Jeden z nakažených z letu do Tokia má v Česku tři pozitivní kontakty, zjistili hygienici

Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu tuzemského olympijského týmu do Tokia tři blízké osoby v Česku, které měly pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. O kterého cestujícího šlo, neuvedla. Sportovci a členové týmu letěli z Prahy do Tokia vládním speciálem v pátek 16. července, u šesti cestujících byla postupně prokázána nákaza.

Všichni pozitivně testovaní účastníci olympijských her hygienikům předali seznamy osob, se kterými se před odletem stýkali. Hygienici pak ověřili, zda se u nich po odletu nákaza neobjevila. „Onemocnění bylo dohledáno u tří blízkých osob jednoho účastníka Her, u kterého vyšel po příletu do Tokia pozitivní výsledek testu,“ uvedli.

S těmito třemi lidmi se nakažený setkal 15. července, u jedné z osob se první příznaky ukázaly o den později. „Nelze vyloučit, že tato osoba mohla být zdrojem nákazy pro ostatní, bez provedené genotypizace to však nelze ani potvrdit,“ sdělila hygiena.

Právě genotypizace, neboli podrobné vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA, měla prokázat, od koho se v letadle nákaza rozšířila. Podle hygieniků se ale v Tokiu toto vyšetření nepodařilo zajistit. Stejně tak se podle nich nepodařilo získat biologický materiál k dodatečnému provedení genotypizace v České republice.

Všichni pozitivně testovaní budou znovu laboratorně vyšetřeni v Česku po příletu, hygienici ale předpokládají, že jejich virová nálož již bude tak nízká, že nebude možné genotypizaci provést. Šetření tak podle nich není zatím ukončeno, do Česka se vrátili tři ze šesti pozitivně testovaných.

K systémovému porušení pravidel nedošlo, míní výbor

Hygienici také zhodnotili protiepidemická opatření, která byla pro let do Tokia stanovená. Všichni členové posádky absolvovali PCR test s negativním výsledkem. Ve skupině sportovců bylo téměř 80 procent lidí očkovaných. Nákaza se podle hygieniků neprojevila u nikoho z novinářů, kteří před odletem přišli se sportovci do kontaktu.

Český olympijský výbor v pátek informoval, že systémová porušení protiepidemických pravidel, která mohla vést k nákaze, prokázána nebyla. Lidé v letadle ale neměli roušky či respirátory po celou dobu letu.

Ten trval 13 hodin a čtyřikrát během něj bylo servírováno občerstvení. „Při konzumaci nemohou dodržet povinnost nošení respirátoru, chování cestujících personál letadla nekorigoval,“ uvedli hygienici. Podle zasedacího pořádku většina z nakažených seděla v zadní části letadla ob řadu. „Za ohrožené lze v případě koronaviru považovat osoby sedící plus minus dvě sedadla před, vzad a po obou stranách cestujícího s nákazou,“ dodali.

Opatření Českého olympijského výboru na palubě letadla kritizovali předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Hovořili o chybách, selhání či velmi špatné reklamě pro tuzemský sport. „Pro nás jsou v tuto chvíli prioritní výsledky a výkony českých sportovců, kteří se na olympijské hry připravovali několik let. Vyšetřování letu, které ještě nebylo ukončeno, zatím komentovat nechceme,“ uvedl v pondělním vyjádření Jansta.

