Odběrová místa čelí náporu lidí, kteří chtějí test na covid. Bulovka bude brát jen registrované

Nahrávám video

Zájem o vyšetření na koronavirus v posledních dnech roste. Na některých odběrových místech, hlavně v Praze, se tvoří i několikahodinové fronty. Zčásti jsou v nich lidé, kteří chtějí mít jistotu, že nejsou nakažení, a testy si sami platí. Praktičtí lékaři posílají pouze pacienty, kteří mají příznaky. Na pražské Bulovce budou moci k odběrům přijít jen lidé, kteří se objednají v on-line rezervačním systému.

Větší zájem registrují zřizovatelé odběrových míst od pondělí. Například v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici se otevírá v osm hodin ráno a zpravidla už v tuto dobu čeká na otestování na sto lidí.

Podobná situace je v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. „V současné době jedeme skutečně na hranicích možností. Bez pomoci vojenského personálu, bez pomoci různých stážistů a brigádníků bychom to nezvládali,“ komentuje situaci primář hematologie Miloš Bohoněk. 

Kvůli náporu zájemců o testování změnila pravidla pražská Nemocnice Na Bulovce. K odběrům začala přijímat jen ty, kteří se předem objednali.

Středočeské oblastní nemocnice rozšířily testování ve všední dny na 12 hodin denně, fungovat budou i o víkendech. Ta příbramská ale kvůli náporu přestala přijímat samoplátce.

Bez doporučení nevyšetří zájemce například ani v Českých Budějovicích. „Krajská nemocnice netestuje samoplátce, my testujeme pacienty, u nichž je odběr indikován, a ta čísla pochopitelně rostou,“ říká mluvčí budějovické nemocnice Iva Nováková.  

Fakultní nemocnice Brno se chystá kapacity navýšit. Od října z 300 na 500 odběrů denně. Naopak ostravská fakultní nemocnice jich dokáže udělat za den až tisíc, ale takový zájem o testy aktuálně nemá. 

O odběru rozhodne hygiena nebo praktický lékař

Praktičtí lékaři posílají na odběry jen pacienty s příznaky nebo pokud to žádá hygiena u lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s nakaženým. „Není to tak, že by se na praktického lékaře měl obracet někdo, kdo byl v kontaktu a sám si žádal o testování – tohle je vždy v kompetenci hygienické stanice,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Zatím praktici odesílají na vyšetření všechny, kdo mají příznaky. Odlišit je od ostatních respiračních onemocnění ale není snadné. Dostanou proto manuál pro případ, kdy se testovací kapacita naplní.

Fronta ve čtvrtek 10. září k odběrovému místu na Václavském náměstí
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoÚstava garantuje právo shromažďovací, komentoval Jurečka sudetoněmecký sjezd

Sněmovna se ve čtvrtek hlasy vládní koalice postavila proti sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně a vyzvala ke zrušení akce. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marian Jurečka v pořadu Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem řekl, že dolní parlamentní komora nemá mandát, aby se ke sjezdu takovýmto způsobem stavěla. „Ústava garantuje právo shromažďovací jako základní lidské svobody,“ vysvětlil Jurečka. Všechny podstatné argumenty k tomuto tématu podle něj už opozice sdělila minulý týden. Absurdní mu přijde, že sněmovní schůze byla nazvána „stanovisko vládní koalice vůči setkání sudetských Němců v Brně“. „Já nejsem vládní poslanec,“ vysvětlil, proč poslanci jeho strany během hlasování odešli ze sálu.
před 8 mminutami

Na D1 se utvořila kolona kamionů dlouhá přes padesát kilometrů

Na dálnici D1 před Brnem se ve směru od Prahy utvořila kolona kamionů přesahující padesát kilometrů. Důvodem je velmi vysoká intenzita nákladní dopravy v souvislosti se začínajícími státními svátky v Německu, uvedlo na sociální síti X Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Provoz podle ŘSD zkomplikovala i nehoda. Mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala před 18:30 řekl, že od 168. kilometru po Brno je doprava relativně plynulá a situace by se mohla uklidnit okolo 20:00.
16:56Aktualizovánopřed 14 mminutami

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července. Analytici znovuzavedení kvitují a dluhopisy označují za potenciální konkurenty spořicích účtů.
13:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Jičínsku hoří bateriové úložiště, hasiči varují před zplodinami

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku hoří bateriové úložiště. Na místě zasahují hasiči, kteří kvůli šíření toxických zplodin doporučují lidem nevětrat. Odborníci měří koncentrace v ovzduší, informovali hasiči na sociální síti X. Hoří baterie v kontejnerovém skladu o délce přibližně čtyři krát deset metrů. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16, před 16:00 hasiči uvedli, že se už nešíří.
15:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna se postavila proti konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího konání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
před 2 hhodinami

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 4 hhodinami

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 4 hhodinami
Načítání...