Ministerstvo chce pomoci zadavatelům zakázek v lepší orientaci v situaci kolem sankcí. Chystá semafor

3 minuty
Události: Ministerstvo chystá opatření proti obcházení protiruských sankcí
Zdroj: ČT24

České úřady chystají zpřísněné kontroly při zadávání veřejných zakázek. Nová opatření připravuje ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s protiruskými sankcemi. Řada institucí totiž nedokáže prověřit možné napojení účastníků veřejných tendrů na sankcionované subjekty. Stát chce usnadnit cestu ke spolupráci s Finančním analytickým úřadem nebo policií.

Konečným vlastníkem slovenské společnosti BEZ Transformátory byla do loňského podzimu ruská firma SVEL Group miliardáře Alexeje Kiška a vztahovaly se na ni i na její české dceřiné firmy sankce. Nyní se v rejstříku skutečných majitelů objevují nová jména – Sergej Feoktistov s adresou ve Spojených arabských emirátech a Kestutis Narbutas s pobytem v Německu. „Z našeho pohledu tedy v současnosti společnosti nic nebrání se veřejných zakázek zúčastnit,“ uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Úřady ale podle informací ČT prověřují, zda nejde o fiktivní převod majetku na spřízněné lidi.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce pomoci zadavatelům zakázek se v situaci kolem sankcí lépe orientovat. Chystá proto semafor. „Který vás v klasických třech barvách upozorní. Zelený – není zde žádné riziko při soutěžení nebo zadávání této zakázky. Oranžový – zbystři. Červený – je nutné to prověřit. A pak se zadavatel té zakázky může obrátit například na Národní centrálu proti organizovanému zločinu nebo na Finanční analytický úřad,“ popsal šéf resortu Ivan Bartoš (Piráti).

Informace o tom, zda jsou určité firmy napojené na sankční seznam, by se zadavatelé zakázek mohli dozvědět už na podzim – přímo z centrálního administrativního systému NEN. Úředníci by se tak nemuseli spoléhat jen na otevřené zdroje.

Pochybnosti podle některých státních orgánů panují i o další firmě napojené na státní zakázky. Jde o výrobce armatur MSA z Dolního Benešova. Ještě v létě byl majitelem sankcionovaný oligarcha Dimitrij Pumpjanskij. Nyní má společnost v rejstříku nové vlastníky z Ruska.

„Tam došlo ke změně vlastníka. Nicméně selským rozumem je odvoditelné, že se jedná o nějakého bratra nebo jiného příbuzného, takže se nejspíš jedná o obcházení sankcí,“ uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Ondřej Profant (Piráti).

Evropská unie zatím schválila celkem deset sankčních balíčků. Ten poslední se týká ruského exportu, bank a propagandistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 13 mminutami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 29 mminutami

Poslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 2 hhodinami

Babiš ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Fiala uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
před 6 hhodinami

Babišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 8 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami
Načítání...