Běženci škodí vlastním zemím a děti používají jako živý štít, tvrdí Zeman

Zeman o běžencích: Mladíci s iPhony si nezaslouží soucit (zdroj: ČT24)

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro bulvární web Blesk.cz znovu kritizoval běžence, kteří míří do zemí Evropské unie. Prohlásil, že se jedná především o mladíky s iPhony a tisíci dolarů v kapse, kteří využívají děti jako živý štít, jenž jim má u Evropanů získat soucit. Zároveň prý škodí vlastním zemím, protože je svým odchodem ochuzují o budoucí potenciál růstu.

„Proč i ze zemí, kde se nebojuje, lidé tahají s sebou děti v gumových člunech, i když dobře vědí, že hrozí nebezpečí utonutí? Děti slouží jako živý štít vůči mladým chlapcům s iPhony, aby lépe zdůvodnili migrační vlnu,“ prohlásil v rozhovoru pro Blesk prezident republiky.

„Tím, že vyvolám soucit vůči dětem, a tento soucit je naprosto oprávněný, přenáším tento soucit i na ty, kteří se za dětmi skrývají a kteří podle mého názoru žádný soucit nezasluhují,“ dodal. S odkazem na chorvatskou prezidentku Kolindou Grabarovou Kitarovičovou uvedl, že svého času „mladíci s tisíci eur nebo dolarů“ tvořili osmdesát až devadesát procent všech uprchlíků.

Migrantům vytkl i to, že opouštějí svou zemi, místo aby za ni bojovali a v budoucnu zajistili její rozvoj. „Má-li se země rozvíjet a prosperovat, má-li se vymanit z chudoby a vy této zemi pustíte žilou a tisíce těchto lidí odejdou do zahraničí – obávám se, že proto, aby žili ze sociálních dávek, a nikoliv aby pracovali – tak tu zemi vracíte zpátky do propasti chudoby. Škodíte jí. Dá se pravdivě říci, že uprchlíci škodí své vlastní zemi,“ dodala hlava státu.

Sobotka: Lidé prostě utíkají před válkou

„Lidé prostě utíkají před válkou, snaží se zachránit své děti, zachránit své rodiny, zachránit holý život. Nemyslím si, že je možné zpochybňovat motivaci válečných uprchlíků,“ reagoval na Zemanova slova Sobotka během své návštěvy Jordánska. I když část migrantů jde do Evropy za lepšími životními podmínkami, je nutné pomáhat, a to zejména na Blízkém východě.

Referendum o kvótách, které navrhuje exprezident Václav Klaus a které Miloš Zeman neodmítl, Sobotka pokládá za zbytečné. Stovky milionů korun, které by stálo, je podle něj účelnější poskytnout lidem v Jordánsku, Turecku nebo Libanonu.

Jourová: Společnost by měla mobilizovat zdravý rozum

Na prezidentova slova reagovali také hosté Otázek Václava Moravce - eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a europoslanec Stanislav Polčák (STAN); shodli se na tom, že mají ze současné situace strach, nikdy by ale nepřistoupili na plošné hodnocení všech běženců.

„Je třeba vidět v uprchlících je konkrétní bytosti,“ prohlásila Jourová. „Při šíření zla ve společnosti je vždy na začátku vytvořený obraz nepřítele, dehumanizovaná masa, proti které se napře nenávist, protože ji někdo dlouhodobě označuje za nebezpečí. Pokud zlo šíří lidé, kteří mají velký vliv na veřejné mínění, je to velmi závažné a společnost by měla mobilizovat veškerý zdravý rozum a kritické myšlení.“

„Já se taky bojím. Ale vždy bych se vyhraňoval proti tomu, abych byl sám posuzován ve stádu,“ dodal Polčák. „Kolektivní posuzování patří do jednoho z nejtragičtějších období, které kdy Evropu zasáhlo. Vracet se k tomu, že všechny šmahem odmítneme, není humánní. Pokud jdou xenofobní témata přímo z Hradu, je to absolutní novinka.“

Prezident přirovnal běžence k jezinkám: „Jen dva prstíčky strčíme“

Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky od vstupu do země, nebo aby tam zůstávali.
Zajd Raad Husajn
Vysoký komisař OSN pro lidská práva

Prezident Zeman se vyjádřil i ke kritice, která v tomto týdnu zazněla od Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raad Husajna. Ten Prahu obvinil ze systematického porušování práv uprchlíků, mimo jiné zbytečně dlouhého zadržení. Podle Zemana ovšem vycházel z hlasu ombudsmanky Anny Šabatové, jež prý v touze po zviditelnění využívá „militantní“ výroky, a kritizoval něco, co sám nezná.

Již dříve se Hrad nechal slyšet, že kritika české migrační politiky a „xeonofobních a islamofobních projevů“ prezidenta republiky je součástí stupňující se kampaně proti Česku. V rozhovoru pro bulvární Blesk Zeman blíže nespecifikoval, kdo za touto kampaní stojí.

Uvedl jen, že jde o lidi, „kteří jsou možná upřímně přesvědčeni o tom, že uprchlíkům máme otevřít svou náruč, a nevzpomínají si na pohádku o jezinkách. Jen dva prstíčky strčíme, jen se ohřejeme, hned zas půjdeme.“

Výhrady OSN k porušování práv migrantů odmítli i další vrcholní představitelé české exekutivy. Ministerstvo zahraničních věcí současně už v pátek oznámilo, že Vysokého komisaře pozvalo do Česka.