Heydrich byl monstrum, Židy by následovali Češi, zdůraznil Stehlík. I dnes se bojuje za základní principy, řekl Lipavský

12 minut
Speciál Událostí, komentářů k 80. výročí atentátu na Heydricha –⁠ 1. část z Lidic
Zdroj: ČT24

Vojenská operace parašutistů, jejímž výsledkem byla smrt říšského protektora Reinharda Heydricha, ukončila mnichovskou dohodu, zdůraznil vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík v Událostech, komentářích. Čin ocenil rovněž ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a zdůraznil, že boj o základní principy se vede i v současnosti na Ukrajině.

„Teprve po atentátu a nacistických represáliích Velká Británie s Francií odvolaly podpisy pod mnichovskou dohodou. Do té doby se všichni tvářili, že je to standardní mezinárodní smlouva a svým způsobem platí,“ zdůraznil Stehlík, podle kterého se mohlo stát, že by v roce 1945 československá hranice s Německem vedla u Mělníka. Historik tak reagoval na debatu, zda útok na vysoce postaveného nacistu stál za všechny oběti, které zahynuly v odplatě za něj.

Uvedl, že Heydrich byl vraždící monstrum a zároveň nesmírně efektivní muž. „Hned po příchodu do Prahy začal likvidovat naše židovské spoluobčany, další krok byli Češi. A pak by pokračoval někde jinde,“ řekl vojenský historik. Připomněl, že Heydrich byl tím, kdo naplánoval, jak co nejefektivněji provést takzvané konečné řešení.

Heydrich velel mimo jiné gestapu, policii a eskadrám smrti, jejichž úkolem byla likvidace Židů či intelektuálů na územích okupovaných nacisty, připomenul Stehlík. „Byl pánem nad životem a smrtí nejen tady, ale v celé okupované Evropě a Německu,“ upozornil historik a ředitel Lidického památníku, kde se speciální Události, komentáře natáčely.

15 minut
Speciál Událostí, komentářů k 80. výročí atentátu na Heydricha –⁠ 2. část z Lidic
Zdroj: ČT24

Hrdinství si je třeba připomínat, věří Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) řekl, že pro něj osobně je atentát parašutistů na Heydricha hrdinstvím a významnou dějinnou událostí, kterou si „máme a musíme pravidelně připomínat“.

Uvedl, že sílu tohoto příběhu si uvědomuje i šéfka britské diplomacie Liz Trussová, která se v pátek mimo jiné zúčastnila piety na místě, kde českoslovenští parašutisté před 80 lety útok na Heydricha provedli. „Je to významný moment česko-britských vztahů,“ ilustroval mezinárodní přesah operace Anthropoid Lipavský. I proto prý byly páteční projevy politiků doplněné o odkazy na aktuální dění, doplnil.

Sám zdůraznil, že se ukazuje, že i nyní se dokáže mezinárodní společenství semknout.

„Putin dnes vede útočnou válku, boj Ukrajiny o vlastní svobodu a územní celistvost je i naším bojem o ty nejzákladnější principy, které jsme jako lidské společenství stvořili po konci druhé světové války,“ našel Lipavský historickou paralelu. Varoval, že pokud skončí podpora Ukrajiny neúspěchem, můžeme být svědky řady dalších válek. „Obávám se, že pro Česko by z toho nemuselo vyplývat nic dobrého. I proto postupujeme poměrně razantně,“ vysvětlil ministr.

Nezastavíme-li Rusko, válka je za chvíli tady, míní Stehlík

Principy zakotvené pro druhé světové válce v Chartě OSN podle něj znamenají, že státy uznávají vlastní hranice. „A když s někým jednáte, tak tento partner vám garantuje, že vás nechce sníst, že u toho stolu nesedíte s lidojedem. Rusko se teď bohužel takto chová,“ míní Lipavský.

Stehlík řekl, že se mu dělá špatně z návrhů některých politiků, aby se Ukrajina vzdala části svého území. „Zabíjejí vaše lidi, kradou vám území, ale domluvte se s nimi, nechte znásilňovat vaše ženy, odvléct svoje děti. Pohlaďte je a ještě jim dejte kus svého území? Proboha, to je jen začátek. Pokud tomu neuděláme přítrž, ta válka je za chvíli tady,“ domnívá se vojenský historik. Například prý nechápe, proč francouzský prezident Emmanuel Macron „permanentně“ telefonuje svému ruskému protějšku.

„Jedním z velkých symbolů (vyvraždění) Lidic i současného dění jsou mrtvé děti. Civilní oběti, které byly podle dostupných zpráv zastřeleny. To jsou paralely, které se táhnou tímto konfliktem,“ přidal se dokumentarista a vedoucí projektu Virtuální Lidice Jiří Studnička.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 2 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 3 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 4 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 5 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 8 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 10 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 11 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 13 hhodinami
Načítání...