Následky po covidu mají i děti, chlapec skončil s otokem mozku v nemocnici

3 minuty
Události: Onemocnění může u dětí přinést nebezpečný postcovidový syndrom
Zdroj: ČT24

U dětí se koronavirus objevuje zřídka, přesto i jim způsobuje závažné potíže. Lékaři se setkávají s vážnými stavy zejména u postcovidových syndromů. Mimořádně těžký případ řešili lékaři v Brně, kde bylo potřeba hospitalizovat čtyřapůlletého chlapce s otokem mozku poté, co prodělal bezpříznakový covid.

Poslední tři měsíce Eddie trávil hlavně v nemocnici. Vše začalo únavou, bolestí hlavy, břicha a malátností. Až CT mozku odhalilo hlavní problém. „Lékaři mi řekli, že ve velkém krvácí do mozku, má zasaženy dvě třetiny levé strany, takže okamžitě musí na sál,“ líčí průběh nemoci chlapcova matka Tereza Lorencová.

Eddie několik týdnů bojoval o život – a laboratorní výsledky ukázaly, že prodělal covid. Překvapení to bylo i pro matku, její syn byl totiž do té doby zdravý.

„Toho malého chlapečka zachránila urgentní neurochirurgická operace, kdy došlo k odstranění části mozkové kosti. Uvolnil se tak tlak na mozek a nehrozila bezprostřední mozková smrt,“ popisuje průběh operace primář Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Dominik.

Nyní chlapec špatně chodí, hůře hýbe rukou a trpí obrnou hlasivek. „Má tracheostomii, je problém s dýcháním, to nás teď trápí nejvíc, nemůžeme kvůli tomu úplně rehabilitovat,“ přibližuje matka.

Očkování a prevence rizika pro děti

Podle primáře má Eddie šanci na další zlepšení. Rodinu podpořila veřejná sbírka. „Jedná se o léčbu na jeden až dva roky, peníze budou využity na rehabilitace, ty jsou velmi drahé,“ říká organizátorka sbírky a předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Život dětem Anna Strnadová.

Také lékaři v pražské nemocnici v Motole řešili už několik těžkých průběhů covidu u dětí. Naráží i na postcovidový syndrom PIMS. „Na našem pracovišti jsme se setkali zhruba s deseti dětmi, které měly vážný průběh covidové infekce, bohužel dvě zemřely. I to je potvrzení toho, že je potřeba očkovat i pediatrickou populaci. Hlavně děti, které mají i další potíže,“ vysvětluje lékař Pediatrické kliniky FN Motol Jan David.

Postcovidové potíže zatím v Česku prodělalo přes dvě stovky dětí. Lékaři mají obavu, že s aktuální vlnou budou přibývat další.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 2 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 5 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 7 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 10 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 20 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...