Denní počet nových případů covidu v Česku mírně roste, Německo hlásí dosud nejvyšší incidenci

Testy v pátek potvrdily 8365 nových případů covidu-19 v Česku, o 110 více než ve stejný den předchozího týdne. Mírně stoupl také počet případů opakované nákazy, a to o šest desítek na 1652. Ubylo přitom provedených testů. Nadále klesá počet hospitalizovaných s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Německu je sedmidenní incidence na maximu. Dosud nejvyšší oficiální počet nových případů za den hlásí Čína.

On-line přenos

Koronavirus - březen

  • 6:00

    Německo zaznamenalo za poslední den 262 593 případů covidu-19. Týdenní incidence stoupla na 1607 případů na sto tisíc obyvatel.

  • 5:04
    Česko

    V úterý přibylo v Česku 10 715 nových případů covidu a 1938 případů s podezřením na reinfekci. Je to znovu více než před týdnem.

  • 4:30

    Americká farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že požádala Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o povolení aplikace čtvrté dávky své vakcíny proti covidu-19 u osob starších 65 let. Firma tvrdí, že data z Izraele, kde se již nějaký čas čtvrtou dávkou očkuje, naznačují přínosy další posilovací injekce.

Denní počty pozitivních testů v Česku v mezitýdenním srovnání mírně vzrostly v tomto týdnu čtyřikrát. Výjimkou bylo úterý. Reprodukční číslo, které udává, kolik v průměru jeden pozitivně testovaný nakazí dalších lidí, se blíží jedné. V současnosti má podle výpočtu ČTK hodnotu 0,99. Pokud je vyšší než jedna, což se naposledy stalo před více než pěti týdny, znamená to, že šíření epidemie zrychluje.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 501 nových případů covidu v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Plzeňský kraj s 665 případy na sto tisíc lidí. Následuje Vysočina a Praha. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s incidenčním číslem 337.

Laboratoře v Česku provedly v pátek podle průběžných výsledků 33 700 testů na covid. Bylo to o patnáct procent méně než před týdnem. Klesá také zájem o očkování. V poslední pracovní den tohoto týdne zdravotníci aplikovali 7543 dávek, zatímco ve stejný den před týdnem téměř devět tisíc.

Počet hospitalizovaných klesá

V nemocnicích bylo v pátek 2146 lidí, kteří měli pozitivní test na covid. Stav 121 z nich lékaři hodnotili jako těžký. O týden dříve se počet hospitalizovaných blížil 2500 případů a v těžkém stavu bylo 180 pacientů.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, zemřelo 39 126 z nich. Za březen dosud přibylo do statistik 353 úmrtí s covidem, tedy v průměru 32 za den. V únoru to bylo přes padesát případů denně.

Rekordní incidence v Německu

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 237 086 nakažených koronavirem, dalších 249 lidí s covidem zemřelo. Sedmidenní incidence stoupla už desátý den v řadě a je na maximu, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Sedmidenní incidence měla v sobotu hodnotu 1496. V pátek činila 1439, před týdnem 1220,8 a před měsícem 1474,3.

V Německu má příští neděli 20. března skončit platnost všech zásadních karanténních opatření; z hlavních restrikcí bude platit už jen povinnost nosit roušky v některých interiérech. Plány vlády se ale s ohledem na zvyšující se počet nakažených setkávají s kritikou.

Pro prodloužení povinnosti nosit roušky uvnitř veřejných prostor i po 20. březnu se vyslovil předseda Německé interdisciplinární asociace pro intenzivní péči a urgentní medicínu (DIVI) Gernot Marx. „Nošení roušek je osvědčené a jednoduché ochranné opatření. Bylo by chybou nechat si vzít tento nástroj z ruky, aniž by to bylo nutné,“ řekl Marx novinám mediální skupiny Funke. Kabinet se chystá omezit nošení roušek po 20. březnu jen na městskou hromadnou dopravu, nemocnice a pečovatelské domovy.

Čína ohlásila nejvíc případů za jeden den v tamních statistikách

Čína ohlásila přes patnáct set nových případů covidu-19, což je nejvyšší oficiální denní údaj v této zemi, kde byl koronavirus před více než dvěma lety poprvé zjištěn. Další čínská města kvůli rostoucím číslům zpřísnila opatření, zrušila hromadné akce, začala masově testovat a nařídila výuku na dálku.

Jednou z nejvíce zasažených je provincie Ťi-lin na severovýchodě země. Místní úřady oznámily propuštění starosty stejnojmenného města Ťi-lin, kde se objevilo několik desítek nových případů. Provinční středisko Čchang-čchunu, kde zaznamenali nemocné covidem-19 v řádu jednotek, je uzavřené. Lidé nemají vycházet, pouze jednou za dva dny může jeden člen rodiny nakoupit potřebné věci. Otevřené jsou pouze obchody s nejnutnějším zbožím a nefunguje veřejná doprava.

Šanghajský Disneyland omezí kapacitu a od neděle bude od návštěvníků požadovat potvrzení o negativním testu. Dočasně uzavřený je výstavní areál v Kantonu, protože podezření na nákazu se objevilo u jednoho z jeho návštěvníků. Ve školách v Šanghaji se učí na dálku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
11:09Aktualizovánopřed 44 mminutami

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 1 hhodinou

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 2 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 13 hhodinami

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 16 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
včera v 20:11

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...