Česko zasáhl vydatný déšť, hladiny mohou dosáhnout 2. stupně

Praha - Meteorologové varují před vydatným deštěm, na severu Čech může do pondělního rána ojediněle za 24 hodin napršet až 50 milimetrů, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Vzhledem k tomu, že prší už od soboty a místy spadlo až 60 litrů srážek na metr čtvereční, v místech, která znovu zasáhnou intenzivní srážky, mohou stoupnout hladiny na první a ojediněle až druhý stupeň povodňové aktivity.

Povodňová bdělost, ovšem s nízkým stupněm nebezpečí, platí podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od dnešních 11:00 do úterý 15:00 v Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Dnes při trvalém dešti očekává ČHMÚ srážkové úhrny, zejména ve středních, východních Čechách a na Vysočině 20 až 40 litrů, na severu Čech do pondělí do rána ojediněle až kolem 50 litrů na metr čtvereční za 24 hodin. „V pondělí a ještě i v noci na úterý bude trvalý déšť pokračovat na severu Čech s intenzitou 20 až 50 milimetrů za 24 hodin. Srážky zde budou ustávat během úterý dopoledne,“ uvedl hydrometeorologický ústav.

Před vydatným deštěm varuje Prahu, Vysočinu a kraje Středočeský, Pardubický, Jihomoravský a Olomoucký, kde výstraha platí od dnešních 11:00 do pondělí 00:00. Pro Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj trvá tato výstraha až do úterních 09:00.