Chystané projekty řada měst odkládá, stavební firmy nemají o zakázky zájem

Nahrávám video
Události: Stavební firmy ztrácí zájem o městské zakázky
Zdroj: ČT24

Desítky plánovaných staveb ve městech a obcích se odkládají. Radnice totiž nemohou sehnat firmy, které by je vybudovaly. Například do výběrového řízení na nový krytý bazén v Opavě se už podruhé nikdo nepřihlásil, přitom jde o zakázku za 380 milionů korun.

Plán na stavbu bazénu opavské politiky dlouho rozděloval. Když se konečně dohodli a záměr odsouhlasili, město nemůže pro změnu sehnat firmu, která by největší zakázku posledních let postavila.

„Kromě stavby bazénu, kterou teď bohužel nemůžeme zahájit, protože jsme nesehnali žádného zhotovitele, jsme se již setkali s problémem, že jsme nedostali žádnou nabídku například na opravu Základní školy Otická,“ uvádí primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

„Problém je s kvalifikovanou pracovní silou. Ve stavařině neplatí, že řemeslo má zlaté dno,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Nejen opavští politici tak od stavebních firem dostávají už více než rok stejnou odpověď. „V tuto chvíli máme naplněnost naší výroby na 130 procent. Do konce roku už žádné zakázky přijímat nebudeme,“ potvrzuje majitel menší stavební firmy Intoza Tomáš Závada.

Kvůli postupu opavského fotbalového klubu do nejvyšší soutěže musí město investovat na stadionu do vyhřívaného trávníku. Do prvního kola výběrového řízení se ale žádná firma nepřihlásila. Napodruhé už bylo město úspěšnější a úpravy na stadionu běží.

Práce pro stát a obce je podle stavařů složitější

Podobné problémy zažívá i sousední Krnov. Například u renovace okolí kostela svatého Ducha vyhlašovali soutěž třikrát a pokaždé ji kvůli nezájmu zrušili. „Doby, kdy se zakázky soutěžily za 70 až 80 procent ceníkových cen, už jsou pryč,“ říká místostarosta Krnova Michal Brunclík (ČSSD).

Stavaři si v posledních letech raději vybírají práci pro soukromý sektor. Je to pro ně údajně mnohem jednodušší než státní zakázky. „Zpracování nabídek pro stát, obce, kraje, to je nesmírně složitý proces, který vám zabere spoustu času, a výsledek je nejistý,“ vysvětluje majitel stavební firmy Tomáš Závada.

Zadrhává se i stavba silnic

A začít stavět se nemůže ani poslední úsek obchvatu Třince. Kvůli průtahům totiž vítězná firma z tendru odstoupila.

„Když jsme zhotovitele vyzvali k podpisu vysoutěžené smlouvy, tak řekl: nezlobte se, ale teď už jsou ekonomické podmínky úplně jiné a já bych teď nabídl jinou cenu,“ uvádí mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

A stejně reagovaly i společnosti na druhém a třetím místě. Správce silnic tak bude muset vypsat novou soutěž.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Největším znečišťovatelem v Česku byla loni podle ekologů elektrárna Počerady

Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady, vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Uvedly to v úterý ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je pak podle ekologů osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na post náčelníka generálního štábu jsou čtyři kandidáti, uvedl Zůna

Na nového náčelníka generálního štábu jsou čtyři kandidáti, řekl v Interview ČT24 ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Konkrétní jména však neuvedl. Informoval o nich ale už premiéra Andreje Babiše (ANO), s kandidáty se sešel i předseda sněmovny a SPD Tomio Okamura. Ve středu bude Zůna o výběru šéfa armády jednat s prezidentem Petrem Pavlem.
před 7 hhodinami

Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) prověřuje možný střet zájmů u národních dotací vyplacených Agrofertu ve výši zhruba jedné miliardy korun, uvedl ředitel fondu Petr Dlouhý. Fond po holdingu zároveň neplánuje zpětně vymáhat nárokové evropské dotace obdržené v letech, kdy byl jeho někdejší majitel Andrej Babiš (ANO) poprvé premiérem. Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF) pak oznámil, že bude kvůli střetu zájmů Babiše vymáhat po asi dvacítce firem z Agrofertu podpory za miliony korun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
před 7 hhodinami

Propojenost severu a jihu je zásadní pro odolnost a bezpečnost Evropy, míní Pavel

Propojenost mezi severem a jihem Evropy je podle českého prezidenta Petra Pavla zásadní nejen pro konkurenceschopnost, ale také pro odolnost a bezpečnost. Řekl to v projevu na summitu iniciativy Trojmoří, která sdružuje třináct evropských států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Evropa, která bude lépe propojená v oblasti dopravy, energetiky i digitalizace, bude podle Pavla schopna lépe reagovat na současné globální výzvy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli napětí ve světě zdraží energie, obávají se podle průzkumu Češi

Češi se kvůli geopolitickému napětí obávají opětovného růstu cen energií. Stále více domácností proto chystá opatření k úsporám, v dubnu už to byla téměř polovina z nich. V čase roste zájem hlavně o kroky zajišťující dlouhodobé úspory, jako je instalace fotovoltaiky, úspornějšího kotle nebo tepelného čerpadla. Velká část společnosti také žádá od dodavatelů informace, jak efektivně šetřit energie. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro energetickou společnost ČEZ.
před 9 hhodinami
Načítání...