Nikulin nedostane od Česka další odškodné za předčasné vydání, potvrdil soud

Rus Jevgenij Nikulin nemá nárok na jeden a čtvrt milionu korun, které žádal od českého státu jako odškodné kvůli svému předčasnému vydání do USA. Zamítnutí jeho žaloby potvrdil odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti Nikulinovi v souvislosti s nezákonným rozhodnutím exministra Roberta Pelikána (ANO) už dříve vyplatilo čtvrt milionu korun. Nikulin byl v USA po svém vydání odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Nikulinův obhájce Martin Sadílek usiloval o to, aby věc znovu projednal Obvodní soud pro Prahu 2 a aby provedl důkazy, které dříve zamítl jako nadbytečné. Argumentoval mimo jiné tím, že podle znaleckého posudku vypracovaného ve Spojených státech trpí Nikulin posttraumatickou stresovou poruchou. Podle advokáta to souvisí právě s předčasným vydáním, kvůli kterému Nikulin ztratil důvěru v justiční systém a ocitl se bez morální a citové podpory rodiny.

Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Helena Karetová ale podotkla, že předmětem žaloby nebyla náhrada škody na zdraví, ale nemajetkové újmy. „Za této situace postupoval soud správně, pokud nezatěžoval řízení dalším znaleckým zkoumáním duševního stavu žalobce a dalšími nákladnými důkazy,“ uvedla k přezkoumávanému rozsudku. Soudkyně také zdůraznila, že samotné vydání Nikulina do USA bylo přípustné.

Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra. Pelikán extradici povolil v březnu 2018, ačkoliv česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.

Tím, že ministr nepočkal na zamítnutí kasační stížnosti, byl Nikulin vydán o jeden měsíc a čtyři dny dříve, než bylo přípustné. O Nikulinovo vydání usilovalo i Rusko, přičemž kolize americké a ruské žádosti vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.

Obvodní soud pro Prahu 2 dříve podotkl, že Nikulin podal žádost o azyl naprosto účelově: až po 14 měsících jeho pobytu v Česku. Humanitární azyl by navíc Nikulin mohl dostat pouze ve vztahu ke státu jeho původu, tedy k Rusku – nikoliv k USA.

Soud v San Franciscu Nikulina uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
21:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
09:01Aktualizovánopřed 43 mminutami

Bezpečnostní situace je mnohem horší než před čtyřmi lety, říká nový šéf armády Hlaváč

„Bezpečnostní situace pro Českou republiku v rámci Evropy je rozhodně jiná, než byla před čtyřmi roky. Je mnohem horší,“ uvedl nový náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Tématy v pořadu Interview ČT24 byl také postoj ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), který byl jediným ministrem, který pro zvolení Hlaváče nehlasoval. Hlaváč dále například zmínil důvody, proč by se měl generální štáb od ministerstva obrany oddělit. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 54 mminutami

VideoŘidiči narážejí do vybavení silničářů, ti se snaží chránit

Opravy za osm miliard začnou během léta na dálnicích a silnicích první třídy, což bude znamenat různá omezení na hlavních tazích po celém Česku. Právě na takových místech řidiči kvůli nepozornosti často havarují. Od začátku roku jich už pětatřicet narazilo do techniky silničářů. „Za nás úplně nejdůležitější je pozornost,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Silničáři se snaží před nehodami chránit například tím, že je kryje velký, těžký nákladní vůz. Přesto ani důkladná opatření někdy úrazům nezabrání.
před 2 hhodinami

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
17:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
17:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vykládá si ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta. Předložte důkazy, reagoval Pavel

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Babiš mu vyčítá i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO). Prezident v reakci uvedl, že Babiš má svá tvrzení podložit důkazy, nebo vzít slova zpět.
11:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
03:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled