Do 20. dubna bude jasné, zda se Pitr dočká procesu

Praha - Rozhodnutí o tom, zda se podnikatel Tomáš Pitr skutečně dočká obnovy procesu v kauze daňových deliktů z roku 1994, plánuje pražský vrchní soud vynést do 20. dubna. Policie včera převezla kontroverzního podnikatele ze Švýcarska do vazební věznice v Brně, kde si začal odpykávat svůj zatím platný šestiletý trest.

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly za podvody s daněmi z roku 1994 pěti lety vězení. O čtyři roky později dostal podnikatel souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem vyvedli akcie potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Firmě podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

V prosinci loňského roku však pražský městský soud rozhodl o obnově řízení v kauze daňových deliktů. Současně s tím zrušil muži souhrnný trest. Státní zástupce si ale proti rozhodnutí podal stížnost, a případ tak bude posuzovat odvolací senát. V případě, že by vrchní soud prvoinstanční rozhodnutí potvrdil, musel by Městský soud v Praze rozhodovat o nové výměře trestu i v kauze obchodů s akciemi Setuzy. „Stále by však platilo pravomocné odsouzení,“ uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Jednání o obnově procesu bude neveřejné

Co by se s podnikatelem dělo do vynesení nového trestu, je podle Fořta také na pražském městském soudu. „V takovém případě by musel soud prvního stupně rozhodnout, zda bude pan Pitr propuštěn, nebo převeden z výkonu trestu do vazby,“ uvedl mluvčí. Dodal, že rozhodování o možné obnově procesu v kauze daňových podvodů bude neveřejné.

Pitr se však podle Lhotákové může domáhat i zrušení jeho odsouzení za vyvedení akcií. „Řízení proti němu bylo totiž vedeno jako proti uprchlému,“ uvedla mluvčí. V takovém případě má soud povinnost na žádost odsouzeného provést nový proces. Lhotáková uvedla, že pražský městský soud poslal již dnes verdikt Pitrovi do brněnského vězení. Podnikatel po jeho obdržení bude mít osm dní na to, aby zvážil, zda ho přijme, či ne. 

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci loňského září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Podnikatel však ve Švýcarsku požádal kvůli obavě o svůj život a údajné podjatosti české justice o azyl. Jeho žádost sice úřad pro migraci zamítl, muž se ale odvolal k soudu. Teprve nedávno svoji žádost stáhl a rozhodl se vrátit do Česka.

„Můj dnešní návrat do České republiky je výsledkem mého nedávného rozhodnutí,“ sdělil ve středu Pitr prostřednictvím svého advokáta Jana Křivánka. Podle svých slov „nabyl přesvědčení, že v jeho věcech začala být plně respektována práva na spravedlivý proces“.

Policisté Tomáše Pitra dopravili do Česka včera za velmi přísných bezpečnostních opatření. Na jeho převozu se podíleli specialisté z kriminální služby a Útvaru rychlého nasazení. Pitr letěl běžnou linkou Curych - Vídeň. Do letadla nastoupil s policejní eskortou jako první a po celou dobu letu seděli v zadní části letadla. V letadle byli i dva air maršálové. Pitr byl podle nich velmi komunikativní, probíral s nimi politickou situaci, ale i sport. Z vídeňského letiště Pitra na české hranice dopravili rakouští policisté z útvaru Kobra. Tam si ho převzal Útvar rychlého nasazení. Pitr prý respektoval veškeré pokyny. V brněnské věznici skončil podle policie kvůli tomu, že podle předpisů musí být umístněn ve vazební věznici nejblíže hraničního přechodu, jímž vstoupil do Česka. Speciální celu nemá, jestli je ale na ní sám, odmítá vězeňská služba říct. Pitr má nárok na tři návštěvy do měsíce. 

Reportáž Richarda Samka a Ivany Šmelové (zdroj: ČT24)
Vydáno pod