TÉMA

Jevgenij Nikulin

Hacker Nikulin, vydaný z Česka do USA, už je na svobodě, píše iRozhlas

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého Česko vydalo na jaře 2018 do Spojených států, byl koncem letošního února propuštěn z vězení, uvádí web iROZHLAS.cz a Český rozhlas - Radiožurnál. Louisianskou věznici Oakdale opustil necelý rok před uplynutím soudem vyměřeného trestu v délce sedmi let a čtyř měsíců, do kterého mu byl započítaný i předchozí pobyt ve vazbě od jeho zatčení v říjnu 2016. Federální soud ani vězeňský úřad podle rozhlasu nevědí, kam Nikulin z vězení zamířil. Nikulina uznal americký soud vinným z toho, že ukradl data z více než 117 milionů internetových účtů.
13. 10. 2023|

Stovky Čechů na útěku hledá Interpol. Organizace spojuje policejní databáze

Interpol, který technicky i osobně spojuje policisty z různých jurisdikcí i časových pásem, funguje už sto let. Československo patřilo mezi jeho zakládající členy, i dnes Česká republika s dalšími 194 státy světa spolupracuje. V databázích Interpolu se objevilo několik známých Čechů včetně Radovana Krejčíře, Františka Procházky nebo Jaroslava Dobeše, tedy Guru Járy.
10. 9. 2023|

Nikulin nedostane od Česka další odškodné za předčasné vydání, potvrdil soud

Rus Jevgenij Nikulin nemá nárok na jeden a čtvrt milionu korun, které žádal od českého státu jako odškodné kvůli svému předčasnému vydání do USA. Zamítnutí jeho žaloby potvrdil odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti Nikulinovi v souvislosti s nezákonným rozhodnutím exministra Roberta Pelikána (ANO) už dříve vyplatilo čtvrt milionu korun. Nikulin byl v USA po svém vydání odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.
5. 10. 2022|

Soud zamítl žalobu hackera Nikulina kvůli vydání do USA

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu Rusa Jevgenije Nikulina, který se domáhá 1,25 milionu korun za své vydání do USA ke stíhání za hackerské útoky. Rozsudek není pravomocný. Nikulin žádá náhradu nemajetkové újmy za rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který podle soudu rozhodl o vydání předčasně. Rus byl v USA v roce 2020 odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.
28. 4. 2022Aktualizováno28. 4. 2022, 12:50|

Hacker Nikulin dostal od Česka čtvrt milionu korun kvůli vydání do USA. Žádá dalších 1,25 milionu

Vydaný ruský hacker Jevgenij Nikulin dostal od Česka čtvrt milionu v souvislosti s vydáním do Spojených států. Ministerstvo spravedlnosti se mu také omluvilo. Jeho advokát označil částku za neúměrně malou, Nikulin po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun jako náhradu za nemajetkové újmy za rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Soud věc začal řešit ve čtvrtek.
13. 5. 2021|

Česko-ruské vztahy jsou napjaté. Emoce jitří Dukovany, Koněv, Nikulin i rok 1968

Sporných momentů v česko-ruských vztazích je v posledních letech řada a nejaktuálnější ruský zájem o stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany se střetává s varováním tajných služeb před ruskou špionáží. Rusy například popudilo vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, odstranění sochy maršála Ivana Koněva nebo vybudování pomníku vlasovcům.
17. 4. 2021Aktualizováno18. 4. 2021, 20:27|

Hackeru Nikulinovi stanovil americký soud trest přes sedm let

Americký soud potrestal Rusa Jevgenije Nikulina, který byl uznán vinným z hackerských útoků, sedmi lety a čtyřmi měsíci vězení. Prokuratura žádala 12 let a jeden měsíc vězení, obhajoba navrhovala čtyři roky, které už Nikulin za mřížemi strávil ve vazbě.
30. 9. 2020Aktualizováno30. 9. 2020, 11:35|

Hacker Nikulin je vinen, rozhodla porota v San Franciscu. Hrozí mu 30 let vězení

Porota v San Francisku uznala vinným Rusa Jevgenije Nikulina, který byl obžalován z hackerských útoků. Uvedla to agentura Bloomberg. Dvaatřicetiletého Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.
11. 7. 2020Aktualizováno11. 7. 2020, 09:24|