Kvůli covidu-19 přišli o start na Hrách plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou, cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner mohli hrát až od druhého utkání a vinou úvodní kontumace vypadli ve skupině. Dalším sportovcům se coby blízkým kontaktům účast na Hrách zkomplikovala. Jako u prvního byla nákaza odhalena u lékaře týmu Vlastimila Voráčka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel: Pokud Babiš nevyřeší střet zájmů, ANO by mělo nabídnout jiného kandidáta

V případě, že by předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebyl schopen uspokojivě vyřešit svůj střet zájmů, pak bych se jeho jmenováním podílel na vzniku protiprávního stavu, řekl v pondělí na Národní třídě Radiožurnálu prezident Petr Pavel. V takovém případě by podle něj bylo dobré, aby hnutí jako vítěz voleb nabídlo na post předsedy vlády jiného kandidáta. Pokud by šéf ANO v okamžiku jmenování premiérem vlastnil holding Agrofert, ocitl by se ve střetu zájmů. Na vyřešení by pak měl třicet dní. Babiš se zatím k výroku hlavy státu nevyjádřil.
10:19Aktualizovánopřed 20 mminutami

Svoboda bez odpovědnosti nedává smysl, řekl Pavel na Národní třídě

Sametovou revoluci si připomínají i politici, kteří již od rána přicházeli na Národní třídu. Prezident Petr Pavel na místě zdůraznil, že svoboda bez odpovědnosti nedává smysl. Zášť a zloba podle něho bohužel nepominuly ani 36 let po listopadu 1989. Na Národní třídu dorazily třeba i špičky hnutí ANO v čele se šéfem hnutí Andrejem Babišem, premiér v demisi Petr Fiala (ODS) či zástupci STAN, KDU-ČSL Pirátů nebo Motoristů.
10:56Aktualizovánopřed 38 mminutami

Řečníci při pietě u Hlávkovy koleje vyzdvihovali důležitost vzdělání

Řečníci při pietním shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze vyzdvihovali význam vzdělání, přičemž poukazovali na to, že vzdělaní lidé nepodléhají dezinformacím a jsou schopni kritického myšlení i vedení dialogu. Akce se zúčastnil i předseda hnutí SPD a Poslanecké sněmovny Tomio Okamura, jenž před novináři mluvil o tom, že se v tuzemsku podle něj omezuje svoboda.
11:39Aktualizovánopřed 44 mminutami

Týden bude chladný, meteorologové varují před náledím

Česko má před sebou chladný týden. Nejvyšší teploty mají být většinou pouze kolem pěti stupňů Celsia. V noci má mrznout, meteorologové proto varovali před tvorbou náledí, následně vydali i příslušnou výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Na horách bude sněžit, sníh nebo smíšené srážky se ale mohou objevit i v nižších polohách, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:01Aktualizovánopřed 54 mminutami

Minutu po minutě„Třicet šest let svobody.“ Česko si připomíná události 17. listopadu

Po celém Česku si lidé od rána připomínají sametovou revoluci, která ukončila čtyři dekády komunistické diktatury a přivedla zemi k demokracii. Před 36 lety, dne 17. listopadu 1989, ji odstartovalo brutální potlačení pietního průvodu k uctění památky Jana Opletala, zavražděného nacisty v roce 1939. Řada organizací připravila pietní akce, debaty, přednášky, průvody či koncerty.
06:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
před 3 hhodinami

Povinné menstruační potřeby některé školy nabízí už od září, jinde mají obavy

Nejasné ceny od dodavatelů nebo obavy ze znečištěných toalet teď řeší ředitelé některých škol, které se připravují na novou povinnost zajistit na toaletách od ledna 2026 základní menstruační potřeby. Část škol novinku nicméně zavedla už od září. Peníze navíc na to nedostaly, někde ale pomohlo město nebo sponzoři.
před 4 hhodinami

Pánek a Mlynář debatovali o „ukradené revoluci“ a změnách ve společnosti

Česko si připomíná události 17. listopadu. Podle manažera, bývalého politika a novináře Vladimíra Mlynáře se tuzemská společnost dostala do „úplně jiné kvality“, zmínil vznik svobodné společnosti či mírové rozdělení státu. Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek zas ocenil reakci společnosti na začátek ruské agrese na Ukrajině. V nedělním Duelu ČT24 moderovaném Martinem Řezníčkem ovšem vytkli nevíru v budoucnost či slabou regulaci v 90. letech.
před 5 hhodinami
Načítání...