Na poslance čeká ve sněmovně nové hlasovací zařízení i klimatizace

Praha - Už od příštího týdne budou poslanci na schůzi sněmovny hlasovat pomocí nového hlasovacího zařízení. Výměna zařízení a další technické úpravy v sále si vyžádaly 6 milionů korun. Dalších 14 milionů stála instalace nové klimatizace. Při srpnové mimořádné schůzi sněmovny musely hlasy kvůli nefungujícímu hlasovacímu zařízení sčítat skrutátorky.

Ve středu testovali nové hlasovací zařízení pracovníci sněmovny, dnes si zařízení vyzkoušeli i novináři. „Zkušební“ hlasování se ale neobešlo bez drobných technických problémů a zpochybnění. „Já jsem spokojen, i když byly nějaké problémy, ale to je nová technika, která se zkouší,“ řekl novinářům předseda sněmovny Miloslav Vlček. Dodal, že je optimista a věří, že příští týden na schůzi už zařízení bude fungovat.

Nové tabule přinesou víc informací. Budou například zobrazovat výsledky hlasování třeba podle klubů, pořadí projednávaných bodů, jejich přesnější popis, pořadí přihlášených poslanců nebo jména interpelujících a interpelovaných.

Při hlasování bude podle Vlčka okamžitě vidět, který z poslanců hlasoval chybně. Zpochybňování hlasování bylo podle něj součástí obstrukcí práce sněmovny, například v situacích, kdy některé ze stran chyběli poslanci.

Kromě jednacího sálu se letos upravovaly i zasedací místnosti v přízemí a zastřešuje se atrium, kde mají do konce října vzniknout nové prostory pro novináře. Letošní úpravy sněmovny se vyšplhaly na 40 milionů korun.