Mýto se rozšířilo, kamiony musí platit na dalších úsecích silnic v Česku

Nahrávám video

Nákladní auta musí od července platit mýtné na dalších silnicích první třídy. Dohromady jde asi o 373 kilometrů komunikací. Zpoplatněná je tak přibližně čtvrtina délky tohoto typu silnic v zemi. Ministerstvo chce v rozšiřování placených úseků pokračovat i v budoucnu.

Některými úseky silnice I/38 projede i tisícovka kamionů denně. Proto si třeba v Pavlicích na Znojemsku pořídili radar s počítadlem projíždějících aut. Podobné je to i o dvě stě kilometrů dál na západ. U Klatov jsou nově zpoplatněné hned dvě silnice. Na odhady, jestli tu provoz zeslábl, je ale podle místních zatím brzy.

„Nákladní doprava ruší i o víkendech a v noci. Máme radost, že se to zpoplatnilo, určitě  budeme sledovat, jestli se to sníží,“ říká starosta Mochtína Zdeněk Voráček. Od 1. července musejí mít mýtnou jednotku řidiči celkem na pěti dalších hlavních tazích. Celková délka zpoplatněných silnic první třídy je odteď 1464 kilometrů, zhruba čtvrtina české sítě.

Nově zpoplatněné úseky silnic I. tříd
Zdroj: ČT24/ŘSD

Mezi pěti nově zpoplatněnými silnicemi je přitom i I/16 z Řevničova přes Mělník do Mladé Boleslavi. Ta slouží jako severní obchvat pražské aglomerace. Část majitelů kamionů se tak může vrátit zpět na rychlejší trasu okolo metropole. Jenže Pražský okruh je hotový jen z poloviny a navíc je už teď přetížený.

„Jsem přesvědčený o tom, že to tam další kamiony nepřivede. Ta silniční síť nepřináší přelivy ze směru silnic zpoplatněných a dálnic do ostatních komunikací, pokud na nich nedochází k nějaké dramatické situaci,“ tvrdí ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Mýtné chtějí i další obce

Kamionová doprava je jedním z vítězů covidových let – alespoň co do objemu přepravy. Dopravci přesto tvrdí, že neprožívají dobré časy a bude to pro ně problém. „Dopravci se budou muset snažit přenést to do ceny za dopravu,“ domnívá se Vojtěch Máša ze sdružení dopravců ČESMAD Bohemia.

Přitom už teď se ozývají i obce ležící na krajských silnicích, že by mýtné také potřebovaly. O zpoplatnění úseku mezi Klatovy a Domažlicemi budou bojovat hlavně zastupitelé Všerub na Domažlicku. Kamiony si tudy krátí cestu do Německa a navíc se vyhnou mýtu na hraničním přechodu Folmava.

Pro srovnání: na železnici se platí za tunokilometr zátěže zhruba deset haléřů. Tolik platí kamiony jen na dálnicích a spíš ty starší. Naopak na silnicích první třídy se platí přibližně 60 procent dálniční taxy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
před 1 hhodinou

Prahou prošel pochod na podporu práv sexuálních menšin

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
12:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie vyšetřuje pobodání v Tanvaldu jako pokus o vraždu na dvou osobách

Policisté vyšetřují násilný trestný čin v Tanvaldu na Jablonecku, při kterém v pátek s bodným zraněním skončili v nemocnici tři lidé, jako pokus o vraždu na dvou osobách. Bodná zranění utrpěli dva muži a jedna žena.
před 6 hhodinami

Adopcí dospělých bylo loni nejvíc od roku 2020

Minulý rok si lidé osvojili nejvyšší počet dospělých od roku 2020. K adopci dospělého člověka nejčastěji dochází v rodinách, kde dlouhodobě funguje vztah nevlastního rodiče s dítětem. Ti pak chtějí mít vztah právně potvrzený i pro širší rodinu. Další forma se týká jen osvojitele a osvojence. Adopcí dospělého podle oslovených právníků nevzniká rodičovská odpovědnost. Krok ale upravuje majetkové vztahy, dědění nebo vyživovací povinnost.
před 7 hhodinami

Hejtmani řeší chybějící peníze na opravu silnic. Jsou nenárokové, namítá ministerstvo

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že kraje letos dostanou více než čtyři miliardy korun na konkrétní dopravní projekty, peníze na opravy jsou ale nenárokové.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Policie vyšetřuje násilný čin v Tanvaldu, bodná zranění při něm utrpěli tři lidé

Policie vyšetřuje násilný trestný čin, který se stal v pátek odpoledne v Tanvaldu na Jablonecku. Bodná zranění při něm utrpěli tři lidé, z toho dva muži a jedna žena. Dva zranění jsou v kritickém stavu, řekl zastupující krajský mluvčí záchranné služby Petr Matějíčka. Navíc jedna žena byla podle něj zasažena slzotvorným plynem, u ní stačilo ošetření na místě.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
včeraAktualizovánovčera v 14:02

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
včeraAktualizovánovčera v 13:21

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.