Autor „Konečného řešení otázky cikánské“ dostal za knihu podmínku

Písek - Okresní soud v Písku dnes udělil autorovi spisu Konečné řešení otázky cikánské Jiřímu Gaudinovi 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Publikace mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie. Gaudin byl do loňského roku členem zemské rady Národní strany. Studii Konečné řešení otázky cikánské loni v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany (NS) v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Rozsudek zatím není pravomocný, obhájce Jiřího Gaudina si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle soudu dílo podněcuje k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv a svobod. Gaudin byl do loňského roku členem zemské rady Národní strany. Knihu Konečné řešení otázky cikánské loni v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Gaudinův obhájce si dnes vzal pro svého klienta lhůtu na rozmyšlenou, v níž uváží, zda se odvolá.

„Soud vycházel ze znaleckých posudků a ty práci obžalovaného poměrně jednoznačně hodnotily, že může podněcovat k rasové nenávisti,“ uvedl předseda senátu píseckého okresního soudu Martin Král. Autorka znaleckého posudku Věra V. Tydlitátová označila Gaudinovy myšlenky za pregnantně a jednoznačně formulované. „Jsou to výroky natolik skandální, že vůbec uvažuji, jestli mohly být míněny vážně,“ dodala pro ČT znalkyně.

Reportáž Kristýny Vrkočové (zdroj: ČT24)

Gaudin se hájí: Je to seriózní práce

Publikace, která svým názvem naráží na nacistický plán na vyvraždění evropských Židů, se loni stala oficiálním materiálem Národní strany. Obžalovaný tehdy prohlásil, že jde o poctivou studii. „Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena,“ řekl Gaudin a současně vysvětlil utajení autorů. Podle něj by lidé píšící na kontroverzní témata mohli mít problémy ve své další činnosti. Znalkyně Tydlitátová ale kroutí halvou, autorova slova zpochybňuje tvrzením, že taková práce by neprošla ani jako seminární práce.

Národní strana na české politické scéně působí od roku 2002. Krajně pravicová strana dlouhodobě vystupovala proti Evropské unii nebo přistěhovalcům. Loni na podzim se Národní strana rozpadla.

Křest studie Konečné řešení otázky cikánské
Zdroj: ČT24