Hacker Nikulin chce po Česku 1,5 milionu korun za nezákonné vydání do USA

Rus Jevgenij Nikulin, kterého Česko vydalo ke stíhání do Spojených států, podal žalobu kvůli újmě způsobené nezákonným rozhodnutím. Po českém státu požaduje odškodnění 1,5 milionu korun. Informaci ČT potvrdil advokát hackera Martin Sadílek. Nikulin se na soud obrací poté, co ministerstvo spravedlnosti ve stanovené lhůtě nerozhodlo o jeho žádosti o odškodnění. Ústavní soud loni v dubnu konstatoval, že bývalý ministr Robert Pelikán (dříve ANO) při vydání porušil Nikulinova práva.
19. 5. 2020|

Zeman: Pelikán se v kauze Nikulin podbízel velmoci

Prezident Miloš Zeman ocenil úterní verdikt Ústavního soudu ve prospěch údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který podle ÚS při vydání hackera do USA porušil Nikulinova práva, se podle Zemana podbízel zahraniční velmoci. Prezident to řekl v televizi Barrandov. Nikulin je od loňska v USA, kde čeká na soud. Je podezřelý z krádeže dat z desítek milionů on-line účtů.
11. 4. 2019|

Ministr porušil Nikulinova práva při jeho vydávání do USA. Ústavní soud zrušil Pelikánovo rozhodnutí

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) porušil při vydávání do Spojených států práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Nepočkal na definitivní vyřešení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumání. Ústavní soud (ÚS) vyhověl Rusově stížnosti a Pelikánovo rozhodnutí zrušil. Nikulin už je však od loňska v zámoří. I přesto se soud rozhodl zasáhnout, a to zejména s ohledem na možné budoucí opakování podobného postupu.
9. 4. 2019Aktualizováno9. 4. 2019, 15:31|

Pražský městský soud bude jednat o vydání uprchlého ruského bankéře. V Česku požádal o azyl

České soudy budou rozhodovat o vydání dalšího významného ruského občana. Vloni zadržela policie v Praze na žádost Moskvy bankéře Alexandra Bugajevského, od té doby je ve vazbě. Podle Rusů připravil tamní banku Interkommerc v přepočtu o víc než miliardu korun. Muž ale považuje kauzu za politickou a požádal v Česku o azyl.
4. 3. 2019|

Američtí lékaři prozkoumají na žádost soudu Nikulinův psychický stav

Rusa Jevgenije Nikulina, jehož letos na jaře Česká republika kvůli obvinění z hackerských útoků vydala do USA, poslal v úterý soud v San Franciscu na psychiatrické vyšetření. Ruským médiím to sdělil Nikulinův advokát. Rusa zadržela česká policie předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. O vydání žádalo i Rusko.
10. 10. 2018|

Údajný ruský hacker Nikulin neuspěl ani se třetí stížností k Ústavnímu soudu

Jevgenij Nikulin neuspěl ani v pořadí už s třetí ústavní stížností. Údajný ruský hacker, kterého Česko vydalo koncem března do USA, nesouhlasil se způsobem, jakým soud rozhodl o jeho propuštění z vazby. To jeho vydání předcházelo. Podle Nikulinova právníka Martina Sadílka měl soud rozhodnout příkazem, nikoliv usnesením, protože tím mu znemožnil se proti verdiktu odvolat. Ústavní soud ale jeho námitky neuznal a stížnost odmítl jako neopodstatněnou. Informaci ČT potvrdil Sadílek.
14. 9. 2018|

Nikulin neuspěl u soudu se stížností, že nedostal azyl

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Jevgenije Nikulina, který v Česku nedostal azyl. Kdyby ho získal, měl by nárok dožadovat se ochrany před vydáním do USA, což jako ruský občan bez azylové ochrany nemohl.
3. 5. 2018Aktualizováno3. 5. 2018, 14:08|

Nikulin v Česku byl velkým bezpečnostním rizikem, řekl ministr Pelikán

Přítomnost údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina v Česku byla velkým bezpečnostním rizikem. Podle ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) se zdálo, že je tu zájem, aby bylo vydání do USA zmařeno. Pelikán to uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz. O vydání Nikulina žádaly jak Spojené státy, tak Rusko. Rozhodnutí ministra spravedlnosti pak vyvolalo kritiku na Hradě nebo u komunistů.
4. 4. 2018Aktualizováno4. 4. 2018, 17:19|

