Když se kult zdraví přežene, vede k nemocem, uvedl psychiatr Höschl

Nahrávám video

V nedávných dekádách jsme prožívali skutečně masivní orientaci na zdraví, s pozitivním i negativním aspektem, uvedl v pořadu Fokus Václava Moravce psychiatr Cyril Höschl. Pořad nazvaný Léčba budoucnosti se dále věnoval například novým lékům či tomu, co je možné v lidském těle nahradit a za jakou cenu.

Kult zdraví zažívá v dějinách lidstva své návraty i časy, kdy se těžiště přesune k duchovním hodnotám a kultům, řekl psychiatr Höschl. Kladný aspekt vidí v tom, že starat se o své zdraví je žádoucí a přispívá to k prodloužení života. Pohyb je pak dobrou prevencí kardiovaskulárních poruch a z toho plynoucích některých nervových a mozkových poruch.

Když se to však přežene, má to svá negativa. „Když bylo kultem být mladá, krásná, štíhlá a vzorem se stala Twiggy, hubená modelka, tak jsme po celé zeměkouli zaznamenali nárůst mentálních anorexií a dívek umírajících na kachexii,“ řekl.

Mladí, zdraví muži pak ve snaze budovat svou svalovou hmotu sázeli na steroidy, a to vedlo k mnoha úmrtím či například závažným poškozením jater. „Kult zdraví se zvrhnul v neskutečnou metlu nemocí,“ dodal Höschl. 

Lékař a výzkumník Pavel Martásek ke kultu zdraví a jeho vlivu na lidské zdraví podotkl, že je přímá úměra mezi tlakem veřejnosti a tím, jakým způsobem se chováme, jakým způsobem na sobě pracujeme.

Celý pořad si můžete přehrát ve videu v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPředloha o růstu rodičovské je ve sněmovně před schvalováním

Navrhovaný růst rodičovské od příštího roku o padesát tisíc na 400 tisíc korun a na dvojčata a vícerčata ze 700 tisíc korun na 800 tisíc je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Opoziční poslanci nabídli v úterním druhém čtení několik možností zavedení valorizace příspěvku. Další pozměňovací návrhy se týkají také třeba úpravy státní sociální pomoci, tedy takzvané superdávky. O podobě předlohy bude dolní komora hlasovat nejdřív příští týden.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zastoupení na summitu NATO by mělo odpovídat politickému systému země, míní Zůna

Státy, které mají parlamentní systém, by měly být na summitech NATO zastupovány předsedou vlády, prohlásil v úterním Interview ČT24 ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet podle něj postupuje v duchu Ústavního soudu (ÚS), situaci neeskaluje a drží ji v rovině věcného obsahu. V otázce zastoupení na dvou hlavních částech summitu se dle Zůny nyní musí dohodnout premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Petrem Pavlem. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 2 hhodinami

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
16:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hlaváč převzal funkci náčelníka generálního štábu

Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Hradě jmenoval nového náčelníka generálního štábu Miroslava Hlaváče. Vystřídá dosavadního šéfa armády Karla Řehku, se kterým si oficiálně předali funkci tradičně při slavnostním nástupu u příležitosti Dne ozbrojených sil na Vítkově. Náčelník generálního štábu je nejvyšší vojenská funkce v zemi, odpovídá za velení, připravenost a rozvoj ozbrojených sil. Je hlavním vojenským poradcem ministra obrany a vlády.
05:14Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident Pavel požádal Klempíře o debatu o změnách financování ČT a ČRo

Prezident Petr Pavel na úterním setkání s ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) požádal o odbornou debatu věnující se důvodům změn ve financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) a jejich efektům. Ministra se ptal také na to, jak bude vláda garantovat nezávislost médií veřejné služby a jejich předvídatelné a udržitelné financování. Hrad o tom informoval na sociální síti X. Ministr Klempíř se ke schůzce nevyjádřil, při příjezdu i odjezdu se vyhnul setkání s novináři.
před 5 hhodinami

Volby by v květnu vyhrálo ANO, Motoristé mimo sněmovnu, uvádí Median

Volby do sněmovny by v případě jejich konání v květnu vyhrálo hnutí ANO, které by získalo 35,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončilo hnutí STAN se ziskem 14,5 procenta, ODS by získala dvanáct procent hlasů. V dolní parlamentní komoře by usedli ještě Piráti a SPD, vyplývá z průzkumu společnosti Median. Vládní Motoristé skončili pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny, uvedl průzkum.
před 6 hhodinami

Lidé se od července dostanou k více než 1200 nových léků u praktiků

Pacienti se od července dostanou k dalším více než 1200 léků u praktických lékařů, jde asi o osminu léčiv předepisovaných v ordinacích. Dosud pro ně museli k ambulantním specialistům. Na úterní tiskové konferenci k vyhlášce o předepisování léčiv to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku lékaři každý měsíc podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předepíšou a vydají až osm milionů receptů. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nezačnou všichni lékaři hned předepisovat všechny léky, upravit se musí také platby ambulantním specialistům, aby měli motivaci pacienty praktikům předat.
12:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Vražedkyním vůdce kutnohorské sekty snížil odvolací soud výši trestů

Seniorka a zubařka si za vraždu vůdce kutnohorské sekty odpykají dvanáct a devět let vězení. Původní tresty jim v úterý pravomocně snížil pražský vrchní soud, který tak částečně vyhověl odvolání obou žen. Součástí verdiktu je pro lékařku i čtyřletý zákaz předepisování léků s výjimkou těch, které se používají v zubním lékařství. Ženy se hájily tím, že plnily mužovo přání odejít ze světa a že v době činu nebyly kvůli jeho manipulacím příčetné.
12:48Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropský pohled