ČSSD zatím nemusí zaplatit Altnerovi 337 milionů

Sociální demokraté prozatím nemusejí vyplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, rozhodl Nejvyšší soud. Vyhověl tak argumentu ČSSD, že jí hrozí „závažná újma na jejích právech“ a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat. Podle Zdeňka Altnera Nejvyšší soud svým verdiktem říká, že lidé nemají plnit závazky ze smluv.

Advokát Zdeněk Altner
Zdroj: ČTK/Myšková Marta

Nejvyšší soud (NS) vyhověl námitkám sociálních demokratů a vykonatelnost pravomocného rozhodnutí pražského městského soudu odložil. NS se tak nejprve bude muset vypořádat s dovoláním ČSSD, které proti pravomocnému rozsudku podala.

  • Podle občanského soudního řádu může NS, a to i bez návrhu, odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí, pokud by neprodleným výkonem rozhodnutí nebo exekucí hrozila dovolateli závažná újma. Stejně tak může odložit právní moc. Návrhy na odklad vykonatelnosti tvoří součást dovolání v trestních i civilních kauzách poměrně často, Nejvyšší soud jim ale vyhoví výjimečně.

„Je to velmi neobvyklé, i soud zdůrazňuje, že se jedná o výjimečný prostředek,“ komentoval rozhodnutí NS advokát Milan Schagerer.

Exekuční řízení teď není aktuální

Altnerův právní zástupce Václav Veselý řekl, že by současné rozhodnutí nemělo mít žádný vliv na celkový verdikt Nejvyššího soudu. Exekuční řízení, o jehož nařízení na sociální demokracii Altner usiloval, nyní není podle Veselého aktuální. „Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit 'vážnou újmu',“ uvedl Altner pro iDNES.cz.

„Uspěli jsme se žádostí, abychom nemuseli platit do doby, než se soud vypořádá s naším dovoláním,“ uvedl mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina & Partners Jiří Chvojka s tím, že se ČSSD obává, že by prostředky nikdy nezískala zpět.

V tuto chvíli podle Chvojky sociální demokracie zaplatila necelých 10 milionů a za dalších 18 milionů eviduje pohledávky, které nyní zkoumá.

Video Studio ČT24
video

Chvojka: ČSSD nemusí platit do doby rozhodnutí soudu

Bývalý advokát Altner letos vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů.

Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud jim nyní vyhověl, dovoláním se teprve bude zabývat. Zároveň zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí.

„Samozřejmě to je pro nás dobrá zpráva, ale je to jen jeden z kroků. Budeme čekat na to, jak se soud vypořádá s naším dovoláním a jak rozhodne,“ řekl mediální zástupce právníků strany Jiří Chvojka. Advokáti ČSSD ale podle něj věří, že se podaří obhájit, že dluh proti Altnerovi nikdy nevznikl.

Video Zprávy v 16
video

ČSSD zatím nemusí zaplatit Altnerovi 337 milionů

Vykonatelnost rozhodnutí je hlavní podmínkou pro vedení exekučního řízení proti ČSSD, o jehož zahájení Altner usiloval. Rozhodnutí pražského městského soudu bylo dosud pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat.

Strana odůvodňovala obavu tím, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Celkem jim zatím zaslala zhruba 9,5 milionu korun.