Počet pacientů s covidem v nemocnicích dál klesá

V Česku za neděli přibylo 2246 případů covidu-19. Laboratoře odhalily také 346 podezření na opakovanou nákazu. Méně nakažených bylo pouze v prvních dvou dnech letošního roku. Stále klesá také počet hospitalizovaných. Aktuálně je v nemocnicích s koronavirem méně než 1600 lidí, což je nejméně od konce ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích je s koronavirem 1584 pacientů, nejméně od druhé poloviny ledna. Nepatrně klesla i incidence. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 465 nakažených. 

Na začátku týdne bylo s covidem hospitalizovaných více než 2300 pacientů, jejich počet tak klesl zhruba o sedm stovek. V těžkém stavu je 88 hospitalizovaných, což je přibližně o čtyřicet méně než na začátku týdne.

Epidemie zpomalovala celý uplynulý týden. Hygienici od pondělí potvrdili nákazu celkem u 49 810 lidí. O týden dříve jich bylo více než 54 tisíc. 

Méně testů a očkování

Méně se ale průběžně testuje. V neděli laboratoře provedly necelých 9 tisíc testů, proti minulému týdnu to je pokles o třetinu. Roste naopak pozitivita testovaných. Například u nejčastějších preventivních testů bylo v neděli pozitivních 23,48 procenta lidí, před týdnem to bylo necelých 16 procent. 

Snižuje se i zájem o očkování. V neděli zdravotníci podali 141 dávek vakcíny, méně jich bylo pouze první den letošního roku. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí posilující dávku vakcíny, v neděli ji dostalo 114 zájemců. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu.  

V Německu mírně klesla incidence

V Německu za neděli přibylo 67 501 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na sto tisíc obyvatel, je na hodnotě 1700,6 a proti nedělní hodnotě 1723 tak mírně klesla. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha. 

Denní bilance potvrzených případů covidu-19 v Německu v posledních dnech stále rostly. Pondělní údaje však bývají nižší, o víkendu hlásí počty nakažených méně zdravotnických zařízení. Odborníci rovněž předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává kvůli omezeným kapacitám testování a trasování nezachycen. 

Šanghaj zahájila několikadenní uzávěru

Čínské město Šanghaj s 27 miliony obyvatel v pondělí zahájilo plánovanou dvoufázovou protipandemickou uzávěru. Důvodem je plošné testování na covid-19. Úřady omezily provoz na dálnicích a zavřely mosty i tunely.

První fáze uzávěry se týká východní části města a potrvá do 1. dubna. Následovat bude uzavření druhé části finanční metropole. V oblastech, kde se zrovna bude testovat, nebude fungovat veřejná doprava a firmy budou muset pozastavit výrobu.

Agentura AP uvedla, že obyvatelé Šanghaje v neděli v mnoha supermarketech vykoupili potraviny, nápoje a potřeby do domácnosti.

Čína s 1,4 miliardy obyvatel v neděli zaregistrovala 5134 případů covidu-19 u lidí, kteří nemají příznaky nemoci, a 1219 případů u lidí s příznaky, napsala agentura Reuters. Většina asymptomatických případů připadá právě na Šanghaj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, tvrdí resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
před 20 mminutami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Tématem jejich rozhovoru byl návrh státního rozpočtu na letošní rok, který prezident podle premiéra podepíše v pátek. Pavel s Babišem diskutovali i o velvyslancích či spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
04:01Aktualizovánopřed 58 mminutami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 58 mminutami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 1 hhodinou

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 1 hhodinou

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
před 2 hhodinami

Ministerstvo rozdělilo odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) rozdělilo na dvě části odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost. Oddělení kybernetické diplomacie nyní nově působí pod odborem bezpečnostní politiky a oddělení sankční politiky pod odborem společné zahraniční a bezpečnostní politiky, uvedl v úterý mluvčí Černínského paláce Adam Čörgő. Seznam Zprávy ve stejný den napsaly, že odbor, který se věnoval sankcím, od března zanikl a úředníci se svou agendou byli přeřazeni jinam.
před 2 hhodinami
Načítání...