Evropskou obrannou agenturu povede Šedivý, bude prvním Východoevropanem v jejím čele

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý bude šéfem Evropské obranné agentury (EDA). Informoval o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Do prestižní funkce ve čtvrtek českého diplomata zvolily členské země Evropské unie. Šedivý v čele agentury nahradí Španěla Jorgeho Domecqa, který po pěti letech skončil v lednu.

Šedivý povede EDA jako první zástupce postkomunistických zemí. Ke zvolení potřeboval hlasy kvalifikované většiny unijních ministrů obrany, kteří rozhodli na dnešním neformálním zasedání v chorvatské metropoli Záhřebu.

Finálovým protikandidátem šestapadesátiletého diplomata byl dosavadní italský velitel unijní námořní operace Sophia Enrico Credendino. Podle informací ČTK Šedivého kandidaturu v únoru podpořil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, což pomohlo přesvědčit některé země.

„Ministerské a diplomatické zkušenosti Jiřího Šedivého, stejně jako jeho podrobné a praktické znalosti evropské a transatlantické bezpečnosti z něj činí ideálního kandidáta na vedení Evropské obranné agentury pro následující roky,“ uvedl v reakci na dnešní výsledek Borrell.

Někdejší ministr obrany povede mezivládní orgán, jenž má na starosti rozvíjení armádní obranné spolupráce unijních zemí. EDA funguje od roku 2005 a sdružuje všechny členské země EU vyjma Dánska. Zabývá se například projekty v rámci trvalé vojenské spolupráce PESCO. Agentura samotná má zhruba 140 zaměstnanců, slouží však jako platforma pro debaty několika tisíc vojenských expertů z členských zemí.

  • Vystudoval vojenství na londýnské King's College (1994, titul M.A.) a politologii na Univerzitě Karlově (1999, titul PhD.)
  • V letech 1996 až 2002 byl externím poradcem prezidenta Václava Havla, v letech 1998 až 2004 ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů v Praze; vyučoval mezinárodní politiku a bezpečnostní studia na Univerzitě Karlově, přednášel i na University of New York v Praze; od září 2006 do ledna 2007 byl ministrem obrany v první vládě Mirka Topolánka; v letech 2007 až 2010 působil jako náměstek generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera pro obrannou politiku a plánování; od listopadu 2010 do srpna 2012 byl prvním náměstkem ministra obrany; od září 2012 do srpna 2019 byl mimořádným a zplnomocněným velvyslancem ČR při NATO.
  • Působil v několika pracovních skupinách zabývajících se například bezpečnostními reformami či zahraničněpolitickými koncepcemi ČR. Podílel se na vypracování politických a bezpečnostních analýz pro vládu USA, Evropskou komisi nebo NATO. Přednášel v Evropském centru pro bezpečnostní studia George Marshalla v Německu.
  • Jako ministr obrany podporoval vybudování americké protiraketové základny v ČR. Jako náměstek měl na ministerstvu obrany na starosti především zahraniční projekty, například výstavbu společného vrtulníkového centra. Už před svým jmenováním náměstkem ministra obrany byl v srpnu 2010 jmenován do čela týmu odborníků, který měl vypracovat novou koncepci armády.
  • Je autorem několika odborných publikací, např. Dilema rozšiřování NATO (2001).
  • Je synem Jaroslava Šedivého, diplomata a bývalého ministra zahraničí ve vládě Josefa Tošovského.
  • V bezpečnostní oblasti se pohybuje i jeho jmenovec, někdejší náčelník generálního štábu z let 1998 až 2002 generál Jiří Šedivý, který je o deset let starší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
12:27Aktualizovánopřed 18 mminutami

Landovský bude vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči NATO, oznámil Babiš

Bývalý velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci Jakub Landovský se stane vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Alianci, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním diskuzním pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Od jmenování Landovského si slibuje naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).
12:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoVirtuální výcvik vojáků i robotičtí hlídači. Experti z ČVUT představili novinky

Roboti jako hlídači míst důležitých pro fungování státu nebo virtuální realita jako cvičiště pro vojáky. Špičkové bezpečnostní technologie jsou klíčovou součástí moderní obrany. To nejnovější z tuzemské vědy představili experti z ČVUT. Roboty lze podle vedoucího laboratoře výpočetní robotiky Jana Faigla z ČVUT nasadit všude tam, kam nechceme vysílat lidi. Samotná fyzická schránka není to hlavní – vědci pracují na mozku, tedy softwaru, který stroje pohání. Podle Faigla je důležité, aby se robot dokázal venku pohybovat bez dostupnosti satelitní navigace. To mu může umožnit řada senzorů.
před 4 hhodinami

VideoČeši mění plány na dovolenou. Častěji volí tuzemsko nebo evropské destinace

Obavy o bezpečnost a možné rušení letů mění dovolenkové plány části Čechů. Někteří se rozhodli strávit volno v tuzemsku, jiní dávají přednost bližším evropským destinacím, například Itálii, Chorvatsku, Řecku nebo Španělsku. Větší zájem očekává i Baťův kanál, kde se turistům nově otevírá možnost doplout až do Hodonína. Přestože zdražují pohonné hmoty, ceny lodních lístků ani pronájmů se zatím zvyšovat nemají.
před 5 hhodinami

Šéfové městských policií se bojí odlivu strážníků do jiných sborů. Kvůli platům

Nástupní plat padesát tisíc korun slibuje vláda ve svém programovém prohlášení policistům, celníkům, hasičům, vojákům i příslušníkům vězeňské služby. Šéfové městských policií se ale bojí, že kvůli tomu přijdou o své lidi a budou mít problém s náborem. Peněz jim totiž mohou nabídnout výrazně méně. Svaz obecních a městských policií připravil návrh nového zákona o obecní policii a teď bude čekat na připomínky – třeba ministerstva vnitra. Radnic, které chtějí městskou policii, přitom přibývá.
před 7 hhodinami

Velartovi museli o Černobylu mlčet, doporučovali alespoň sprchu a sušené mléko

Čtrnáct řádků, šedesát šest slov – tolik věnovala československá média oznámení o jaderné katastrofě v Černobylu. Rudé právo vydalo první zmínku o havárii v úterý 29. dubna 1986, až tři dny po incidentu. Už od pondělí se nicméně díky zprávám ze zahraničí mezi lidmi objevovaly informace o uniklé radiaci a nebezpečí. V komplikované situaci byli čeští odborníci – tušili nebezpečí, mluvit o něm ale nesměli.
před 7 hhodinami

Letošní březen a duben byly v Česku nejsušší za více než 60 let

Za letošní březen a duben spadlo dohromady v tuzemsku nejméně srážek za celé sledované období od roku 1961, oznámil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X. Za oba měsíce napršelo v průměru celkem jen 32 milimetrů vody, tedy 32 litrů na metr čtvereční. Nedostatek vláhy se dle meteorologů projevuje jak ve svrchní vrstvě půdy, tak i na hladinách podzemních vod.
před 17 hhodinami

Babiš bude v Arménii o víkendu krátce jednat se Zelenským, píše iDnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli v Arménii krátce osobně jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Babiš to řekl portálu iDnes.cz, téma jednání ale neupřesnil. Se Zelenským se osobně sejde poprvé po nástupu do čela nynější české vlády. Babiš i další představitelé stran aktuální vládní koalice se k Ukrajině i konkrétně o Zelenském vyjadřovali kriticky. Mluvili i o zrušení muniční iniciativy, která zajišťuje dodávky dělostřelecké munice pro zemi, která už se pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
před 17 hhodinami
Načítání...