli také Eva Halamková, advokáti Ondřej Kučera a Záviš Löffelmann, bývalý policista Jan Šebek a Martin Veselý. Odsouzení se podle státního zastupitelství jako organizovaná skupina na popud Zadeha snažili, aby někteří svědci v Zadehově trestní věci vedené u krajského soudu vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem podle zastupitelství bylo to, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice.

Zadeh byl teatrální, míní soudce

Halamková a Löffelmann dostali trest dvacet měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku, Šebek dvacet měsíců s odkladem na tři roky. Kučera dostal trest 28 měsíců s odkladem na tři roky. Veselý odešel bez trestu vzhledem k tomu, že ho loni Krajský soud v Praze odsoudil v nesouvisejícím případě.

Zadeh sám už dříve označil trestní řízení za komedii a soud za brněnskou justiční mafii. Obžalobu označil za nesmysl. Jeho a dalších čtrnáct lidí v hlavní kauze státní zastupitelství viní z daňových úniků. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je podle obžaloby 2,5 miliardy korun.

Předseda soudního senátu Michal Kabelík také okomentoval několikaměsíční soudní proces a Zadehovo vystupování. Podle Kabelíka se rozhodl ponížit soudní systém a Česko označoval za banánovou republiku.

Podle předsedy senátu muselo být Zadehovi jasné, že kdyby se neuchyloval k průtahům, mohla kauza skončit loni v březnu. „Obžalovaný se marně až teatrálně domáhá toho, že je obětí šíleného spiknutí orgánů činných v trestním řízení. Senát marně přemýšlí, čím by byla postava Zadeha tak zajímavá, aby se proti němu spikly tyto orgány. Je absurdní představa, že by proti němu mělo býti použito prostředků známých z diktatur či spíše detektivek,“ uvedl Kabelík.