Efektivnější sněmovně by pomohla změna jednacího řádu, soudí Vondráček, Pikal a Pospíšil

Události, komentáře: Čtyři roky ve sněmovně (zdroj: ČT24)

Končící Poslanecká sněmovna měla nejvíce schůzí, ale dosáhla nejméně schválených zákonů. Její předseda Radek Vondráček (ANO) v pořadu Události, komentáře podotkl, že poslanci se museli věnovat covidové agendě, jinak by byla statistika odlišná. Domnívá se také, že by se měly změnit interpelace. S tím souhlasili i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který byl v minulosti rovněž sněmovním místopředsedou.

Interpelace nefungují, řekl Vondráček. Vidí za tím jak nízkou účast ministrů, tak malý zájem poslanců. Pikal soudí, že interpelace by se mohly změnit, například tím, že by probíhaly na počátku každého dne. Pospíšil se pak domnívá, že je právem poslanců interpelovat, ale povinností ministrů být interpelacím přítomni, protože jsou ze své funkce odpovědni parlamentu.  

Zmínění politici by také změnili jednací řád, buď některá jeho pravidla, nebo jeho dodržování. Vondráček připomněl, že ve spolupráci více stran došlo aspoň k malé novele jednacího řádu; na větší změně by musela být většinová shoda, která však chyběla.

„Jednací řád je náchylný k obstrukcím,“ dodal s tím, že to je už známo delší dobu. Bez většího zásahu podle něj není možné lepšího výsledku dosáhnout. 

Mnoho předloh, málo shody

Pikal pak soudí, že hodně času ztrácela sněmovna složitým dohadováním o programu jednání. Svůj neblahý díl si vybrala i politická roztříštěnost sněmovny a to, že se k jednomu tématu někdy sešly i tři předlohy – namísto toho, aby se našla shoda na jedné variantě ještě před samotným projednáváním.

Pirátský poslanec se také domnívá, že není třeba jednací řád měnit, ale spíše vynucovat jeho dodržování. Tedy například zastavit některé dlouhé obstrukční projevy předsedajícím schůze.

Pospíšil podotkl, že někdy nebyla ani shoda ve vládní koalici. Zmínil například spory o podobu kurzarbeitu mezi ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a poslanci za ANO. Dodal také, že v minulých volebních obdobích byla větší snaha koalice a opozice na domluvě. Nyní podle něj často chyběla snaha věcně diskutovat a probíhalo spíše divadlo pro voliče.

Poslední řádná schůze by měla skončit příští týden ve středu. Vondráček v této souvislosti zmínil, že v kuloárech se mluví i o mimořádné schůzi k závěrům vyšetřování otravy řeky Bečvy, ale že tento návrh zatím nemá většinovou podporu.