Před poslance Evropského parlamentu ve Štrasburku ve středu předstoupil český premiér Petr Fiala (ODS). Na úvod českého předsednictví Radě EU přednesl projev, ve kterém se vyslovil pro hledání shody při řešení současných krizí a udržení jednotného postoje proti Rusku. Česká republika během svého předsednictví zaujme roli moderátora, která pomůže nalezení potřebných kompromisů, řekl Fiala europoslancům.
Naše hodnoty je třeba hájit, řekl Fiala europoslancům. Předsednickou rolí Česka bude hledání shody
Fiala v úvodu svého projevu v angličtině ocenil rychlou, tvrdou a jednotnou reakci Evropské unie vůči Rusku po invaze země na Ukrajinu. Uvedl, že pro některé země nebylo jednoduché přijmout sankce, podpora spojeneckého státu a vymezení se vůči agresorovi ale byla důležitější a Unie tak našla shodu.
„Naše hodnoty nejsou samozřejmé. Je potřeba je denně hájit,“ uvedl s odkazem na jeho cestu do Kyjeva, když přešel do češtiny. Připomněl přitom také prvního českého prezidenta Václava Havla, na jehož projev odkazuje motto českého předsednictví „Evropa jako úkol“. Ačkoliv jeho slova podle Fialy zazněla v jiné době a jiné Evropě, jejich vyznění zůstává stejné.
České předsednictví má před sebou celou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Zmínil přitom inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.
„Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ řekl předseda české vlády. „Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní,“ pokračoval.
Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou. „Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize,“ řekl.
Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí.
Fiala také uvedl, že EU musí sehrát zásadní roli v očekávané poválečné obnově Ukrajiny, podpořil usnadnění společných nákupů vojenského materiálu a dodal, že unie nesmí zapomínat na „chudé a potřebné“. Slíbil, že Česko se jako předsednická země „bude snažit vždy pečlivě brát v úvahu všechny názory, které v našich diskusích zazní“.
Von der Leyenová: Česko je teď pro předsednictví nejvhodnější zemí
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa nejsilnější europoslanecké frakce lidovců Manfreda Webera přichází české předsednictví v době pokračující ruské agrese na Ukrajině v pravou chvíli.
Von der Leyenová připomněla odpor obyvatel tehdejšího Československa proti sovětské invazi v roce 1968 a přirovnala jej k současnému odporu Ukrajinců proti ruským agresorům. „Proto si těžko dovedu představit zemi, která by byla vhodnější pro předsednictví v Radě EU než Česko,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy.
„České předsednictví přichází v důležitou dobu a další kroky budou významné pro budoucnost Unie,“ uvedla pak na společné tiskové konferenci s Fialou a von der Leyenovou šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolová.
Zástupci poslaneckých klubů většinou priority českého předsednictví označovali za správně zvolené, někteří z nich však měli kritické připomínky a volali po větší aktivitě v dalších oblastech. Předsedkyně socialistů Iratxe Garcíaová požadovala větší důraz na sociální otázky, zástupce zelených Jordi Solé zase hovořil o změnách unijních smluv, které podporuje většina europoslanců, nikoli ale členských států.
Konečná, Charanzová i David postrádali důraz na sociální problémy Evropanů
„Slova premiéra Fialy se bezpochyby dobře poslouchají, ale když se podívám na realitu v České republice, tak ta je potom někde jinde,“ komentovala Fialův projev europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná s tím, že podle ní česká vláda neplní své programové prohlášení. Projevu podle ní chyběl „apel na sociální dimenzi“. „Válku na Ukrajině považujeme za středobod všeho, ale musíme si uvědomit, že 450 milionů evropských občanů začíná mít obrovské sociální problémy,“ prohlásila.
Důraz na pomoc Ukrajině naopak ocenila europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). „Česká republika v Bruselu je vnímána jako stát, který pomáhá ukrajinským běžencům, pomohli jsme tomu, že Ukrajina dostala kandidátský status,“ nastínila. I Charanzová ale postrádala důraz na současnou ekonomickou a sociální situaci v Evropě. „Měli bychom dát do ústřední pozornosti občana,“ řekla.
„Stojíme před krizí, která postihne celý svět (…) Tady nepomohou staré recepty, které nabízí Evropská unie,“ reagoval na projev europoslanec Ivan David (SPD). Z hlediska Fialova postavení a očekávání podle něj český premiér řekl, co musel. Výzvám, které Evropu čekají, ale nenabídl řešení. „Krize se bude prohlubovat a s tím i sociální problémy lidí,“ doplnil David.
Naopak pozitivní přijetí projevu zaznamenal europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), i když i on přiznal, že zaregistroval kritiku na malý důrazu na sociální politiku. „To je i domácí úkol, který si česká vláda bude muset odnést i domů pro své vlastní vnitřní fungování,“ uvedl. České předsednictví podle něj ale začalo „velice dobře“.
Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) Fiala zmínil všechny hlavní úkoly, které Evropu čekají – zajištění dodávek energií, pomoc Ukrajině, posílení evropské ekonomiky a boj s inflací. „Vystoupení to bylo velmi dobré. I projevy vedoucích frakcí, které jsem si mohl poslechnout, to v zásadě ocenily,“ shrnul. Fiala jako představitel pravicové vlády podle něj ale získal větší ohlas u lidovců a konzervativců.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) uvedl, že Fiala ve svém vystoupení nezastíral, že Evropu čeká řada problémů, naopak je vyjmenoval a nabídl jejich řešení. „Nemluvil o tom, že všechno bude ideální a krásně žlutým světlem zastřené,“ poznamenal. Kritice premiéra podle svých slov proto nerozumí. Dodal, že české předsednictví by mohlo být vnímáno jako jedno z nejlepších v historii, pokud se mu podaří zvládnout i energetickou krizi.
„Priority jsou dostatečně známé a myslím si, že pan předseda vlády rozvedl, co nás k těm prioritám vede,“ řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Vystoupení premiéra podle něj bylo dobře „evropsky naladěné“, obsahovalo důraz na hledání jednoty a kompromisu. „To je cesta k dělání dobré evropské politiky, která je dobrá pro všechny evropské občany. Stejně tak pro Čechy nebo pro Finy, stejně pro Němce nebo Italy a Estonce,“ okomentoval Niedermayer.