Kauza Nikulin: Podle lidovců hájí Zeman ruské zájmy. „Snad nedojde na waterboarding,“ doufá komunista Skála

Prezident Miloš Zeman snahou zajistit, aby tuzemská spravedlnost vydala údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska, a nikoliv do Spojených států, nepatřičně hájil ruské zájmy. Ve vysílání ČT24 to uvedl lidovecký europoslanec Pavel Svoboda a obdobná slova zazněla i od jeho stranického kolegy Marka Výborného. Komunisté rozhodnutí ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána naopak kritizují.
4. 4. 2018|
Sestavování vlády

Komunisté hrozí, že kvůli vydání Nikulina nepodpoří Babišovu vládu

Komunisté hrozí, že kvůli vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA nepodpoří vznikající druhou vládu Andreje Babiše (ANO). Předseda KSČM Vojtěch Filip zároveň chystá interpelaci na ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO). Vláda v demisi i většina poslanců ale považují za správné, že Nikulin do Ruska vydán nebyl.
3. 4. 2018|

Česká justice v kauze Nikulin ustála politické pozadí, píše Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina nezjistil nic, co by zpochybňovalo nezávislost amerických soudních orgánů. V úterý soud zveřejnil odůvodnění svého verdiktu z minulého týdne. Podle něj se česká justice dostatečně vypořádala i s politickým pozadím kauzy. Právě rozhodnutí ústavních soudců bylo poslední překážkou ve vydání údajného ruského hackera, ministr Robert Pelikán vydal Nikulina do Spojených států ten samý den.
3. 4. 2018|

Česko vydalo údajného ruského hackera Nikulina do USA. Před soudem řekl, že se cítí nevinen

Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Na základě amerického zatykače ho policie před rokem a půl zadržela. Podezřelý je z devíti skutků, včetně útoků na sociální síť Linkedin a krádeže dat více než sta milionů lidí. O Nikulinovo vydání žádalo kromě USA také Rusko, za které se u ministra spravedlnosti přimlouval prezident Miloš Zeman. Podle ministra ale byla americká žádost důvodnější. Nikulin u soudu v San Francisku řekl, že se cítí nevinen.
30. 3. 2018Aktualizováno30. 3. 2018, 23:12|

Vydání Nikulina do USA politici chválí. Výhrady mají jen komunisté, Hrad a ruská ambasáda

Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Čeští politici hodnotí rozhodnutí ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) kladně. Podle nich ministr zohlednil to, že v USA je Nikulin stíhán za mnohem závažnější činy než v Rusku. Kriticky naopak reagovali komunisté, mluvčí a kancléř prezidenta Miloše Zemana a ruská ambasáda.
30. 3. 2018Aktualizováno30. 3. 2018, 18:02|

Nikulin nemá v Česku nárok na azyl. Vydat ho chtějí USA i Rusko

Jevgenij Nikulin nemá v České republice nárok na azyl. Pražský městský soud tak potvrdil předchozí zamítavé rozhodnutí ministerstva vnitra. Verdikt je pravomocný. Nikulin se proti němu může bránit jen kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Nyní je v pražské pankrácké věznici.
16. 3. 2018Aktualizováno16. 3. 2018, 15:45|

Do přetahování Ameriky a Ruska o Nikulina zasáhl Ústavní soud. Nechá ho zatím v české věznici

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina zatím nelze vydat ke stíhání. Ústavní soud toto rozhodnutí odložil do doby, než vyřeší hackerovu stížnost. Nikulin je nyní v pražské pankrácké věznici. Jeho vydání požadují Spojené státy i Rusko. Městský soud loni konstatoval, že vydání je možné do obou zemí.
13. 3. 2018Aktualizováno13. 3. 2018, 09:27|

Pelikán přiznal, že jej Zeman žádal, aby nevydával ruského hackera do USA

Prezident Miloš Zeman letos dvakrát žádal ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby vydal údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska, a ne do Spojených států. Pelikán to řekl serveru Aktuálně.cz. Na začátku týdne za ním kvůli tomu byl i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Nikulin je nyní v pražské pankrácké věznici.
23. 2. 2018Aktualizováno23. 2. 2018, 22:59|