Harvestory na Šumavě asi nepoužijeme, říká Stráský

Praha, Modrava - Spor ohledně řešení šumavských problémů s kůrovcem neprobíhá jen přímo v lesích kolem Modravy, ale i na vyšších úrovních. Diametrálně odlišná stanoviska na problematiku prezentovali Jan Stráský, ředitel Správy NP, a Pavel Kindlman, populační ekolog AV ČR. Stráský popírá, že by se v lokalitě Na Ztraceném jednalo o zvlášť vzácnou lokalitu a upozorňuje na šetrnou těžbu, Kindlman naopak trvá na názoru, že by oblast měla být bezzásahová.

„Pečlivě vážíme rozhodnutí, abychom dosáhli našeho cíle. To je odstranění co nejvíce napadených stromů do faktického vylétnutí kůrovce. Podle naší ranní porady je pokáceno asi 1400 stromů, jsme tedy zhruba v polovině původního záměru. Trpělivě sledujeme jak počasí, tak i vývoj situace na vlastním pracovišti. Zatím předpokládáme, že nebudeme muset harvestory použít,“ popisuje vývoj situace Jan Stráský, ředitel Správy NP.

Stráský podporuje další kácení s přihlédnutím k tomu, že původní porosty jsou v předmětné lokalitě zcela výjimečně. Dále upozorňuje, že díky výskytu podmáčených půd dřevorubci využívají nákladnější a šetrnější způsob těžby - loupání stromu nastojato.

Oblast byla sedmnáct let zásahová, tři bezzásahová, půl roku je opět v původním režimu. „V lokalitě se nachází podmáčené půdy včetně rašelin. Dá se tedy předpokládat, že původním porostem zde byly horské smrčiny, které jsou na Šumavě předmětem ochrany. Původní rozhodnutí o tom, že tato část bude bezzásadová, je správné,“ je naopak přesvědčen Pavel Kindlman, populační ekolog z Centra výzkumu globální změny AV ČR.

A svůj názor dále podporuje. „Tato oblast má být bezzásadová podle většinového názoru vědců. Že bude zásahová, rozhodl politicky ministr Chalupa bez konzultace s vědci. Domnívám se, že prakticky všichni vědci pracující ve výzkumu biodiverzity v ČR jsou stejného názoru. Jedná se o stovky vědců a prakticky celou vědeckou společnost v České republice.“

Stráský je přesto myslí, že již není čas řešit teoretické otázky. „Plán obranných opatření, která realizujeme, sestavila také vědecká skupina. Na vyřešení problému máme ještě sedm dní a přes komplikace se zdá, že vše stihneme v termínu. Pak bude opět čas na diskuse. Území Na Ztraceném, které není původní a které nemá ani příliš vysokou věkovou skladbu, se stalo mediálním polem a my už ho chceme dořešit tak, jak bylo rozhodnuto,“ dodává Stráský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil. S provozem svých uhelných zdrojů počítá do roku 2030.
07:30Aktualizovánopřed 42 mminutami

Paliva výrazně zdražila, dle ministerstva prodejci situaci nezneužívají

Cena nafty v Česku za týden podle společnosti CCS stoupla o 5,79 koruny. Od konce února, kdy začala válka na Blízkém východě, stoupla o 7,79 koruny, jen za poslední den se zvýšila o šedesátník. Benzin zdražuje také, ale ne tak výrazně. Podle ministerstva financí se zatím neukazuje, že by prodejci pohonných hmot zneužívali konfliktu v Íránu k nepřiměřenému zvyšování marží.
11:46Aktualizovánopřed 43 mminutami

Sněmovna podpořila novou úpravu účetnictví i novelu o silničním provozu

Poslanci na čtvrteční schůzi v prvním čtení podpořili návrh zákona o účetnictví, který má kromě jiného zjednodušit podnikům a podnikatelům odpisy. Návrh předložila po volbách ještě bývalá vláda Petra Fialy (ODS). Sněmovna podpořila také novelu, která má veřejnosti zpřístupnit víc údajů o dopravě. V úvodu schůze zákonodárci schválili pravidla, podle nichž budou poslanecké kluby dostávat ze sněmovního rozpočtu peníze na svůj provoz. Odpoledne dolní komoru čekají tradiční ústní interpelace na členy vlády.
10:00Aktualizovánopřed 45 mminutami

Soud rozdělil kauzu Čapí hnízdo, Nagyové stanovil termín hlavního líčení

Městský soud v Praze vyloučil k samostatnému řízení část kauzy Čapí hnízdo, která se týká premiéra Andreje Babiše (ANO). Kvůli rozhodnutí sněmovny o nevydání k trestnímu stíhání u něj nyní nelze v trestním řízení pokračovat, uvedl soudce Jan Šott, jehož soudní senát se případem zabývá. U druhé obviněné, europoslankyně za ANO Jany Nagyové, nařídil soud hlavní líčení. Termín pro něj již stanovil, médiím ho však zatím nesdělil.
před 1 hhodinou

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
11:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 4 hhodinami

O víkendu se ochladí, místy může sněžit

V závěru týdne se v Česku ochladí. V Čechách se budou denní teploty v neděli držet do deseti stupňů, v polohách nad 700 metrů může padat sníh, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Inspekce zadržela rumunské kamiony, udělila rekordní kauci a pokuty

Inspekce silniční dopravy (INSID) udělila rekordní kauci a pokuty v hodnotě 1,2 milionu korun rumunské dopravní společnosti, které zabavila tři kamiony. Dva překračovaly povolené rozměry šířky i délky, jeden z nich byl delší o 11,5 metru. Na nadrozměrný náklad neměl dopravce povolení. Třetí kamion byl přetížený o dvanáct tun. Ve všech vozech byly tachografy neodpovídající evropské legislativě.
před 15 hhodinami
Načítání...