Děti z Velkého Beranova píší seznamy obětí holocaustu

Velký Beranov - Děti ve škole ve Velkém Beranově tráví dny přepisováním jmen jihlavských obětí holocaustu. Spolupracují totiž s jihlavským archivářem Ladislavem Vilímkem, který zjistil, že obětí nebylo 127, jak uvádějí oficiální prameny, ale asi desetkrát více. Děti se teď rozhodly vzdát hold doposud neznámým obětem a pomáhají připravit jejich seznamy na výstavu.

Ladislav Vilímek prozradil, že společně s dětmi došel k výsledku 1282 obětí holocaustu. Žáci velkoberanovské školy všechna jména přepisují na velké archy dětským krasopisem, mimo to i kreslí obrázky s židovskou tematikou nebo studují příběhy podobně starých dětí, které holocaust nepřežily. Podle učitelky ZŠ Velký Beranov Jaroslavy Zadražilové tak vnímají dějiny úplně jinak.

Například žákyně osmé třídy Katka s Pavlou chtějí na výstavě připravované na leden také popsat svojí verzi příběhu podobně staré dívky Heleny Böhmové a zamyslet se nad tím, co asi prožívala při transportu do koncentračního tábora nebo před smrtí v plynové komoře. Vernisáž výstavy se uskuteční v obřadní síni jihlavského židovského hřbitova na Den obětí holocaustu, tedy 27. ledna.