Čeští zbrojaři posilují ochranu, pozornější jsou také tajné služby

2 minuty
Na české zbrojaře dohlížejí tajné služby
Zdroj: ČT24

Výrobci zbraní a další vojenské techniky v Česku posilují ochranu. Důvodem je podle nich možnost případné špionáže nebo sabotáží ze strany Ruska. Jeho aktivity v souvislosti s obranným průmyslem a dodávkami na Ukrajinu proto více hlídají i tajné služby.

Ve zbrojovce ve Šternberku opravují a modernizují devadesát tanků pro Ukrajinu. Loni v říjnu odsud odjel tank T-72 Avenger přezdívaný Tomáš zaplacený ze sbírky veřejnosti.

Zbrojovka dodá Ukrajině také sto patnáct obrněných vozů. Dva kulomety na terénní Toyotě zamíří hlavně na drony ruského agresora. „Dvojkulomet, který stával na zemi, jsme dali na obrněné vozidlo. Je tam pracoviště pro střelce, které mu umožňuje rotaci,“ popsal obchodní ředitel Excalibur Army Richard Kuběna. „Je to mobilní, rychlé, malé, dá se to dobře schovat, zaparkujete to v garáži jakéhokoliv rodinného domu, bude se to špatně hledat,“ dodal výrobní ředitel Jiří Talanda s tím, že Ukrajinci mají obrovský zájem.

Důvodů je tedy dost pro to, aby podnik zpřísnil ochranu svých výrobních hal ve Šternberku.

Pozor na drony, žádné návštěvy ve výrobě

„Samozřejmě je třeba kontrolovat osoby, které mají nějaké vazby na Rusko, neměly by se umožňovat žádné návštěvy ve výrobě, je třeba monitorovat případné přelety dronů,“ vysvětlil mluvčí zbrojní skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

„Ministerstvo obrany vyžaduje řadu různých certifikací a doložení toho, že výrobce je schopen zabezpečit své provozy, své know-how, své informace,“ poznamenal mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský.

Od začátku ruské agrese jsou s výrobci vojenské techniky v těsnějším kontaktu české tajné služby, včetně Vojenského zpravodajství. „Vyhodnocuje své poznatky a dáváme doporučení, jak adekvátně reagovat na vzniklou situaci,“ řekl mluvčí Vojenského zpravodajství Jan Pejšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBabišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány vlády a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
06:00AktualizovánoPrávě teď

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 52 mminutami

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 1 hhodinou

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 10 hhodinami
Načítání...