Facky, výčitky, manipulace. Obětí domácího násilí jsou i muži, často se stydí promluvit

Nahrávám video
Psycholožka: Je to mýtus, že mužů se fyzické násilí netýká
Zdroj: ČT24

V souvislosti s oběťmi domácího násilí se většinou mluví o ženách. V současné době ale roste snaha zvýšit mezi lidmi povědomí o tom, že partnerské násilí v nejrůznějších formách je pácháno také na mužích. „Je to mýtus, že mužů se fyzické násilí netýká. Ženy dokážou být fyzicky násilné úplně stejně,“ upozorňuje psycholožka Zuzana Chomová, která byla hostem Studia 6. Kromě fyzických útoků se za násilí považuje také ponižování, výčitky, výhrůžky nebo manipulace skrze děti.

Fenoménu domácího násilí se věnuje konference na pražském magistrátu, kterou pořádá Centrum sociálních služeb Praha. Kromě návrhů, jak zlepšit péči o oběti, se odborníci budou věnovat také předsudkům, které jsou s domácím násilím spojeny.

Psycholožka: Je to mýtus, že mužů se fyzické násilí netýká

Jedním z mylných dojmů, které se psychologové snaží rozptýlit, je představa, že muži v partnerských vztazích nečelí fyzické agresi. „Je to podobné jako u žen, to znamená psychické i fyzické násilí. Je to mýtus, že mužů se fyzické násilí netýká. Ženy dokážou být fyzicky násilné úplně stejně,“ říká psycholožka Zuzana Chomová z Intervenčního centra, které je součástí pražského Centra sociálních služeb.

Muži sice obvykle mívají nad svými ženskými protějšky fyzickou převahu, takže jejich útoky mohou být velmi brutální, to ovšem neznamená, že se sami nestávají obětmi, zdůrazňuje Chomová. „U žen je fyzické násilí také docela časté. Facky, bití, kopání, škrábání, pokusy škrtit, to všechno naši klienti zažili,“ popisuje psycholožka. 

Kromě fyzického útoku mohou muži čelit také psychickému násilí. „Nejčastěji je to ponižování, zastrašování, snižování lidské důstojnosti, výhrůžky, výčitky, manipulace skrze děti,“ vypočítává Chomová.

V posledních letech podle psycholožky v souvislosti s rozšířením komunikačních technologií roste počet případů sledování neboli stalkingu, který v partnerských vztazích může nabýt podoby kontroly textových zpráv nebo elektronické pošty.

Mezi signály patří strach, zdravotní obtíže nebo problémy v práci

Oběti domácího násilí často kvůli studu odmítají problém řešit nebo o své situaci vůbec s někým promluvit. „Stud obecně u domácího násilí je hodně veliký. Je těžké vůbec si přiznat, že něco takového se mi děje, a u mužů obzvlášť. Vždycky pomáhá osvěta, když se o tom mluví,“ zdůrazňuje Chomová.

Zároveň podle ní přibývá mužů, kteří mají odvahu o domácím násilí mluvit a vyhledat pomoc. „K nám se nejčastěji dostávají v momentu, kdy začínají pociťovat nějaké fyzické, zdravotní obtíže. Problémy s jídlem, se spaním, nervozita. Velmi často si toho začínají všímat v momentu, kdy začnou mít potíže v práci, že nejsou schopni podat ten pracovní výkon,“ říká psycholožka.

Mezi prvními signály, podle kterých si oběť může uvědomit, že čelí domácímu násilí, je strach, například obavy přijít domů z práce.

Policie může násilníka vykázat z bytu

Případy domácího násilí už deset let pomáhá řešit institut vykázání, podle kterého je policie oprávněna vykázat násilníka ze společného obydlí. Možnost vykázání přitom platí pro mužské i ženské násilníky a může být uplatněna i v situaci psychického nátlaku, upozorňuje Zuzana Chomová. Dodává však, že jde pouze o dočasné opatření.

„Vykázání je preventivní opatření, které slouží k tomu, aby se zabránilo eskalaci, aby se ta situace uklidnila a získal se čas a prostor situaci řešit dál. Není to dlouhodobé řešení, to není možné. Vykázání trvá deset dní,“ říká psycholožka.

Další informace k tématu domácího násilí, včetně kontaktů na místa pomoci nabízí web Bílého kruhu bezpečí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
před 2 hhodinami

Soudy rehabilitují disidenty, Olga Havlová mezi nimi zatím není

Žalobci teď nenavrhnou rehabilitaci Olgy Havlové. Ani po společném pátrání s policií nemají dokumenty, které by konkrétně popisovaly její zadržení v roce 1980. Státní zastupitelství se zabývalo návrhem na její rehabilitaci, který podal hudebník Jaroslav Hutka. Podnět podal advokát Lubomír Müller, který dohledal dokumenty k zadržení Havlové v prosinci 1980. Advokát z dokumentu vyvozuje, že bývalá první dáma byla zadržena jen kvůli návštěvě Jana Patočky mladšího na oddělení Veřejné bezpečnosti, kde byl držen. Žalobci zatím její rehabilitaci nenavrhli, ale to by se mohlo změnit v budoucnu, pokud se najdou nové materiály.
před 2 hhodinami

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
před 4 hhodinami

Nezakazujte mladým sociální sítě, doporučují experti z Masarykovy univerzity

Odborníci z Masarykovy univerzity (MU) nedoporučují zákaz sociálních sítí pro děti do 15 let. Potenciální dopady jsou nejasné, existují rizika. Doporučují spíše zvýšit tlak na technologické platformy, uvedli ve vyjádření pro média. Objevují se ale i hlasy zastávající opačný názor. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli řekl, že je pro zákaz používání sítí u dětí do 15 let po vzoru Francie. Řada zemí podobné opatření zvažuje.
16:32Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vláda rozhodla o zrušení Národní ekonomické rady vlády

Vláda se na pondělním zasedání shodla, že zruší Národní ekonomickou radu vlády (NERV), která předchozímu kabinetu radila se strukturálními ekonomickými opatřeními. Podpořila rozšíření trestného činu obchodování s lidmi a odmítla pro nadbytečnost návrh novely opozičních poslanců o předcházení ekologické újmě. Také třeba jmenovala nové členy Rady vlády pro využití výnosu z dražeb emisních povolenek.
04:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
12:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
11:38Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...