Kauza Lidový dům: ČSSD podala dovolání k Nejvyššímu soudu

Sociální demokraté podali v kauze Lidového domu dovolání k Nejvyššímu soudu. Strana minulý týden prohrála spor s bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, který ji v minulosti v boji o sídlo v centru Prahy zastupoval. Podle pravomocného verdiktu mu má ČSSD do pondělí zaplatit 337 milionů korun. Dovolání nemá odkladný účinek. Sociální demokraté odhadují, že úvěr budou splácet 20 let.

Lidový dům
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty. „Nesouhlasíme s rozhodnutím Městského soudu v Praze s odůvodněním, že je v rozporu s judikaturou Nejvyššího soudu,“ uvedl Jiří Chvojka, mediální zástupce Advokátní kanceláře Bělina a Partners, jež stranu zastupuje. ČSSD podle něj v dovolání navrhuje, aby Nejvyšší soud co nejdříve odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost napadeného rozhodnutí, a to do doby, než Nejvyšší soud o dovolání rozhodne.

Odpoledne Chvojka uvedl, že peníze ještě odeslány nebyly a ČSSD lhůtu pro zaplacení využije do konce. „Podle mých informací se žádné další jednání s protistranou zatím nepodařilo navázat,“ dodal Chvojka. O variantách a postupu bude dál jednat advokátní kancelář s vedením strany. V sobotu se také sejde Ústřední výkonný výbor ČSSD, který bude záležitost řešit.

ČSSD si půjčí u banky, splácet bude 20 let

Předsednictvo sociální demokracie ve středu večer schválilo, že si od Fio Banky vezme úvěr 338 milionů korun a z něj Altnerovi 337 milionů zaplatí. Strana bude částku splácet 20 let, řekl Právu předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD Roman Váňa. Bance budou sociální demokraté ručit právě budovou v Hybernské ulici v centru Prahy.

Předsednictvo chce také šetřit, což se dotkne volební kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se úspory budou týkat zejména provozních výdajů a neměly by příliš poznamenat schopnost strany komunikovat s občany.

Soudy Altnerovi pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

Lidový dům
Profil

Případ Lidový dům

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deseti procent z hodnoty objektu.

Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě ale musí sociální demokracie zaplatit podstatně víc: 337 milionů korun.

ČSSD se rozhodla peníze Altnerovi neposlat a uspokojovat místo toho jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se odvolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Soud straně v červnu vyhověl. 

Zdeněk Altner v listopadu 2016 zemřel a pohledávka se stala součástí dědického řízení.