Kdo si sáhne na miliardy z hazardu? Sport se bojí, že ostrouhá

Praha – Mezi koaličními politiky se rozhořel boj o zdanění hazardu. A zástupci českého sportu včetně bývalého oštěpaře a olympionika Jana Železného z toho mají obavy. Vadí jim, že by sport mohl ostrouhat. A mají také podporu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše (VV), který chce pro český sport zajistit alespoň miliardu a půl. Jinak podle něj hrozí zkáza sportu. Jeho vlastní strana přitom chce debatu o zdanění hazardu znovu otevřít, se schválenou podobou zákona není spokojena.

Podle návrhu zdanění hazardu, který schválila Poslanecká sněmovna, by se měly příjmy z hazardu dělit na třetiny – třetinu by měly dostat obce, třetinu ministerstvo školství a třetinu by podle svého uvážení hazardní a loterijní společnosti rozdělovaly na veřejně prospěšné účely. Dobešův resort by tak dostal 2,6 miliardy, které by mohly jít do sportu.

Zdanění hazardu chce změtit ČSSD, ODS, TOP 09 i VV

Jenže schválený plán by se mohl ještě změnit. Mezi politiky panují ohledně zdanění hazardu rozpory. Senátoři ČSSD po dohodě s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) chtějí přidat více peněz obcím. Senát ustanovení týkající se hazardu asi upraví do původně dohodnuté podoby. Obce by tak získaly 70 procent a stát 30 procent odvodů. O totéž chce usilovat i ODS. „Jednáním se pokusíme vrátit znění do původní podoby vládního návrhu včetně vrácení místních poplatků z hracích automatů obcím,“ uvedl místopředseda senátního klubu Tomáš Kladívko.

Jan Železný
Zdroj: ČT24

Svůj plán, co dělat se zdaněním hazardu, ale mají i Věci veřejné. Podle předsedy strany Radka Johna chce jeho strana prosazovat, aby polovina daní z hazardu patřila do státního rozpočtu a druhá obecním rozpočtům. „V žádném případě nechceme, aby hazardní firmy samy rozhodovaly o tom, jak rozdělovat daňové výnosy. Nikdy jsme to nechtěli, již před půl rokem jsme hlasovali proti takovému návrhu, který prosazovala ODS, TOP 09 a sociální demokracie,“ prohlásil John.

VV chtějí otázku zdanění hazardu probrat ještě na K9. Pro je i premiér Petr Nečas (ODS). „Je tady požadavek svolat K9 a já těmto požadavkům vyhovuji, takže bude svolána k tomuto tématu,“ uvedl Nečas.

Dobeš chce bojovat za peníze pro sport

Dobeš jako jeden z mála poslanců VV hlasoval pro současnou verzi zákona, která se liší od původní koaliční dohody. Pokud se do zákona bude ještě sahat, chce požadovat jasná pravidla, aby měl sport od státu zajištěno alespoň 1,5 miliardy korun. Kdyby je nedostal, byla by to podle Dobeše katastrofa.

Josef Dobeš

„Kdyby to nebylo, tak vám tady můžu garantovat jako ministr sportu, že sport nebude a skončí. Přestaneme vítat tenistky z Fed Cupu, přestaneme vítat slavné hokejisty, protože na to prostě nebudou peníze.“

Podle Jana Železného stát potřebuje jasnou koncepci, jak na sport přispívat. Současné dohady podle něj sportu nijak neprospívají. „Pro mě je znepokojivé, co se děje. Hájíme nějaké pětadvacáté místo v Evropské unii ve výdajích na sport, to je ostudné,“ zdůraznil. Spolu s bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem zároveň varoval před přijetím takových pravidel zdanění hazardu, která by nezajistila financování sportu.