Platy politiků mají vzrůst o šest procent. Návrh na jejich zmrazení ani nedostal šanci

5 minut
Události: Zvyšování platů ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Poslancům a senátorům vzroste od ledna jejich měsíční plat o 5,5 tisíce korun. Ministři si polepší o 10,5 tisíce měsíčně. A například prezident o téměř 18 tisíc. Podle nejnovějších dat statistiků to spočítala Česká televize. Platy ústavních činitelů poslanci navázali na průměrnou mzdu v české ekonomice a rostou na rozdíl od platů učitelů, policistů či hasičů automaticky. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl v létě platy politiků zmrazit. Poslanci se ale zákonem odmítli zabývat. Mimo jiné s argumentem, že ho premiér předložil pozdě.

Premiér svůj návrh v létě zdůvodnil například tím, že příjmy poslanců jsou nadstandardní a zvýšení si nezaslouží. „Ale jak se říká, kapři si rybník nevypustí,“ dodal. 

Předseda poslaneckého klubu ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura konstatoval, že pokud by Babiš coby „majitel hnutí ANO“ chtěl, tak svůj návrh dokáže zařadit a prohlasovat. „Evidentně to mělo splnit svůj účel: ‚Já jsem to navrhl.‘ A pak už se o to nezajímal,“ domnívá se Stanjura. 

Lidé pracující pro stát si polepší méně než politici

Platy politiků by měly od ledna vzrůst o šest procent. O stejné procento jim stát zvýší i jejich náhrady. Šest procent navíc dostanou také například soudci nebo státní zástupci. Celkem stát za vyšší platy ústavních činitelů v příštím roce zaplatí navíc 650 milionů.

Naopak většině dalších lidí, kteří pracují pro stát, ještě nedávno hrozilo, že jim vláda platy zmrazí. Ve čtvrtek ale vládní hnutí ANO oznámilo, že bude prosazovat růst platů státních zaměstnanců o předpokládanou inflaci, tedy o 3,5 procenta.

  • Základní plat českého poslance či senátora by měl v příštím roce činit 96 300 korun měsíčně, tedy o 5,5 tisíce korun víc než dnes.
  • Měsíční plat předsedy parlamentního klubu nebo šéfa parlamentního výboru by měl být 135,5 tisíce, skoro o osm tisíc víc než letos.
  • Plat ministra nebo místopředsedy parlamentní komory by měl činit 183 700 korun. O 10,5 tisíce víc než dnes. 

Automatický – každoroční – růst výdělků politiků zaručuje speciální zákon.

„Já jsem měl kdysi radost, že se přijal nějaký automat, který se řídí obecným vývojem ekonomiky a platů a že už se k tomu nebudeme muset nikdy vracet,“ řekl na toto téma předseda ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala.

Kromě koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) přitom zástupci všech ostatních sněmovních stran tvrdí, že si měli politici i pro příští rok platy zmrazit. Podle nich to mělo být úsporné gesto v době, kdy stát hospodaří se stamiliardovými schodky. Jenže nakonec se tím poslanci letos vůbec nezabývali.

Velké návrhy

„Myslím si, že ta solidarita samozřejmě musí jít i napříč všemi vrstvami, to znamená, že ani politici by si v této době neměli zvyšovat své platy,“ řekl k tomu předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan. 

Předseda hnutí SPD a  místopředseda sněmovny Tomio Okamura uvedl, že hnutí SPD před třemi lety navrhlo zmrazení platů politiků na celé volební období. „Před těmi třemi lety nás žádná jiná strana v tomto nepodpořila,“ dodal. 

Žádný výsledek

Premiér Babiš navrhl v roli poslance zmrazení platů ústavních činitelů letos v červnu. V červenci pak zákon doputoval do sněmovny. Ani za dva měsíce ho ale poslanci nezačali projednávat.

Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) říká, že za dva a půl měsíce nemohla sněmovna schválení Babišova návrhu stihnout. „Sněmovna už je neprůchodná pro tento návrh, to je celé,“ řekl. 

  • Šestiprocentní růst platů čeká vedle politiků i některé justiční profese. Například soudce okresního soudu s 13letou praxí bude měsíčně pobírat od ledna 130,5  tisíce korun, to znamená o 7500 víc než dnes.
  • Platy státních zástupců tvoří 90 procent výdělků soudců se stejnou praxí i zařazením. Měsíční plat okresního státního zástupce s 13letou praxí tak vzroste o víc než 6,5 tisíce na 117 500 korun.
  • Průměr v celé veřejné sféře je ale mnohem nižší. I tak letos přesáhl už 40 tisíc hrubého. I když zdaleka ne všichni státní zaměstnanci na tuto částku dosáhnou.
  • V soukromé sféře jsou výdělky ještě nižší. Celkový průměr sice ve druhém čtvrtletí přesáhl 38 tisíc hrubého měsíčně, statistiku ale ovlivnily třeba i mimořádné odměny některých profesí.

Politici nechají růst své platy i výdělky dalších ústavních činitelů o šest procent i přesto, že velká většina sněmovních stran považuje za nespravedlivé, aby je stát zvýšil víc než například platy učitelů, policistů, hasičů nebo vojáků.

Ti zatím můžou počítat se zvýšením výdělků o inflaci. Tedy o 3,5 procenta. To znamená přidání v průměru o 1400 korun měsíčně. „Samozřejmě to vůbec není spravedlivé,“ řekla předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). 

Nepoměr se nezdá vhodný ani ministryni práce a sociálních věcí a místopředsedkyni ČSSD Janě Maláčové. „Jak je pak možné, že poslanci, senátoři a ostatní představitelé našeho ústavního pořádku budou mít takový nárůst?“ ptá se s odkazem na rozdíly v růstu platů u obou skupin. 

Žádná z devíti stran zastoupených v končící sněmovně ale ani nenavrhla, aby se politici na poslední schůzi zmrazením svých platů byť jen zabývali. A vyřadily návrh z programu schůze, která skončila v pátek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 2 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 3 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 4 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 13 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 14 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 15 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...