Podnikatel Horáček měl v kauze nemocničních zakázek ovlivňovat z vazby svědky

Policie počátkem roku obvinila podnikatele Tomáše Horáčka z toho, že z vazby prostřednictvím telefonů a dopisů ovlivňoval svědky. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Horáček už spolu s dalšími lidmi čelí obvinění z manipulace s nemocničními zakázkami, ve vazbě je od června.

Podnikatel je ústřední postavou kauzy, podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v pražských nemocnicích, za což podle vyšetřovatelů žádal úplatky. 

Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví loni na začátku července.

Hlas z vazby

Podle aktuálních informací pak Horáček ve svém případu zkoušel na dálku ovlivňovat svědky i zpoza mříží. 

„V lednu 2019 policejní orgán rozšířil trestní stíhání jedné fyzické osoby, respektive zahájil trestní stíhání dvou fyzických osob pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání pro skutek, k němuž došlo v průběhu vyšetřování,“ sdělil iRozhlasu dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Horáčkovi a dalším dvěma obviněným hrozí za maření vazby až dva roky vězení. 

Jeden z lobbistových advokátů Jiří Teryngel nechtěl upřesnit, zda se obvinění týká někoho z Horáčkových obhájců. „Já to nejsem, více to komentovat nebudu,“ uvedl. Již v listopadu, kdy soud rozhodl o rozšíření vazebních důvodů pro Horáčka, serveru nicméně řekl, že jeho klient z vazby volal z nedovoleného telefonu. Horáček ohlásil, že jde o hovory s obhájcem, ve skutečnosti se ale bavil s jedním ze svých spolupracovníků, napsal server. 

Horáček je ve vazbě od konce června. Soud ho do ní poslal právě i proto, že by mohl svědky ovlivňovat, vazba z tohoto důvodu může ale trvat maximálně tři měsíce. Horáček však po této době propuštěn nebyl, protože byla podle žalobce stále důvodná obava, že by mohl v trestné činnosti pokračovat. To potvrdil obvodní soud, který podnikateli vazbu prodloužil na konci října. Stížnost proti uvalení vazby odmítl i Ústavní soud.