Nejen smrky. Schnou duby i borovice, stát dá možná lesníkům miliardové odškodné

2 minuty
Události: Odhady škod v lesích jsou 12 miliard
Zdroj: ČT24

Odhad škod způsobených na smrkovém dříví se v letošním roce odhaduje na více než 12 miliard korun. Odborníci varují, že hlavně menší vlastníci situaci bez pomoci státu nezvládnou. Kromě kůrovce jim působí újmy také počasí, ve kterém schnou i jiné stromy než jen smrky.

Kalamita v Jeseníkách se šíří. Brouk se dostal i do těch nejcennějších partií, jako je Rejvíz. „Máme ve dříví poslední generaci, třetí, a čekáme, jestli kůrovec ještě založí čtvrtou,“ popsal jesenický správce Lesů ČR Filip Beneš.

Nejde ale jenom o kůrovce. Lesy kolem Dobříše ve středních Čechách nepatří k nejpostiženějším, přesto tam jsou problémy evidentní na první pohled. „Horní půlka už nemá vodu, strom to nevytlačí, a dochází k tomu, že začíná usychat a shazuje listí,“ popsal zástupce think tanku Czech Forest Michal Pernica jeden z malých doubků.

Duby se možná ještě vzpamatují, hůře dopadly borovice. Spodní voda klesla, a tak uschly. Nezbude, než je pokácet. „Dochází k žloutnutí jehlic, ty odpadávají. I když teď zaprší, tak už to nic neřeší,“ posmutněl Pernica.

Ministerstvo provede analýzu

Nejhůře jsou poškozeny smrkové porosty. Nejvíc budou podle odhadů tratit lesníci při prodeji dříví, asi deset miliard korun. Na půldruhé miliardy se odhadují náklady na asanaci napadených porostů. A sucho zničilo i sazenice za stovky milionů.

Odhad letošních škod na smrkovém dříví
Zdroj: ČT24

„Zpracovatelské kapacity jsou přeplněné, odbytové možnosti jsou minimální a samozřejmě cena letí dolů. Pokud nám nepomůže příroda, tak se obávám, že příští rok bude mnohem horší než letošní,“ není optimistický Pernica.

Ministerstvo zemědělství přidá příští rok na hospodaření v lesích 650 milionů. Stále uvažuje, že celorepublikově dovolí kácet jen napadené stromy. „Co se týká odškodňování, bude to jedno z témat analýzy, abychom si řekli, do jaké míry jsme schopní vyplácet a na základě čeho,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Detailní plán, jak řešit kalamitu, má jeho úřad představit v listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 53 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 3 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 3 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 4 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 5 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...