ČSSD nezaplatí Altnerovi do čtvrteční půlnoci 337 milionů, nejdřív uspokojí věřitele

Sociální demokracie nezaplatí do čtvrteční půlnoci svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, jak rozhodl soud. Strana nejprve uspokojí jeho věřitele, kteří požadují kolem 20 milionů korun, uvedl Jiří Chvojka, který stranu ve věci mediálně zastupuje. Věří tomu, že postupuje v souladu se zákonem. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Aleny Novotné i dalších odborníků musí ale ČSSD Altnerovi v termínu zaplatit, jinak bude jednat v rozporu s rozhodnutím soudu.

Altnerův advokát si rozsudek vyzvedl v pondělí, od té doby běžela ČSSD třídenní lhůta na zaplacení. Sociální demokracie proti rozsudku sice podala dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.

Jenže se straně zároveň přihlásilo zrhuba 20 věřitelů s pohledávkami přesahujícími 20 milionů. Právě jejich požadavky strana uspokojí jako první - ačkoliv Altnerův advokát Veselý tvrdí, že podle výpisu z rejstříku exekuční komory je exekucí třináct s hodnotou do dvou milionů korun.

Altnerovi se zatím strana platit nechystá i z jiných důvodů. „Ani zatím nemůžeme, protože ani nevíme kam, a jsme vázáni tím, že musíme přednostně uspokojit ty věřitele,“ uvedl Chvojka. Jakmile straně doloží věřitelé nabytí právní moci exekučních příkazů, začne je jednoho po druhém vyplácet. 

„Rozsudek soudu tímto krokem plníme v plném rozsahu,“ je přesvědčen Chvojka, podle něhož je to jediný možný zákonný postup. Chvojka ale odmítl potvrdit, že strana Altnera vyplatí, jakmile uspokojí jeho věřitele.  Číslo účtu by od Altnerova právního zástupce měl Lidový dům získat v pátek.

Strach z Panamy

V oficiálním prohlášení ČSSD uvedla, že se obává, aby peníze neskončily třeba v Panamě nebo jiném daňovém ráji. Říká, že v případě jejího úspěchu před Nejvyšším soudem by se k nim pak už nemusela dostat.

Možnost, že by justice dovolila sociální demokracii peníze neplatit, ale zpochybňuje Petr Trégl z právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Není jasno v tom, jak Nejvyšší soud rozhodne a spoléhat se na to, že povolí odklad vykonatelnosti je, řekl bych, spíše bláhové, protože Nejvyšší soud v těchto případech vyhovuje velmi zřídkakdy,“ prohlásil.

ČSSD by teoreticky už v pátek hrozila exekuce

Nezaplacení dluhu je navíc v rozporu s už pravomocným rozhodnutím soudu. Podle exekutorského úřadu by v takovém případě mohl být teoreticky už v pátek na ČSSD podán exekuční návrh.

„To, že nebude plněno všechno jemu (Altnerovi), ale bude to plněno věřitelům skrze exekuční příkazy, to je věc druhá. Ale jakmile bude v právní moci exekuční titul, který říká, že má nárok na úhradu od ČSSD, může hned druhý den jít k exekutorovi a podat návrh.“

Podle Altnerova advokáta Václava Veselého nemá sociální demokracie právo peníze zadržovat, hovořit o exekuci vůči ČSSD však zatím Veselý pokládá za předčasné. „Já s tím nemůžu nic dělat, my budeme postupovat podle zákona. Já nic jiného s jejich rozhodnutím nenadělám,“ uvedl Veselý, který odkázal na rozsudek Městského soudu v Praze, jenž se stal v pondělí pravomocným. Sociální demokracii od té doby běží tři dny, aby peníze zaplatila.

Mluvčí soudu: ČSSD zaplatit musí

Také mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná uvedla, že ČSSD zaplatit musí, jinak bude jednat v rozporu s rozhodnutím soudu. Pravdu má podle ní strana v tom, že by měla plnit včasnější exekuční příkazy, které vydali exekutoři vymáhající Altnerovy závazky vůči třetím osobám.

„Pokud exekutoři zjistili, že má pan Altner pohledávku vůči ČSSD, tak už nyní mohli vydat exekuční příkaz na přikázání pohledávky. Pokud je včasnější ten příkaz, tak ČSSD ho má teď plnit, v té části má pravdu,“ řekla Novotná. Pokud však exekuční příkazy nepokryjí celou částku, měli by sociální demokraté hradit v rozsudkem stanovené lhůtě i Altnerovi.  

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deseti procent z hodnoty objektu.

Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě ale musí sociální demokracie zaplatit podstatně víc: 337 milionů korun.

ČSSD se rozhodla peníze Altnerovi neposlat a uspokojovat místo toho jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se odvolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Soud straně v červnu vyhověl. 

Zdeněk Altner v listopadu 2016 zemřel a pohledávka se stala součástí dědického řízení.

Lidový dům
Zdroj: Martin Štěrba/ČTK

Samotní sociální demokraté splacení dluhu Zdeňku Altnerovi komentovat nechtějí. Vedení strany rozhodlo, že se k tomuto případu bude vyjadřovat jenom jejich právní zástupce. „Já tu věc nechci komentovat, vedení ČSSD nám uložilo bobříka mlčení,“ řekl poslanec a předseda ústavněprávního výboru Jeroným Tejc. „Na politickém grémiu jsme se dohodli, že všechny informace bude komentovat právní kancelář,“ dodala ministryně a místopředsedkyně strany Michaela Marksová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sociální sítě mají výpadek. Nefunguje Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásí výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Stížnosti se rychle začaly objevovat na sociálních sítích i na webu Downdetector, který monitoruje výpadky internetových služeb, napsal server New York Post. Příčina problémů není zatím známá.
16:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
09:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
11:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Inspekce našla chyby u obou stran sporu o rozhovor armády s prezidentem

V případě nezveřejněného armádního rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem chyboval jak ředitel kabinetu ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), tak šéf komunikačního oddělení generálního štábu. K závěru dospěla inspekce ministerstva obrany, napsal v pátek server Aktuálně.cz. Server uvedl, že prověřování neprokázalo, že rozhovor zakázalo zveřejnit ministerstvo obrany nebo že šlo o cílenou cenzuru. Generální štáb se zatím nevyjádřil.
před 4 hhodinami

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 7 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali novelu o střetu zájmů

Mimořádná schůze sněmovny kvůli otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) skončila ve čtvrtek po necelých dvou hodinách. Koaliční většina neschválila program. Babiš trvá na tom, že střet zájmů vyřešil už v únoru. Opoziční poslanci avizovali, že budou chtít blokovat přijetí novely, která zákon o střetu zájmů politiků rozvolňuje. „Naší snahou je zákon vrátit k normálu a přizpůsobit ho okolním zemím, aby už nemířil jen na Babiše,“ sdělil v Událostech, komentářích místopředseda ANO Radek Vondráček. „Občanům novela nepomůže. Má za cíl ulevit Babišovi. Pokud je jeho střet zájmů údajně vyřešen, tak není důvod novelu předkládat,“ oponovala členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti). Debaty se zúčastnili i místopředseda sněmovny Jiří Barták (Motoristé) a místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Věra Kovářová. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 11 hhodinami
Načítání...