Havarovanou soupravu vlaku v Ústí nad Labem prošetří experti

Ústí nad Labem - Příčina nehody osobního vlaku CityElefant v Ústí nad Labem by mohla být po dnešku jasnější. Soupravu, která havarovala 28. června, totiž čeká prohlídka drážními inspektory. Podle předběžných šetření mohla za vykolejení nepřiměřená rychlost. Ve hře je však i možnost technické závady, tu však experti považují za nepravděpodobnou.

Vlak CityElefant jedoucí z Prahy do Ústí vykolejil 28. června před pátou odpoledne, pár minut od cíle své cesty. Ze záznamu tachografu vyplynulo, že souprava vjela na výhybku rychlostí 108 kilometrů v hodině, přitom směla jet jen 50. Strojvedoucí zemřel, jedenáct lidí bylo zraněných. Omezení rychlosti mělo signalizovat i návěstidlo. Pokud prohlídka soupravy neukáže poškození brzd, vina padne zřejmě na mrtvého strojvedoucího. Někteří strojvedoucí si ale teprve po této nehodě začali v diskuzích na internetu stěžovat na nepřehlednost návěstidel a bezdůvodné zpomalování. 

Vladimír Junek, mluvčí Policie ČR Ústí nad Labem

„Samozřejmě čekáme na vyjádření znalců.“

Experti prozkoumají soupravu havarovaného vlaku CityElefant (zdroj: ČT24)

Stále je ale možné, že budou docela jiné výsledky vyšetřování. Jednotky typu CityElefant ovšem mají hned několik nezávislých brzdových systémů, včetně vysoce účinné kolejnicové brzdy. Havarovaná jednotka byla vyrobena v roce 2001, a přestože byla pátá nejstarší svého typu, technická závada je podle expertů nepravděpodobná.