Babiš se podruhé odvolal proti černošickému rozhodnutí v kauze údajného střetu zájmů, věcí se bude zabývat kraj

Premiér Andrej Babiš (ANO) se i napodruhé odvolal proti rozhodnutí Městského úřadu v Černošicích v kauze svého údajného střetu zájmů. Věcí se tak bude opět zabývat středočeský krajský úřad. Město to uvedlo na svých webových stránkách. Obsah samotného rozhodnutí ale úřad nezveřejnil.

Úředníci posuzovali, jestli premiér stále neovládá média spadající pod holding Agrofert, a nedopustil se tak přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Černošický úřad poprvé rozhodnul už v lednu. Premiér se ale i tehdy odvolal a rozhodnutí posléze zrušil nadřízený krajský úřad.

„Dne 20. srpna 2019 bylo prostřednictvím zástupce Ing. Andreje Babiše podáno odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Černošice. Zdejší správní orgán je nyní vázán lhůtou 30 dní k vypracování svého stanoviska a případnému předání spisové dokumentace odvolacímu správnímu orgánu, kterým je Krajský úřad Středočeského kraje,“ stojí v dokumentu na webových stránkách obce.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek proti zákonu o střetu zájmů uložil dvousettisícovou pokutu.

Babiš se odvolal a případem se tak zabýval středočeský krajský úřad. Ten v březnu rozhodnutí černošického úřadu zrušil a vrátil celou věc k novému projednání. Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic česká Transparency International. Do rozšířené působnosti tamního úřadu totiž spadají Průhonice, kde premiér žije.