FAU zbavila mlčenlivosti finanční správu i Babiše. Ten to považuje za provokaci

Události: FAU zbavila finanční správu mlčenlivosti (zdroj: ČT24)

Opavská firma FAU zprostila prostřednictvím svého advokáta Alfréda Šrámka mlčenlivosti finanční správu, která čelí podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat. Správa tak nyní může zveřejnit podrobnosti k případu a ke svým krokům. Firma loni skončila v insolvenci a později v konkursu. Existuje podezření, že finanční správa jednala na pokyn bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), který to ale odmítá.

Advokát Šrámek předložil dokumenty, ve kterých jej insolvenční správce Lukáš Zrůst zprostil mlčenlivosti vůči médiím. Zároveň jej pověřil, aby v této věci mlčenlivosti zprostil finanční i celní správu, ministerstvo financí i samotného Babiše. Důvodem tohoto kroku je podle něj ochrana práv a dobrého obchodního jména společnosti FAU. Informace, které se objevují v médiích, označil za lživé. Jednatel společnosti Vojtěch Csabi už dříve uvedl, že postup státu považuje za šikanu.

Andrej Babiš považuje to, že FAU vedle finanční správy a ministerstva financí zprostila mlčenlivosti také jeho, za nesmysl a provokaci. „Já už nejsem ministr a nikdy jsem nebyl šéf finanční správy. Já s tím nemám nic společného, to je zase nějaká provokace,“ uvedl. Je však rád, že správa bude nyní moci hájit svůj postup. 

Babiš odmítl, že by finanční správu zneužíval a úkoloval

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Na internetu se v posledních dnech objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO Babiš o firmě hovoří.

Záznam zveřejnil anonymní twitterový účet Skupina Šuman, kde se v minulosti objevilo již několik nahrávek. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká na záznamu Babiš. Není jasné kdy a s kým na bezmála minutové nahrávce mluví. Babiš v pondělí odmítl, že by finanční a celní správu zneužíval nebo úkoloval, na nahrávce prý jen popisoval veřejně známou kauzu. 

O nové nahrávce s exministrem Babišem by měla jednat také Bezpečnostní rada státu. Na jednání předsednictva lidovců s návrhem přišel místopředseda sněmovny Jan Bartošek. „Jestliže skutečně je politická moc zneužívána v rámci konkurenčního boje na trhu, tak je to pro mne naprosto nepřijatelné,“ uvedl Bartošek. Nahrávkami se zabývá také policie.

Pokud FAU uspěje, bude požadovat náhradu škody

„V současné době vede FAU dvanáct soudních sporů proti orgánům Finanční a Celní správy České republiky. Tvrdíme, že České republice na daních nedluží společnost ani nedlužila žádné finanční prostředky. Ve dvou případech bylo Krajským soudem v Ostravě již rozhodnuto ve prospěch FAU,“ uvedl advokát firmy Šrámek.

Dodal, že v obou případech Finanční ředitelství a Generální ředitelství cel podaly kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. „V ostatních desíti sporech doposud nebylo rozhodnuto ani v prvním stupni,“ řekl právník FAU.

Předpokládá, že pokud firma uspěje, bude po České republice požadovat náhradu škody. „Jádrem polemiky mezi soudem a Finanční správou je velmi specifická situace souběhu doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti, který však není výslovně zákonem upraven,“ uvedla správa ve svém dnešním vyjádření. Podle ní je tak nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud. 

Správa uvedla, že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec

Soud podle dřívějších informací postup daňové správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Finanční správa v této souvislosti uvedla, že Krajský soud v Ostravě nezpochybnil nárok Finanční správy na doměřenou daň či její postup, ale pouze se neztotožnil s tím, jak by měla společnost ručit za svého dodavatele. 

„Jádrem polemiky mezi soudem a Finanční správou je velmi specifická situace souběhu doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti, který však není výslovně zákonem upraven,“ uvedla správa. Podle ní je tak nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud a správní praxi v obdobných případech jednoznačně potvrdil.

Správa zároveň uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení společnosti FAU do karuselového podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, ve kterém nebyla u několika firem placena DPH a zároveň byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. „Současně bylo prokázáno, že společnost FAU v tomto podvodném řetězci kontrolovala přepravu zboží a finanční toky za dodané zboží,“ uvedla správa.

Premiér Sobotka trvá na kontrole postupu finanční správy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý zopakoval, že trvá na tom, aby ministr financí Ivan Pilný (ANO) postup finanční správy prověřil. Reakci ministra očekává do 30 dnů. Podle Sobotky má prověrka ukázat, zda ze strany ministerstva financí i daňové správy bylo vše standardní.

„Pokud jde o kauzu FAU, to není problém, který by vyvolala vláda. To je problém, který byl vyvolán na základě výroku bývalého ministra financí Babiše. Výroky bývalého ministra financí zpochybnily v tuto chvíli integritu daňové správy z pohledu její schopnosti udržovat mlčenlivost. Mlčenlivost je jeden ze základních atributů daňové správy a v tuhle chvíli tady existuje podezření, že informace z daňové správy, které se týkaly konkrétních kauz, pronikaly přímo k ministrovi financí,“ uvedl Sobotka.

„A druhá věc, která je myslím velmi důležitá, je, jestli tady nebylo zasahování ze strany vedení ministerstva financí směrem ke konkrétním aktivitám daňové správy. A i tady by to mělo ministerstvo financí ve vlastním zájmu vyvrátit,“ doplnil Sobotka. Dodal, že už před několika měsíci požádal ministerstvo financí, aby vyhodnotilo, zda je systém zajišťovacích příkazů používán ve vhodných chvílích.