ČR spouští nový vízový systém, žadatelé budou dávat otisky prstů

Praha - Česká diplomacie dnes spouští nový vízový informační systém (VIS), který umožní rychlou výměnu dat v schengenském prostoru EU. Znamená to, že na českých konzulátech budou žadatelé o vízum muset dávat biometrické údaje jako fotografie a otisky prstů. V první etapě začne systém fungovat na konzulátech v Alžírsku, Maroku, Tunisu a Egyptě. Podle mluvčího ministerstva se jedná o revoluční systém, který bude postupně nabíhat i v dalších zemích.

„Prostřednictvím VIS budou zpracovávána data týkající se krátkodobých schengenských víz k pobytu do 90 dnů a tranzitních víz,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Databáze bude napojena na ostatní členské státy. Zlepšit má bezpečnost v unii. Pokud například Češi někomu odmítnou vízum vydat, uvidí to i úředníci v jiné zemi, pokud by to tam tentýž žadatel zkusil také. 

Systém bude sbírat žádosti o víza a zpracovávat biometrické údaje cizinců vstupujících do schengenského prostoru. Ministerstvo zahraničí v minulosti uvedlo, že tyto informace obdrží cizinecká policie, která rozhodne o vydání či nevydání příslušného víza. 

Společnost, která se o systém postarala, zvítězila ve výběrovém řízení v minulých letech. Za kontrakt zaplatilo ministerstvo 130 milionů korun.