Česká armáda vybírá mobilní radary, mezi nabídkami je i slavný MMR z Izraele

Nahrávám video
Reportáž: Izraelský výrobce nabízí radary české armádě
Zdroj: ČT24

Za dva týdny by měl tým expertů předat výsledky prvního hodnocení nabídek v tendru na nákup armádních radarů za 3,6 miliardy korun. Přihlásili se do něj Francouzi, Švédi a Izraelci. Mezi nabídkami rozhodne z šedesáti procent cena a ze čtyřiceti procent technická kritéria.

Izraelská společnost ELTA nabízí České republice radar MMR, který je mozkem dnes už slavného obranného systému Iron Dome. Ten chránil Izrael před raketovým deštěm například v předloňské válce s teroristickým hnutím Hamas.

„České republice nabízíme multifunkční roli radaru pro hlídání vzdušného prostoru, ale do budoucna i jako součást zbraňových systémů,“ uvedl marketingový ředitel společnosti ELTA Igo Licht.

Pro nahrazení ještě sovětských systémů požaduje česká armáda mobilní radary, které odhalí letící letadlo nebo střelu na vzdálenost 250 km, ve výšce sto až tři tisíce metrů. Počítačové jádro radaru dokáže sledovat letadla, rakety i vypálené granáty a bleskově vyhodnotit, kam dopadnou. Díky tomu dostanou lidé v ohrožených oblastech včasné varování.

Francouzský a izraelský radar mají za sebou bojové nasazení

Společnost ELTA už podepsala dohodu s pardubickým výrobcem radarů RETIA. Ta by v případě izraelského vítězství produkovala přibližně třetinu součástek a měla na starosti i dvacetiletou údržbu v rámci celého tendru. Na rozdíl od švédského modelu mají za sebou francouzský a izraelský ostré bojové nasazení.

„Nenajdete žádný podobný systém, který prošel takovým testováním,“ ujistil Licht. Konečné rozhodnutí by v miliardovém tendru mělo padnout do konce roku. První radar by čeští vojáci měli dostat už příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo průmyslu oznámí kroky k dalšímu provozu stávajících bloků v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu představí informace k dalšímu provozu stávajících jaderných bloků v Dukovanech. Bloky zprovozněné v 80. letech minulého století mají nyní povolení k provozu do roku 2035, podle úřadu je však možné je provozovat mnohem déle. Měly by se stát doplňkem nových bloků.
před 58 mminutami

Soud podruhé projedná propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se bude opět zabývat návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Jednání začne v deset hodin dopoledne, v soudní síni se očekává velký zájem médií.
před 3 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě . Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
před 6 hhodinami

Bývalý starosta Řeporyjí Novotný se znovu stal členem ODS

Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se znovu stal členem ODS, napsal na síti X. Loni Novotný pozastavil členství a rezignoval na post starosty kvůli odsouzení za výtržnictví a další činy. V diskusi se sledujícími ve středu Novotný zároveň uvedl, že pokud ho členové strany podpoří, povede v komunálních volbách v Řeporyjích kandidátku ODS. Volby do obecních zastupitelstev se konají na podzim.
před 8 hhodinami

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoPrezident se sešel s romskými koordinátory

Dvě desítky romských komunitních pracovníků a lídrů přijal ve středu na Hradě prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Slavnostní setkání se konalo při příležitosti Mezinárodního dne Romů. Pavel ocenil jejich práci, Romové v Česku tvoří podle hlavy státu nezanedbatelnou skupinu a jejich plná integrace je předpokladem k úspěchu celé společnosti. Na setkání dorazili Romové z různých míst Česka, přijeli zástupci původních českých Romů i olašských Romů a Sintů. Po oficiálním přivítání a krátkých vyjádřeních následovalo pořízení společné fotografie a také neformální osobní setkání. Pro romské návštěvnice a návštěvníky byla připravena i prohlídka hradních prostor. Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní romský kongres, který se konal 8. dubna 1971 nedaleko Londýna.
před 9 hhodinami

Vládní opatření proti cenám paliv jsou drahá a neefektivní, myslí si Kalousek

Nárůst cen kvůli konfliktu na Blízkém východě teprve začíná, domnívá se bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Víc než energie a paliva ho však trápí cena hnojiv, která podle něj ovlivní začínající jarní práce. Proto očekává, že kvůli aktuální krizi budou potraviny za rok dražší. Kalousek byl hostem pořadu Interview ČT24, moderovaném Jiřím Václavkem, kde se vyjádřil také k možné konsolidaci státního rozpočtu a sporu prezidenta s vládou ohledně zastupování na summitu NATO.
před 10 hhodinami

Pětina Čechů vyhazuje prošlé léky do koše. Vracet by je měli do lékáren

Spotřeba léků v Česku roste. Lékárníci ročně vydají přes 260 milionů balení. Ta, která projdou nebo je pacienti nevyužijí, se musí zlikvidovat ve spalovnách. Každoročně tam skončí zhruba tisíc tun. Přestože většina Čechů ví, že by měli léky vracet do lékáren, pětina je vyhazuje do běžného odpadu.
před 10 hhodinami
Načítání...